وزیر آموزش و پرورش ایران هفته آینده استیضاح می شود

فانی حق نشر عکس Tasnim
Image caption علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش ایران پیش از این در مجلس نهم استیضاح اما موفق به کسب رای اعتماد مجدد شد

بهروز نعمتی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس ایران گفته است که جلسه استیضاح علی اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش روز سه شنبه هفته آینده (چهارم آبان) برگزار می شود.

براساس آئین نامه داخلی مجلس تا ۱۰ روز پس از اعلام وصول استیضاح، وزیر مربوط می تواند روزی را برای حضور در صحن علنی مجلس برای پاسخگویی به سئوال های نمایندگان مشخص کند.

در صورتی که استیضاح وزیر آموزش و پرورش سر موعد انجام شود، اولین استیضاح در مجلس دهم از زمان تشکیل آن در خرداد ماه امسال و دومین باری است که آقای فانی به عنوان وزیر آموزش و پرورش کابینه حسن روحانی، استیضاح می شود.

در جریان استیضاح پیشین که در مجلس نهم صورت گرفت، آقای فانی موفق به کسب رأی اعتماد مجدد از نمایندگان شده بود.

طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش از اواخر مرداد در مجلس مطرح است، اما اعلام وصول آن به هیئت رئیسه مجلس دیروز صورت گرفت. این طرح ۴۵ امضا دارد.

یک روز پیش از این و همزمان با اعلام وصول طرح استیضاح آقای فانی، خبرگزاری های ایرانی از قول منابع مطلع دولتی خبر داده بودند که او همراه با دو وزیر دیگر با هدف "ترمیم کابینه" از مقام خود استعفا کرده است.

پیش از اعلام وصول طرح استیضاح آقای فانی، یکی از نمایندگان فراکسیون امید که هواداران دولت آقای روحانی هستند از رئیس جمهور ایران انتقاد کرده بود که وقت ملاقات به این فراکسیون نمی دهد و به تلاش های آن برای جلوگیری از استیضاح وزرا اعتنا نمی کند.

نمایندگان طراح استیضاح هدف خود را "حفظ منافع حدود ۱ میلیون فرهنگی و ۱۲ میلیون دانش آموز و انتقال فرهنگ اصیل ایرانی - اسلامی به نسل آینده و مبارزه با تهاجمات فرهنگی" اعلام کردنده اند.

به گفته غلامرضا تاجگردون، از نمایندگان اصلاح طلب مجلس، بیشترین استیضاح‌ در تاریخ مجالس ایران مربوط به استیضاح وزیر آموزش و پرورش است.