روزنامه های تهران، جنگ افشای فسادهای نجومی

روزنامه های امروز صبح تهران، سه شنبه چهارم آبان همچنان از جدال موافقان و مخالفان دولت خبر می دهند و در این میان امروز هم پرونده های تازه فساد و اختلاس گشوده شده که هر دو جناح سیاسی همدیگر را به دست داشتن در آن متهم می کنند.

تاثیر انتخابات آمریکا بر برجام، مذاکرات حقوق بشر ایران و اروپا، تفسیر خلاف قانون اساسی سخنگوی شورای نگهبان از جمله مطالب مهم این روزنامه هاست.

حق نشر عکس ابتکار
Image caption تیتر و طرح صفحه اول ابتکار

تاثیر بر اقتصاد ایران

ژوبین صفاری در گزارش اصلی ابتکار نوشته: «قرارداد برجام» مهمترین متغیر در اثرگذاری انتخابات آمریکا بر اقتصاد ایران است. توافقی که در دوره ریاست جمهوری یک نامزد دموکرات انجام شد و نمایندگان جمهوری خواه مجلس سنا از مخالفان سر سخت این توافق بودند. هرچند نقض توافق هسته ای ایران و ۱+۵ به آسانی امکان پذیر و بدون هزینه برای طرف غربی نیست، اما اصلی ترین دست اندازهایی که در این خصوص برای اقتصاد ایران ممکن است پیش آید مربوط به روابط بانکی ایران، با سایر کشورهاست که مسیر سرمایه گذاری خارجی را در شرایط فعلی کمی سخت خواهد کرد.

به نوشته این گزارش: اگرچه نامزدهای انتخاباتی آمریکا نشان دادند که اساساً نمی توان آن ها را روسایی با چشم انداز مثبت برای جهان و خاورمیانه دانست؛ اما می توان گفت علیرغم تفاوت های بسیاری که هیلاری کیلینتون نامزد حزب دموکرات با اوباما دارد، باز هم اثر مثبت تری برای اجرای بهتر تعهدات برجام خواهد داشت. از طرفی سرنوشت برجام و اقتصاد ایران در شرایط فعلی به یکدیگر گره خورده است و هرگونه خدشه بر برجام، اقتصاد ما را دچار نوسان خواهد کرد.

ابتکار در نهایت نوشته: ظواهر امر نشان می دهد، پیروزی نامزد ناپایدار جمهوری خواه چندان با مذاق کنونی اقتصاد ایران سازگار نیست. هر چند نه کلینتون برای منافع ملی جمهوری اسلامی مناسب است و نه ترامپ. کلینتون به طراحی تحریم‌های ایران افتخار می‌کند و ترامپ نیز به دنبال تعلیق برجام و ادامه مذاکرات به همراه تهدیدهای فزاینده است. پس دیپلماسی سیاسی و اقتصادی دولت باید به طور هم زمان آمادگی سازگاری با هر نوع شرایط جدید را داشته باشد.

شما گفتید فتح الفتوح

حسین شریعتمداری در یادداشت روز این روزنامه و در پاسخ به گفته های رییس دولت در روز صادرات نوشته آقای روحانی به گونه‌ای از ضرورت اعتماد به ملت سخن می‌گویند که انگار در مقابل تلاش ایشان و دولتشان برای اعتماد به مردم کسانی ایستادگی کرده و می‌گوید «باید به ملت ایران اعتماد کنیم، فقط چهار نفر نیروی امنیتی نمی‌توانند مورد اعتماد ما باشند»! باز هم جناب رئیس جمهور توضیح نمی‌دهند که مگر نیروهای امنیتی مانع ایجاد اعتماد به مردم بوده‌اند؟! و این پرسش را هم بی‌پاسخ می‌گذارند که این چهار نفر نیروی امنیتی چه کسانی هستند؟

