نیروی هوایی ترکیه نیروهای کرد را در نزدیکی حلب بمباران کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption منابع نظامی ترکیه از حمله نیروی هوایی به چندین هدف مربوط به یگان‌های مدافع خلق خبر داده‌اند

به گفته منابع نظامی ترکیه، نیروی هوایی این کشور مواضع نیروهای کرد را در داخل سوریه بمباران کرده و تلفات سنگینی به آنان وارد آورده‌اند.

صبح امروز، پنجشنبه، ٢٩ مهر (٢٠ اکتبر)، رسانه‌های خبری ترکیه به نقل از منابع نظامی گزارش کردند که در عملیات نیروی هوایی این کشور علیه مواضع نیروهای کرد یگان‌های مدافع خلق که طی شب گذشته در منطقه‌ای در شمال حلب صورت گرفت، بین یکصد و شصت تا دویست تن از نفرات این یگان‌ها کشته شدند.

ارتش ترکیه گفته است که در جریان این عملیات، هجده هدف متعلق به این گروه هدف قرار گرفت.

گروه ناظران حقوق بشر سوریه، که اوضاع داخلی این کشور را زیر نظر دارد، وقوع این حملات را تایید کرده اما گفته است که هنوز از رقم دقیق کشته‌شدگان اطلاع ندارد. در همانحال، به نقل از منابع نزدیک به یگان‌های خلق کرد گزارش شده که شمار تلفات این حملات به مراتب کمتر و چند ده نفر بوده است.

منابع نظامی ترکیه گفته‌اند که در جریان عملیات هوایی شب گذشته، ٩ قرارگاه و همچنین محل‌های تجمع، پناهگاه‌ها و انبارهای اسلحه و مهمات این گروه هدف حمله قرار گرفته و چهار دستگاه خودرو نیز منهدم شده است.

حق نشر عکس AP
Image caption دولت ترکیه گفته حضور یگان‌های مدافع خلق کرد در نزدیکی مرزهای خود را تحمل نمی‌کند

یگان‌های مدافع خلق که در مناطق کردنشین سوریه فعالیت دارند در جنگ با شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی - داعش - از حمایت ایالات متحده برخوردار هستند اما دولت ترکیه یگان‌های مدافع خلق کرد و حزب اتحاد دموکراتیک کردستان را "سازمان‌های تروریستی" مرتبط با حزب کارگران کرد می‌داند و از فعالیت نظامی آن در مناطق شمال سوریه ناخرسند است. گفته می شود که یگان‌های مدافع خلق کرد به حزب اتحاد دموکراتیک کردستان وابسته است.

دولت ترکیه گفته است اجازه نخواهد داد تا استقرار یگان‌های مدافع خلق کرد "یک کریدور تروریستی" در نزدیک مرزهای جنوبی این کشور ایجاد کند و تاکید داشته که در نظر دارد از ایجاد یک "کانتون" کرد در مناطق کردنشین سوریه جلوگیری کند. دولت ترکیه که چندین دهه است درگیر مقابله با گروه‌های طرفدار خودگردانی کردها در این کشور است، نگران ظهور یک تشکیلات مستقل یا نیمه مستقل کرد در نزدیکی مرزهای خود است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption اردوغان گروه‌های کرد مخالف را به حمله نظامی تهدید کرده است

در اواخر ماه اوت سال جاری، ارتش ترکیه به یک رشته عملیات سنگین علیه مواضع و نفرات گروه داعش در مناطق مرزی داخل خاک سوریه دست زد و اعلام داشت که هدف از آن، جلوگیری از ورود اعضای داعش برای اجرای عملیات در داخل خاک ترکیه و همچنین ممانعت از پیشروی یگان‌های مدافع خلق به سوی غرب است.

روز گذشته، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفت که "منتظر نخواهد نشست تا سازمان‌های تروریستی به ما در آنکارا حمله کنند." ناظران امور ترکیه گفته‌اند که اظهارات آقای اردوغان منعکس کننده بخشی از "دکترین" جدید او در مورد اقدامات پیشگیرانه علیه کردهای مخالف است.

آقای اردوغان در مورد گروه‌های کرد گفت که "این سازمان‌ها، فعالیت آنها هر چه که باشد، هرکجا که متمرکز شده باشند، ما همانجا به دنبالشان خواهیم رفت."