ایران اتهام نقش داشتن در حمله به ناوهای آمریکایی در دریای سرخ را رد کرد

ناوشکن آمریکایی میسون حق نشر عکس AP
Image caption ناوشکن آمریکایی میسون

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اتهام نقش داشتن ایران در حمله موشکی به ناوهای آمریکایی در آب‌های اطراف یمن در ‌دریای سرخ را رد کرده است.

آقای قاسمی امروز پنج‌شنبه ۲۹ مهر این اتهام را "داستانی تخیلی و خیال‌پردازانه، مشکوک و بی‌اساس" خوانده و گفته است: "اظهارات ضد و نقیض و نامفهوم مقامات آمریکایی در روزهای گذشته، اظهاراتی خلاف، توام با سوء‌ظن و نابجاست که حاکی از سردرگمی آنان است."

آمریکا پیشتر شبه نظامیان حوثی را متهم کرده بود که دست کم دو بار در هفته‌های اخیر چند موشک به سوی ناوشکن آمریکایی میسون در دریای سرخ شلیک کرده‌اند. این حملات ناموفق بوده است.

ژنرال جوزف ووتل، فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا و بلندپایه‌ترین مقام نظامی این کشور در خاورمیانه، روز چهارشنبه احتمال آن را مطرح کرد که این موشک‌ها را ایران در اختیار شورشیان حوثی گذاشته باشد.

آقای ووتل گفت: "بعضی فن‌آوری‌هایی که آنجا دیده‌ایم با ایران ارتباط دارد، البته این فن‌آوری‌ها مختص ایران نیست. قطعا دیگران هم موشک‌هایی دارند که در ساحل مستقر می‌شوند و احتمالا آن‌ها را به یمن منتقل می‌کنند."

+بیشتر بخوانید: 'سوءظن' ژنرال آمریکایی به ایران در ارتباط با پرتاب موشک از یمن

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از آمریکا خواسته به جای متهم کردن ایران "مراقب اقدامات آنانی باشد که مدتی است در یک تجاوز وحشیانه و تحمیلی در باتلاق جنگ یمن دست و پا می‌زنند".

ائتلاف تحت رهبری عربستان از ۱۸ ماه پیش حملات خود را در یمن علیه شبه‌نظامیان حوثی و نیروهای هوادار رئیس جمهور سابق این کشور آغاز کرده اما در ماه‌های اخیر انتقاد از این حملات به دلیل بالا رفتن تلفات غیر نظامیان به شدت افزایش یافته است.

رویترز: ایران از مرز عمان به حوثی‌ها سلاح می‌رساند

حق نشر عکس EPA
Image caption ایران اتهام حمایت تسلیحاتی از حوثی‌ها را رد می‌کند

هم‌زمان با این تحولات خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی به نقل از مقام‌های ناشناس غربی و ایرانی گفته است که ایران انتقال سلاح به حوثی‌های یمن را در ماه‌های اخیر شدت بخشیده است.

به گفته این مقام‌ها بیشتر این سلاح‌ها - شامل موشک و اسلحه سبک - از طریق مرز عمان، همسایه شرقی یمن و از راه زمینی به دست شورشیان حوثی رسیده است.

این گزارش می‌گوید این مسئله واشنگتن را در موقعیت بدی قرار داده چرا که آمریکا عمان را متحد منطقه‌ای خود می‌‎داند. رویترز به نقل از یک مقام ارشد دولت آمریکا گزارش داده است که واشنگتن مقام‌های عمان را از نگرانی خود درباره احتمال انتقال سلاح از مرزهای این کشور مطلع کرده است.

دولت عمان هر گونه اتهام مربوط به انتقال سلاح از خاک این کشور را رد کرده است.

ایران هم بارها حمایت تسلیحاتی از شبه‌نظامیان حوثی در یمن را رد کرده و گفته است که از آنها حمایت معنوی می‌کند.

سرلشگر حسن فیروزآبادی، رئیس سابق ستادکل نیروهای مسلح ایران به تازگی در مصاحبه‌ای گفته است که ایران به هیچ وجه در یمن حضور نداشته و بر خلاف عراق و سوریه در آنجا مستشار نظامی هم ندارد.

مطالب مرتبط