نماینده ولی فقیه در کیهان با چند علامت استفهام افزوده: برخی از وزیران و مشاوران ایشان از اعضای موثر مراکز امنیتی کشور بوده‌اند و مخصوصا شخص جناب آقای دکتر روحانی سالهای متمادی دبیر شورای عالی امنیت ملی، یعنی یکی از برجسته‌ترین کانون‌های امنیتی کشور بوده است. بنابراین باید پرسید که رئیس‌جمهور محترم از کدام چهار نفر نیروی امنیتی به گلایه یاد می‌کنند؟! ضمن آن که حضور و فعالیت در مراکز امنیتی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران خدمتی بزرگ به ملت و نظام و شایسته افتخار و مباهات است.

رئیس‌جمهور محترم در جمع مردم اراک، برجام را به یک باغ میوه و مردم را که در انتظار دستاوردهای آن هستند به کودکانی تشبیه می‌کند که برای چیدن سیب و گلابی آمده‌اند و خطاب به آنها می‌گوید؛ باید برای بهره‌برداری از میوه‌های این باغ صبر کرد! این اظهارات آقای روحانی در حالی است که پیش از این برجام را «فتح‌الفتوح»، «آفتاب تابان»! «معجزه قرن»! «بزرگترین دستاورد تاریخ ایران»! «نشانه تسلیم همه قدرت‌های بزرگ در برابر اراده ملت»!، «پیروزی بزرگتر از فتح خرمشهر» و... نامیده و تأکید کرده بود «در همان روز اول توافق، تمام تحریم‌های بانکی، بیمه‌ای، مالی، حمل و نقل، پتروشیمی، فلزات سنگین و تحریم‌های اقتصادی به طور کامل لغو خواهند شد و نه تعلیق. حتی تحریم‌های تسلیحاتی نیز کنار گذاشته می‌شود».

دفاع از مصباح یزدی

عبدالله گنجی مدیر روزنامه سپاه پاسداران هم در سرمقاله امروز این روزنامه نوشته: خطی که آقای روحانی دنبال می‌کند مستمراً توسط افرادی نظیر آیت‌الله هاشمی (یک روز قبل از روحانی هم گفتند)، سیدحسن خمینی، محتشمی‌پور و... استفاده می‌شود، اما هیچ موقع جسارت معرفی ضمیر آنان را ندارند. نگارنده قصد دفاع از کسی را ندارد، اما این جماعت زمان حال را به عقب می‌برند تا بتوانند بخشی از نیروهای انقلاب را به حاشیه ببرند و جای خود را بازتر ببینند. بدون تعارف باید گفت همه هم و غم این جماعت یکی از علمای تراز اول انقلاب است.

نویسنده بدون نام بردن از مصباح یزدی افزوده: آیا این فرد با رأی زنان مخالف است؟ او به جمهوری اسلامی اعتقادی ندارد؟ آیا از عمل ایشان چنین استنباطی می‌توان کرد؟ ایشان در کدام انتخاب رأی نداده است؟ او خود کاندیدا می‌شود و حتی رأی نمی‌آورد، اما تمکین حداکثری می‌کند. شاگردانش تشکل سیاسی تشکیل می‌دهند، رقابت می‌کنند، شکست می‌خورند و پیروز می‌شوند.

سرمقاله جوان با این پرسش که: خود ایشان از تشکل سیاسی حمایت می‌کند. از کاندیداهای ریاست جمهوری حمایت شفاف می‌کند. چطور می‌توان این اعمال را دید و چنین اتهامی را روانه عرصه عمومی کرد؟ آیا روحانی و هاشمی نظر دیگری دارند؟ خلاصه کلام اینکه تولید «عده‌ای» موهوم و سخنانی که در صدر این نوشتار از رئیس‌جمهور آمد صرفاً خوراک سیاسی و خمیرمایه قطب‌بندی است.

