'سوءظن' ژنرال آمریکایی به ایران در ارتباط با پرتاب موشک از یمن

ژنرال ووتل حق نشر عکس Getty Images
Image caption ژنرال ووتل یک هفته پس از حمله نافرجام به کشتی های آمریکایی در دریای سرخ صحبت می کرد

بلندپایه ترین مقام نظامی آمریکا در خاورمیانه احتمال آن را مطرح کرده که ایران موشک های زمین به دریا در اختیار شورشیان حوثی یمن گذاشته باشد.

ژنرال جوزف ووتل، فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا، یک هفته پس از آن اظهار نظر می کند که ارتش آمریکا گفت در واکنش به تلاش نافرجام برای حملات موشکی به کشتی های‌ این کشور در دریای سرخ و در نزدیکی سواحل یمن، ایستگاه های راداری در یمن را هدف گرفته است.

ژنرال جوزف ووتل می گوید برخی از فن آوری های موشکی در این ماجرا با ایران ارتباط دارد.

ژنرال جوزف ووتل روز چهارشنبه در واشنگتن گفت که توافق هسته ای بر رفتار ایران تاثیری نگذاشته و جمهوری اسلامی همچنان یک "منبع بی ثباتی" در منطقه است.

او گفت: "برخی فن آوری هایی که آن جا دیده ایم با ایران ارتباط دارد، البته این فن آوری ها مختص ایران نیست، قطعا دیگران هم موشک هایی دارند که در ساحل مستقر می شوند و احتمالا آن ها را به یمن منتقل می کنند."

ژنرال وتل افزود: "اما من فکر می کنم که ایران در برخی از این فعالیت ها نقش دارد. ایران با حوثی ها ارتباط دارد. بنابراین من مظنون هستم که ایران نقشی ایفا می کند."

در جنگ داخلی یمن، ایران از شبه‌نظامیان گروه موسوم به انصارالله یا حوثی‌ها حمایت می‌کند اما تاکید دارد حمایتش شامل ارسال کمک نظامی نمی‌شود.

حوثی‌ها پیشتر حمله موشکی به ناوشکن آمریکایی میسون را رد کرده بودند. آمریکا پنج شنبه گذشته اعلام کرد که سه ایستگاه رادار را در مناطق تحت کنترل شورشیان حوثی بمباران کرد.

آمریکا تا به حال فقط می گفت حملات موشکی اخیر از مناطق تحت کنترل حوثی ها انجام شده بدون آن که حوثی ها، متحدان محلی آن یا ایران را به طور مستقیم متهم کند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط