استقبال محمدرضا عارف از تغییرات در دولت حسن روحانی

حق نشر عکس TASNIM

در حالیکه محمدرضا عارف، نماینده اصلاح طلب مجلس ایران، صحبت از ترمیم دولت می‌کند، تاکنون فقط استعفای یک عضو کابینه حسن روحانی تایید شده است.

آقای عارف با استقبال از تغییرات در هیئت دولت گفت: "احساس عمومی این بود که با توجه به ضرورت همسویی بیشتر میان دولت و مجلس، کابینه ترمیم شود که این اتفاق افتاد."

او گفت: "هیچ‌کدام از وزرای جایگزین نباید برای چند ماه آینده و تا آخر عمر دولت یازدهم برنامه‌ریزی کنند؛ هر وزیری که می‌آید باید برای پنج سال آینده برنامه‌ریزی کند تا بتواند برنامه جامعی برای دو دوره داشته باشد."

روز گذشته در رسانه‌های ایرانی نام چند وزیر دولت ایران مطرح شد که استعفا کرده‌اند. اما در این میان فقط خبر استعفای محمود گودرزی، وزیر ورزش و جوانان، تایید شده است.

خبر استعفای علی اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش، محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت و علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد و دارایی از سوی خود یا دفترشان تکذیب شد.

اما استعفای علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که از یک هفته پیش مطرح بوده، هنوز در هاله‌ای از ابهام است.

حق نشر عکس TASNIM
Image caption در بیش از سه سال فقط یک وزیر در کابینه حسن روحانی جای خود را به فرد دیگری داده بود

در حالیکه برخی از خبرگزاری‌های ایرانی به طور قطعی نوشتند که آقای جنتی استعفا کرده است، هنوز هیچ منبع دولتی یا رسانه‌های زیر نظر دولت این خبر را تایید نکرده‌است.

هر چند بنابر برخی از گزارش‌ها، برگزاری جلسه هیئت دولت در غیاب محمود گودرزی و علی جنتی، حکایت از این دارد که احتمالا استعفای آقای جنتی نیز پذیرفته شده است.

با این حال با توجه به گفته‌های آقای عارف و گزارش بسیاری از رسانه‌ها، احتمالا تعداد وزیرانی که کناره‌گیری می‌کنند بیش از یکی-دو مورد خواهد بود.

در صورتیکه استعفا یا برکناری وزرای دولت به چند مورد برسد، برای نخستین بار در جمهوری اسلامی است که رئیس دولت در فاصله چند ماه باقی مانده به انتخابات ریاست جمهوری، دست به تغییرات گسترده در کابینه‌اش می‌زند.

تا پیش از استعفای محمود گودرزی، حسن روحانی در بیش از سه سالی که رئیس جمهور بوده هیچ وزیری را تغییر نداده بود و فقط رضا فرجی دانا، وزیر علوم او در استیضاح نتوانست مجددا رای اعتماد بگیرد.

موضوعات مرتبط