روزنامه‌های صبح تهران: ماجرای نامه‌های فروغ

روزنامه‎های امروز پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۵، موضوع ترمیم دولت حسن روحانی و خروج سه وزیر از کابینه را در صدر گزارش و تحلیل خود قرار داده‌اند.

پایان وزیر یک دنده

حق نشر عکس آفتاب یزد

روزنامه آفتاب یزد در صفحه اول خود تیتر زده که علی‌اصغر فانی پس از ۲۴ ساعت مقاومت، بالاخره استعفا داد. منصور مظفری، مدیر مسئول این روزنامه هم در سرمقاله آفتاب یزد با عنوان «مبارک است، اما...»، نوشته که ترمیم کابینه کلید خورد و می‌گویند که انتخاباتی است اما به نظر مهم نیست این ادعا. واکنش‌ها نشان می‌دهد که حداقل ورزشی‌ها خوشحالند از استعفای وزیر ورزش در مورد دو وزارتخانه ارشاد و آموزش و پرورش هم این امیدواری وجود دارد که وزاری بعدی قوی‌تر باشند نه ضعیف‌تر.

آقای مظفری نوشته که دولت حداقل سه وزیر را تغییر داده و حتی گفته می‌شود که خانه‌تکانی در سطح معاونت‌های وزارت اقتصاد هم انجام خواهد شد ولیکن چرا تیم اطلاع‌رسانی این دولت علیرغم تمام ضعف‌ها همچنان برقرار است.

حذف بدون استعفا و استیضاح!

حق نشر عکس جوان

صادق پارسا در گزارش اول روزنامه جوان نوشته که حلقه مشاوران رئیس جمهور، چه در برکنار نکردن وزیر اقتصادی و چه در برکنار کردن این سه وزیر فرهنگی و اجتماعی خوب به ایشان مشاوره می‌دهند؛ اما فقط مشاوره ظاهری. چون منجلاب اقتصادی دولت ساخته، یقینا در ریزش آرای آقای روحانی موثر است. هرچند ایشان با شوی سیاسی برکناری یک شبه چند وزیر، در پی پرت کردن حواس ایرانی‌ها برآمده باشند.

روزنامه جوان نتیجه‌گیری کرده که اولین و در دسترس‌ترین نتیجه این فعل و انفعالات، گذر زمان به نفع آقای رئیس جمهور و پیاده‌سازی اهداف پیدا و پنهان ایشان است؛ آن هم در ایام حساس انتخابات.

استقبال عارف از ترمیم کابینه

حق نشر عکس اعتماد

گروه سیاسی روزنامه اعتماد در گزارشی نوشته که «وزرای جدید برای پنج سال آینده برنامه‌ریزی کنند نه برای چند ماه»، این توصیه رای اول تهران به مردانی است که به زودی به کاروان پاستور خواهند پیوست. توصیه‌ای همراه با استقبال از تغییرات در کابینه. تغییراتی که بسیاری پیش از اینها انتظارش را می‌کشیدند، شاید در بهاری که گذشت، اما پاییز رنگ تغییر را به کابینه آورد تا حسن روحانی دولت اولش را با کابینه‌ای متفاوت از آن چیزی که آغاز کرده بود به پایان برساند.

به نوشته اعتماد، از سوی دیگر اما به نظر می‌رسد اصلاح‌طلبان از خیال راحت‌تری نسبت به رقبای خود برای انتخابات سال آینده برخوردارند که رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری آنها می‌گوید؛ به نظرم هر فردی که وزیر می‌شود نباید برای چند ماه آینده برنامه‌ریزی کند، بلکه باید برای پنج سال آینده برنامه‌ریزی کند که بتواند برنامه جامعی برای دو دوره داشته باشد.

ماجرای نامه‌های پر «فروغ» یک شاعر

حق نشر عکس ابتکار

الهام عدیمی در ابتدای گزارش روزنامه ابتکار نوشته که «قربان بند کفش‌هایت بروم. چه دوستت دارم، چه دوستت دارم.»، اینها بخشی است از نامه فروغ خطاب به ابراهیم گلستان؛ نامه‌ای سراسر عشق و محبت. با این حال واژه‌های این نامه با بی‌مهری بسیاری روبه‌رو شده است.

در این گزارش ابتدا با رضا شکراللهی، پژوهشگر زبان فارسی که نامه فروغ را منتشر کرده گفت‌وگو شده و او گفته که «فروغ فرخزاد؛ زندگی‌نامه‌ی ادبی و نامه‌های چاپ نشده»، عنوانی کتابی است که فرزانه میلانی، نویسنده و پژوهشگر و استاد ادبیات فارسی دانشگاه ویرجینیا خبر چاپ قریب‌الوقوع آن را داده و گفته که او یکی از ۳۰ نامه منتشر نشده فروغ را برایش فرستاده تا در وبلاگش منتشر کند.

در ادامه این گزارش همچنین گفت‌وگویی با ابراهیم گلستان، نویسنده و فیلمساز منتشر شده که در پاسخ به منتقدان انتشار این نامه‌ها گفته، نامه‌های فروغ را خودش به خانم میلانی داده چرا که او استاد درجه یکی است و می‌خواست بیوگرافی در باره فروغ بنویسد و نیاز به مطالعه آنها داشت.

آقای گلستان به ابتکار گفته که وقتی دو نفر مورد توجه اشخاص قرار می‌گیرند، هیچ نوع حریم خصوصی ندارد. حریم خصوصی به خاطر ترسی است که اشخاص از چیزهایی که می‌فهمند یا نمی‌فهمند، دارند. برای آدمی که آزاده است و فکر می‌کند، حریم خصوصی مهم نیست. حریم خصوصی برای هیچ کس وجود ندارد و هر کسی که هر چه بخواهد می‌گوید و از روی همین چیزهاست که تمدن یک دوره‌ای ایجاد می‌شود.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط