روحانی انتخابات آمریکا را انتخاب بین 'بد و بدتر' دانست

حق نشر عکس Getty Images
Image caption حملات شخصی دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون در مناظره‌های انتخاباتی جنجالی و خبرساز شد

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران انتخاب میان دو نامزد ریاست جمهوری آمریکا را انتخاب بین "بد و بدتر" خوانده و از "نحوه حرف زدن" دو نامزد در مناظره‌ها انتقاد کرده است.

آقای روحانی امروز یکشنبه دوم آبان در سخنرانی خود در شهر اراک گفت که مناظره‌های هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ، نامزدهای دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه آمریکا نشان می‌دهد که "در این کشور اخلاق نیست".

رئیس جمهور ایران گفت که یکی از رهبران کشورها در سازمان ملل متحد از او پرسیده که از نظر او کدام‌یک از نامزدهای انتخابات آمریکا بهتر هستند و او پاسخ داده است: "بد را بر بدتر ترجیح دهم یا بدتر را بر بد؟"

به نظر می رسد که این اولین اظهارنظر صریح آقای روحانی درباره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باشد.

نظر رهبر ایران درباره انتخابات آمریکا

پیشتر آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران رقابت‌های انتخاباتی آمریکا و موضوعات مطرح شده میان دو کاندیدا را "نمونه‌ای بارز و آشکار از نتایج نبود معنویت و ایمان در صاحبان قدرت" خوانده بود.

آقای خامنه‌ای هفته گذشته در یک سخنرانی گفت: "در هفته‌های آینده، یکی از این دو کاندیدای فعلی انتخابات آمریکا که حرف‌ها و وضعیت آنها را می‌بینید، رئیس جمهوری کشوری خواهد شد که دارای قدرت و ثروت و بیشترین سلاح اتمی و بزرگترین رسانه‌های دنیا است.»


انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روز هشت نوامبر (۱۸ آبان) برگزار می‌شود. دو نامزد اصلی تا کنون سه مناظره تلویریونی داشته‌اند که به دلیل حمله‌های شخصی و خانوادگی دو طرف به یکدیگر جنجالی و خبرساز شده است.

آقای روحانی در سخنرانی امروز خود خطاب به حاضرین گفت: "نگاه کنید نحوه حرف زدنشان، نحوه اتهام زدن‌هایشان، نحوه استهزا و مسخره کردنشان را". او تاکید کرد که ایران به دنبال "چنین دموکراسی و انتخاباتی" نیست.

انتخابات ریاست جمهوری ایران اردیبهشت سال آینده برگزار می‌شود و انتظار می‌رود که آقای روحانی برای ادامه ریاست جمهوری خود در این رقابت مبارزه کند.