اثرات برجام بر کشور

روزنامه های تندرو و اصولگرا امروز هم در جواب ابراز امیدواری حسن روحانی در سفر به شهر اراک نسبت به گسترش بیشتر روابط جهانی در مقالات خود به شدت به او تاخته و وی را متهم کرده اند که نظریات آیت الله خمینی را تحریف می کند وقتی می گوید توافق و گفتگو با جهان را از امام آموختیم. در مقابل این انتقادات از رییس جمهور و دولت روزنامه های هوادار دولت هم بیکار ننشسته اند.

ولی الله شجاع پوریان در سرمقاله روزنامه همدلی نوشته: تیترها و عناوین روزنامه‌ها و رسانه‌های منتقد دولت و برداشت گزینشی آن ها از سخنان دکتر روحانی در اراک نشان می‌دهد آنها تا چه اندازه در تداوم این استراتژی اصرار دارند؛ اما سوال اینجاست که آیا برجام دستاوردهای مثبتی برای مردم و نظام نداشته است؟

نویسنده سپس به بررسی تاثیرهای ملموس توافق برجام پرداخته و از جمله از نوشته: کافی است به تفاوت‌های دوران پسابرجام و دوران تحریم در حوزه‌های نفتی و صنعتی بنگریم مثلا سکوی فاز۱۸ پارس جنوبی که در مجتمع کشتی‌سازی و صنایع فراساحل ایران ساخته شده، فقط ۶۲ روز پس از نصب در منطقه پارس جنوبی به تولید گاز رسید و مشعل غرورآفرین خودکفایی ملی را در خلیج فارس روشن کرد. دور جدید مذاکرات ایران و شرکت UOP به‌عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های صاحب دانش و فناوری آمریکا به منظور سرمایه‌گذاری و تامین تکنولوژی‌های نوین در صنعت پتروشیمی آغاز شده.

مدیر روزنامه همدلی از قول رئیس سازمان میراث فرهنگی از ورود بیش از ۴۰ شرکت خارجی به بازار گردشگری کشور خبر داده و از زبان وزیر نفت نوشته مهم‌ترین دستاورد دولت پس از اجرای برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) را افزایش صادرات نفت خام و میعانات گازی اعلام کرد.

اتل متل گلابی!

پیمان مقدم در ستون طنز روزنامه ایران نوشته: رئیس جمهوری روحانی برای تشریح اوضاع و احوال کشور مثالی زده‌ در باب کاشت چندین و چند درخت و کودکانی ناشکیبا که از همان بدو غرس نهال‌ها مطالبه‌شان علی الدوام سیب لُپ قرمز خلخال و گلابی آبدار نطنز است. هیچ بعید نیست غم فراق این دو میوه گوارا این چنین دلواپسان را از خود بی‌خود کرده باشد که میان آن همه حرف و سخن رئیس جمهوری درباره وحدت و همدلی و اینکه اداره کشور به دعوا احتیاج ندارد، فقط سیب و گلابی‌اش به مذاق‌شان شیرین آمد؟

طنزنویس اشاره کرده: برخی سخنان هم به نفع‌شان نبوده که بشنوند یا خودشان را زده‌اند به نشنیدن. مثل این جمله که «عده‌ای با ادعای دور زدن تحریم‌ها منابع کشور را هدر دادند» یا این که «آدم دروغگو و یأس‌پراکن و فحاش هرگز یک انقلابی نیست» البته مستحضر هستید که این آخری برای برخی دوستان خیلی حیاتی است. یعنی خودشان را به هر در و دیواری می‌زنند که ثابت کنند فحش دادن خیلی هم بد نیست و گاهی لازم است فحش داد و بعضی‌ها حق‌شان است که فحش بخورند.

ستون طنز روزنامه ایران به این جا رسیده که: به هر حال عزیزان دلواپس؛ ما که می‌دانیم اگر برجام کندو شود و شیرین‌ترین عسل گل های سبلان را هم در کام شما سرازیر کند باز هم راضی نمی‌شوید و سراغ انگبین تاکستان را می‌گیرید. پس انقدر به خاطر سیب و گلابی در سخنان رئیس جمهوری دست افشانی و پایکوبی نکنید. سیب و گلابی هر چه باشد از «آب رو بریزید فلان جا که بسوزد» یا «آن میم.میم را لام.لام برد» که بدتر نیست.

