احمد جنتی از چگونگی نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس شورای اسلامی ابراز نارضایتی کرد

حق نشر عکس Tasnim
Image caption احمد جنتی دبیر شورای نگهبان و رئیس مجلس خبرگان رهبری در ایران است

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان از چگونگی نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس انتقاده کرده و گفته است: "نظارت بر نمایندگان نباید تشریفاتی باشد".

آقای جنتی در همایش فصلی رؤسای دفاتر نظارت بر انتخابات استان‌ها وابسته به شورای نگهبان گفت که "اگر نماینده‌ای وارد مجلس شد بعد مشخص شد فاقد شرایط بوده است یا اینکه در طول دوره، این شرایط را از دست داد و از موقعیت و قدرت خود سوءاستفاده کرد، آیا نباید اقدامی شود تا دوره نمایندگی او به پایان برسد؟"

شورای نگهبان بر اساس قوانین ایران مسئول تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس و احراز صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری است.

در جریان انتخابات مجلس دهم که اسفند سال گذشته برگزار شد، شورای نگهبان صلاحیت مینو خالقی، نامزد پیروز در انتخابات اصفهان را پس از برگزاری انتخابات رد کرد و او نتوانست به مجلس راه یابد.

با تشکیل مجلس جدید، نمایندگان به طرح استفساریه ای رای دادند که می گوید نظارت شورای نگهبان محدود به پیش از انتخابات است و پس از آن نمی تواند نامزدی را رد صلاحیت کند و این موضوع منوط به تصمیم گیری نمایندگان در بررسی اعتبارنامه نمایندگی نامزدهای پیروز است.

این موضوع مدت هاست به اختلافی میان دولت و جمع کثیری از نمایندگان مجلس از یک سو و شورای نگهبان از سوی دیگر بدل شده است.

در تازه ترین اظهارات درباره این اختلاف، آقای جنتی امروز گفت که "مجلس مصوبه‌ای برای نظارت بر نمایندگان داشت اما آیا طی سال های پس از تصویب آن، تاکنون اقدامی صورت گرفته است؟"

طرح "نظارت برعملکرد نمایندگان مجلس" در سال ۱۳۸۹ از سوی ۵۵ نماینده مجلس ارائه و کلیات آن در اردیبهشت سال ۱۳۹۰ به رغم مخالفت گروهی از نمایندگان به تصویب رسید.

تهیه کنندگان این طرح، ارائه آن را در راستای "اقدام عملی" در پاسخ به سخنان آیت الله علی خامنه ای خوانده بودند.

آیت الله خامنه ای، رهبر ایران نزدیک به دو سال پیش از تصویب این طرح خواهان اعمال نظارت بیشتر بر کار نمایندگان مجلس شده و گفته بود: "باید یک ساز و کار نظارتی در مجلس تعریف کنید که اگر کسی در مقام نمایندگی کوتاهی یا سوء استفاده کرد، بتوانید او را مواخذه کنید.

آقای خامنه ای اخیرا هم سیاست های کلی انتخابات ایران را ابلاغ کرده که طی آن خواستار "انجام اقدامات لازم در صورت زوال یا کشف فقدان شرایط نمایندگی مجلس در منتخبان" شده است که به نوعی می تواند مجوزی به شورای نگهبان برای نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس باشد.

دبیر شورای نگهبان در اظهارات امروزش به این بند از سیاست های انتخابات اشاره کرده و گفته است: "امیدوارم با تأکید بر سیاست‌های کلی انتخابات بر این امر، شاهد نظارت بهتری بر نمایندگان باشیم و سازوکارهای آن مهیا شود."