دری اصفهانی 'بر اساس نامه وزیر و نظر کارشناسان وزارت اطلاعات جاسوسی نکرده است'

عبدالرسول دری اصفهانی در کنار تیم مذاکره کننده و رئیس جمهور ایران حق نشر عکس President.ir
Image caption از راست عبدالرسول دری اصفهانی (نفر اول در ردیف پایین) و حمید بعیدی نژاد (نفر سوم در ردیف بالا) در مراسم تقدیر حسن روحانی از مذاکره کنندگان گروه اتمی

مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس ایران گفته است که محمود علوی، وزیر اطلاعات در صحن مجلس یادداشتی ارائه کرده که می گوید، عبدالرسول دری اصفهانی، عضو تیم مذاکره کننده اتمی ایران که منتقدان دولت حسن روحانی او را به جاسوسی متهم می کردند، "برابر نظر کارشناسان وزرات اطلاعات جاسوسی نکرده است".

وزیر اطلاعات ایران امروز برای پاسخگویی به سئوال سه نماینده، در صحن علنی مجلس حاضر شده بود و آقای پزشکیان در غیاب علی لاریجانی رئیس مجلس، ریاست جلسه علنی امروز را بر عهده داشت.

نمایندگان سئوال کننده با اشاره به نام آقای دری اصفهانی از وزیر اطلاعات ایران درباره اقدامات این وزارتخانه "در جلوگیری و برخورد با مصادیق نفوذ در جامعه‌های علمی و فرهنگی" سئوال کرده بودند که آقای پزشکیان از ارائه نامه وزیر به هیئت رئیسه خبر داد.

نایب رئیس مجلس ظاهرا در واکنش به ذکر نام عضو گروه مذاکره کننده اتمی ایران گفته است که بر اساس یادداشت وزیر اطلاعات باید تذکر بدهم که آقای دری اصفهانی جاسوسی نکرده است.

از زمان حصول توافق جامع اتمی ایران (برجام) آیت الله علی خامنه ای درباره "خطر نفوذ دشمن خارجی" هشدار می دهد. وزیر اطلاعات ایران امروز گفته است که "استفاده ابزاری و سیاسی" از این هشدار "جفا" به رهبر ایران است. بیشتر بخوانید

آقای دری اصفهانی نماینده بانک مرکزی و از کارشناسان امور بانکی تیم مذاکره کننده اتمی ایران با گروه ۵+۱ بوده است. برخی از رسانه های اصولگرا و منتقد دولت تابستان گذشته از دستگیری او به اتهام جاسوسی خبر داده بودند.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه اوایل شهریور بدون اشاره به نام آقای دری اصفهانی گفته بود "اصل دستگیری درست است و وی تحت تعقیب و با قرار وثیقه آزاد شده" ولی به گفته این مقام قضایی اتهام جاسوسی "برای او هنوز ثابت نشده" بود.

حمید بعیدی‌نژاد، مدیرکل وقت وزارت خارجه ایران و یکی از مذاکره کنندگان ارشد در مذاکرات اتمی که هم اینک سفیر ایران در بریتانیا است، پیش از این گفته بود عبدالرسول دری اصفهانی "حدود یک دهه در مذاکرات حقوقی در لاهه در پرونده حساس و مهم دعاوی ایران و آمریکا به عنوان عضو داوری کشورمان شرکت می کرد. پس از آن برای حدود یک دهه دیگر وی به عنوان وکیل حقوقی وزارت دفاع کشورمان در پرونده خریدهای تسلیحاتی ایران از آمریکا انجام وظیفه می کرد. وی به علت شرکت در بیش از دو دهه مذاکره در دعاوی مهم بین المللی در میان متخصصین فن فردی شناخته شده محسوب می شود".

به گفته آقای بعیدی نژاد، نمایندگان شرکت کننده در مذاکرات اتمی مشورت های تخصصی ارائه می کردند و نقشی در تصمیمات بر عهده نداشتند و "اتخاذ تصمیمات در سطحی عالیتر" انجام می شد.