حق نشر عکس ابتکار
Image caption کارتون ثنا حسین پور، ابتکار

آزمون دوباره اروپا

علی خرم در مقاله ای در روزنامه ایران با اشاره به گشوده شدن دوباره پرونده حقوق بشر ایران روی میز مذاکرات با غرب نوشته: حقوق بشر یکی از محوری‌ترین پرونده‌های مطرح در این مذاکرات است. موضوعی که پیشینه بحث درباره آن به سال‌های ابتدایی انقلاب اسلامی بازمی‌گردد. با پیروزی انقلاب و وقوع برخی رخدادها از جمله اشغال سفارت امریکا در ایران، موضوع حقوق بشر دستمایه انتقاد و گلایه کشورهای غربی و جامعه جهانی علیه ایران قرار گرفت. تا اینکه ایران و اروپا در دوره دولت اصلاحات و در حالی که پیش از آن مجموعه‌ای از گفت‌و‌گوهای انتقادی و بی‌نتیجه صورت گرفته بود، گفت‌و‌گوهایی را تحت عنوان «مذاکرات جامع» آغاز کردند.

نویسنده با اشاره به توقف آن مذاکرات حقوق بشر در دوران احمدی نژاد نوشته حل و فصل موضوع هسته‌ای و دستیابی به برجام و لغو تحریم‌های سیاسی و اقتصادی غرب علیه ایران که تحت نظر شورای امنیت سازمان ملل صورت گرفته بود، فضای جدیدی برای ایران رقم زد تا خود را از تنگنای دیپلماتیک و مشکلاتی که در نتیجه تنش هسته‌ای برایش به وجود آمده، خارج کند. اکنون کشورهای غربی برای از سرگیری گفت‌و‌گو با ایران در قالب «گفت‌و‌گوهای سطح بالا» در حالی اعلام آمادگی کرده‌اند.

سرمقاله روزنامه دولت تاکید کرده: اتحادیه اروپا با شورای همکاری خلیج‌فارس یا برخی کشورها مانند ترکیه که خواهان پیوستن به آن اتحادیه است، مذاکراتی را شبیه آنچه که با ایران به جریان انداخته است، درباره طیفی از موضوعات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، نظامی و حقوق بشری آغاز کرده است. گفت‌و‌گوهایی که در صورت به نتیجه رسیدن به رفع بسیاری از موانع کشورهای اروپایی از پیش پای این کشورها منتهی خواهد شد. ایران هم در صورت رفع مشکلات دیرینه‌ای که با اروپایی‌ها درباره برخی موضوعات از جمله مسأله حقوق بشر دارد می‌تواند به مزیت‌های سیاسی و اقتصادی قابل‌توجهی دست یابد.

خلاف قانون اساسی

یک روز بعد از اظهارنظر سخنگوی شورای نگهبان درباره گسترش اختیارات شورای نگهبان و نظارت بر نمایندگان در طول مدت نمایندگی امروز چند نماینده مجلس علیه این استدلال گفته و آن را خلاف قانون اساسی دانسته اند.

محمد هاشمی نیز در مقاله ای در فرهیختگان در پاسخ سخنگوی شورای نگهبان که مدعی شده نظارت همیشگی شورای نگهبان بر نمایندگان تا پایان دوره نمایندگی شان این امر را خلاف قانون اساسی خوانده و بر خلاف گفته کدخدایی تاکید کرده که در هیچ جای قانون اساسی از نظارت شورای نگهبان بر نمایندگان در طول دوران نمایندگی صحبتی نشده است. این موضوعی که آقای کدخدایی گفتند خلاف است. براساس قانون، شورای نگهبان دو وظیفه نظارتی برعهده دارد؛ یکی نظارت بر قوانین و دیگری نظارت بر انتخابات.

این استاد دانشکده حقوق و چهره شناخته شده حقوقی کشور با تاکید بر اصل ۹۹ قانون اساسی نشان داده که نظارت شورای نگهبان بر انتخابات خلاصه می شود و دو مورد است یکی نظارت بر صلاحیت افراد قبل از انتخابات که این موضوع به هیچ عنوان قابل تسری به بعد از انتخابات و رای دادن مردم به کاندیداها نیست و دیگری نظارت بر قانون است. در هیچ جای قانون نیامده است که بعد از انتخابات نیز باید بر نمایندگان نظارت داشته باشند. چنین برداشت و تفسیری از قانون درست نیست و بدعت‌گذاری به حساب می‌آید.

بازگشت ارج

جهان صنعت در گزارش اصلی خود از قول رییس اتحادیه لوازم خانگی خبر داده که برای جلوگیری از انهدام شرکت قدیمی ارج بخش‌خصوص وارد بازی شده و تصمیماتی برای خرید کارخانه‌های ارج و آزمایش گرفته‌ شده تا مجددا چرخه تولید آنها فعال شود.

پروانه کبره در همین مورد در جهان صنعت نوشته: چند ماه پیش که خبر پایین آمدن کرکره کارخانه ارج و کارخانه‌های دیگر منتشر شد عمق فاجعه در وضعیت تولید کشور به شکل دیگری نمایان شد.این فاجعه در حالی رخ داد که کارشناسان اقتصادی ریشه آن را در سوءمدیریت، بی‌تفاوتی و بی‌تعصبی نسبت به تولید کشور عنوان می‌کنند. شواهد و مستندات نشان می‌دهد که تشدید مشکلات تولید و انتصاب برخی مدیران غیرواقعی بخش‌خصوصی در این کارخانه باعث شد این برند نتواند از پتانسیل خود برای تولید محصولات روز استفاده کند به طوری که نخستین کارخانه تولید لوازم ‌خانگی کشور، ارج از گردونه رقابت حذف شد تا پایان غم‌انگیزی برای این برند ۸۰ ساله ایرانی رقم خورده باشد.

نویسنده مقاله با تاکید بر این که کارخانه ارج از سال ۸۶ ورشکسته شد و تا قبل از سال ۹۲، هفتاد درصد از کارکنان شرکت اخراج شدند. طبق اسنادی که از صورت‌های مالی شرکت ارج استخراج ‌شده، این شرکت از سال ۸۴ زیانده بوده و از سال ۸۶ ورشکسته محسوب می‌شد یعنی عملا ۱۰ سال است که شرکت ارج ورشکسته بوده است.

مقاله جهان صنعت در نهایت افزوده: علت اصلی ورشکستگی شرکتی که از برندهای معروف اقتصادی و تجاری ایران است، واگذاری بنگاه‌های اقتصادی در قالب اصل ۴۴ به شبه‌دولتی‌هاست. تجربه ثابت کرده هرجا پای دولت به تولید و بنگاه‌های اقتصادی باز شود، نتیجه‌ای جز نابودی و ورشکستگی به دنبال نخواهد داشت. تنها بخش‌خصوصی است که می‌تواند جور مسوولان خصولتی که باعث و بانی چنین اتفاقات تلخی شده‌اند را بکشد.

حق نشر عکس فرهیختگان
Image caption فیروزه مظفری،فرهیختگان

مسئولیت مطالب نشریه با کیست

هادی عیار در مقدمه مصاحبه اش با محمد مهدی فرقانی رییس دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی در شهروند نوشته: یکی از بحث‌های این روزهای فضای رسانه‌ای کشور حول همین حقوق و مسئولیت‌های متقابل صاحب رسانه و روزنامه‌نگار فعال در آن است. در فضای رسانه‌های ما مدیرمسئول بار حقوقی مطالب رسانه را برعهده دارد و سردبیر نیز مسئول حمایت از حقوق و مطالب روزنامه‌نگاران هیأت تحریریه خود در صورت اجازه انتشار است اما گاهی و در میان برخی افراد رویکردی متفاوت از این عرف دیده می‌شود و برخی سردبیران از مسئولیت مطالبی که اجازه انتشار به آن داده‌اند، سرباز می‌زنند.

