مدیر عامل سابق صندوق فرهنگیان و چهار نفر دیگر بازداشت شدند

شهاب الدین غندالی حق نشر عکس tifco.co
Image caption شهاب الدین غندالی

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران، بازداشت شهاب الدین غندالی، مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان را تایید کرد. آقای اژه‌ای گفت به جز آقای غندالی چهار نفر دیگر هم بازداشت شده‌اند.

گفته شده که آقای غندالی، روز گذشته (چهارشنبه ۱۹ اکتبر/۲۸ مهر) پس از احضار از سوی شعبه اول بازپرسی دادسرای پول بانکی، پس از تفهیم اتهام در خصوص پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه با قرار وثیقه بازداشت و روانه زندان شد. برخی منابع رسمی تخلفات مالی در این صندوق را تا ۸ هزار میلیارد تومان عنوان کرده‌اند.

صندوق ذخیره فرهنگیان در خرداد ماه سال ۱۳۷۴ براساس مصوبه مجلس و در راستای اجرای تبصره ۶۳ قانون برنامه دوم توسعه با هدف حمایت و کمک به تامین مالی فرهنگیان در دوران بازنشستگی آنها تاسیس شد.

چندی پیش ۲۰۰ نفر از نمایندگان مجلس با توجه به شکایات انجام شده از این صندوق به تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان رای مثبت دادند.

امیر خجسته، رییس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری مجلس با تاکید بر پیگیر این تحقیق و تفحص از موج جدید دستگیری‌ها در این پرونده خبر داده بود. او از "قریب ۸ هزار میلیار تومان تخلف مالی در صندوق ذخیره فرهنگیان" خبر داده بود.

در همین حال قاسم احمدی لاشکی، نماینده نوشهر و چالوس نیز گفته است صندوق ذخیره فرهنگیان ۹۱۷ هزار معلم عضو دارد و در شرایط نابسامانی است. به گغته او بانک سرمایه تنها در سال گذشته بیش از ۱۵۰۰ میلیارد تومان خسارت و زیان دیده است.

آقای لاشکی همچنین با توضیح در خصوص تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره بازنشستگان گفت: "۹۰ درصد تسهیلات بانکی سرمایه فقط به ۳۰ نفر ارایه می شود و تنها یک نفر حدود ۳ هزار و ۹۰۰ میلیارد به بانک بدهکار است."

موضوعات مرتبط