مصاحبه گر شهروند از این مدرس درس حقوق و مسئولیت‌های روزنامه‌نگاری پرسیده: حقوق و مسئولیت‌های سردبیر و روزنامه‌نگار در کشور ایران به درستی تعریف شده است؟

پاسخ آقای فرقانی چنین است: سردبیر، رئیس هیأت تحریریه است و بنابراین باید اشراف کامل در آنچه در یک نشریه منتشر می‌شود، داشته باشد و محتوای مطالب منتشرشده باید از دید سردبیر با سیاست رسانه مورد نظر انطباق داشته باشد. به بیان دیگر سردبیر نمی‌تواند از زیر بار مطلبی که در نشریه او چاپ شده شانه خالی کند. این مسئولیت اگرچه طبق قانون متوجه نویسنده مطلب هم است اما در دنیای حرفه‌ای رسانه‌ها متوجه سردبیری هم هست و سردبیر نمی‌تواند از محتوای مطالبی که در نشریه او چاپ می‌شود، بی‌خبر باشد و بدون آگاهی از محتوای آن اجازه چاپ آن را بدهد.

متن کامل نامه احمدی‌نژاد

حق نشر عکس شهروند
Image caption کارتون نعیم تدین، شهروند

سوشیانس شجاعی‌فرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ۲۴ ساعت بعد از انتشار خبر ارسال نامه احمدی‌نژاد به دبیرکل سازمان ملل نوشته: این بار هم توانستیم با ساخت و پاخت با میوه‌فروش محله نارمک به متن نامه رئیس دولت دهم به دبیرکل جدید سازمان ملل دست یابیم!

طنزنویس نامه فرضی را چنین شروع کرده است: خدمت عالیجناب دبیرکل جدید سازمان ملل. سلامن علیکم. از طریق آژانس مسافرتی محله‌مان -که اخبار تحولات جهانی را از بانوان مقنعه سه خط‌دار آن می‌گیرم- باخبر شدم که قدرت‌های بزرگ با همراهی نوچه‌ها و جیره‌خوارانشان دور هم جمع شده‌اند و در حالی‌که کشورهای قدرتمندی چون ایران، کومور، سنت کیتس و ونزوئلا را به این جمع دعوت نکرده‌اند که مبادا یک موزی بردارند، جنابعالی را به‌عنوان دبیر جدید سازمان ملل انتخاب کرده‌اند و شما هم خام شده‌اید و به هوای حقوق دلاری و مسافرت نیویورک و هتل خوب، این سمت را پذیرفته‌اید!

در ادامه نامه رییس جمهور سابق ایران به دبیرکل تازه سازمان ملل آمده: من از شما سوال می‌کنم، آیا این کار خوب است؟! این‌که چند کشور معلوم‌الحال مانند فرانسه که امنیت خودش را نمی‌تواند تأمین کند یا آن انگلیس که با تلاش‌های آنچنانی ملکه الیزابت از یک جزیره کوچک در آفریقا به غرب اروپا رفته یا آمریکا که همچنان در حال فروپاشی است از شما حمایت کرده‌اند، نباید باعث خوشحالی شما شود!

به ادعای این طنزنویس در نامه آمده: ولو اگر کشورهای دوست و برادر ما هم به شما رأی داده باشند! ولو اگر اکثر دویست و خرده‌ای کشور مجمع عمومی به شما رأی داده باشند! شما نباید به این کشورها که مثل خس و خاشاک، این گوشه کنارها به شما رأی دادند، توجهی بکنید.

موضوعات مرتبط