روزنامه های تهران. مصوبه اروپا، استقبال دولت و سکوت مخالفانش

مهم ترین خبر روزنامه های مستقل امروز چهارشنبه پنجم ابان قطعنامه پارلمان اروپا برای همکاری با ایران و پایان دادن به تحریم بانک صادرات ایران است، اما روزنامه های تندرو و اصولگرا که همچنان بر بی نتیجه بودن برجام تاکید دارند هیچ اشاره ای به این مصوبه نکرده و با سکوت با آن روبرو شده و در مقابل به انعکاس پرونده تازه ای تحت عنوان سوء استفاده های کلان در صندوق فرهنگیان ادامه داده اند.

مذاکرات شورای شهرتهران و ادامه حبس یاشار سلطانی، گفتگوهای حقوق بشری ایران و اروپا و بالابودن آمار اعدام ها در ایران از دیگر مطالب روزنامه های امروز است.

حق نشر عکس دنیای اقتصاد
Image caption تیتر و عکس صفحه اول دنیای اقتصاد

قطعنامه‌ عادی‌سازی « رابطه»

سارا معصومی در گزارش اصلی اعتماد نوشته: تندروهای امریکایی با تمام قوا به سمت تخریب توافق هسته‌ای گام برمی‌دارند و فضای انتخاباتی در این کشور نیز بر هیاهوهای ایران‌هراسی افزوده است اما اتحادیه اروپا راه و روش نسبتا متفاوتی را در مقابل ایران در پیش گرفته است. اتحادیه‌ای که یکی از اصلی‌ترین بازیگران دخیل در به ثمر رسیدن توافق هسته‌ای ایران با ١+٥ بود عزم خود را جزم کرده تا استقلال سیاسی خود در مواجهه با تهران را به رخ بکشد.

این گزارشگر با اشاره به مصوبه پارلمان اروپا درباره همکاری با ایران نوشته: قطعنامه‌ای ٢٥ صفحه‌ای که هم نکات مثبت فراوان دارد و هم مانند هر قطعنامه دیگری که در خصوص ایران صادر می‌شود، انحراف‌ها و اشتباه‌هایی را در خود جای داده است. ٤٥٦ نماینده اروپایی به این قطعنامه رای مثبت دادند تا تلاش‌های ١٧٤ نماینده دیگر برای همچنان در لیست خطر بودن ایران را خنثی کنند.

در همین زمان محمود ملکی در تحلیلی پیرامون مصوبه پارلمان اروپا نوشته: حافظه کوتاه‌مدت همین مردم، قطعا یاری می‌کند که تا همین سه سال پیش ایده مقاومت در سیاست خارجی، مقاومت در زمین خودی بود و تمام هزینه‌های این مقاومت، بر دوش ملت ایران بود و رقیب از هر گزندی در امان بود. اما حالا د‌یگر عرصه نبرد‌ ایران و مرد‌مانش نیستند‌؛ توپ مقاومت د‌ر سیاست خارجی اینک به هزاران و هزاران فرسنگ د‌ورتر از زمین ایرانیان افکند‌ه شد‌ه است؛ نه تنها سایه تهد‌ید‌ و محد‌ود‌یت از ایران و ایرانی د‌ور و د‌ورتر شد‌ه است که وزیر خارجه ایران، برای تلاش جهت بهبود‌ روابط بین‌الملل مورد‌ تشویق و قد‌رد‌انی هم قرار می‌گیرد‌.

نویسنده اعتماد در تجلیل از وزیر خارجه نوشته: د‌ور ود‌ورترکرد‌ن تهد‌ید‌، خطر و محد‌ود‌یت از کشور و کاهش د‌ایره نزاع و حول ایران و ایرانیان؛ به حد‌ی که د‌یگران را مجبور به این اعتراف کرد‌ه است که ایران باید‌ به د‌لیل تلاش برای رفع تهد‌ید‌ و خطر د‌ر جامعه بین‌الملل مورد‌ تقد‌یر قرار گیرد . مهم نیست جایزه چیست و برای چه کسانی است. مهم این است که خود‌ چشم را باز کنیم و ببینیم چه اتفاقاتی د‌ر عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی افتاد‌ه است؛ سه سال پیش، کجا بود‌یم و امروز د‌ر کجای روابط بین‌الملل ایستاد‌ه‌ایم.

فرصت جدید

علی بیگدلی در سرمقاله فرهیختگان نوشته: پس از برجام، در روزها و ماه‌های آخر هشت سال ریاست‌جمهوری باراک اوباما، این اجازه به اتحادیه اروپا داده شد تا به خاطر بحران‌های اقتصادی که با آن دست و پنجه نرم می‌کند، بازار جدیدی بیابد. در این میان، ایران به دلیل فراوانی نیروی کار و متخصص و الگوی مصرفی که به الگوی جهانی نزدیک است، می‌تواند گزینه مناسبی تلقی شود و این ارتباط دوجانبه برای هردو طرف پرمنفعت است.

به نوشته این استاد دانشگاه: بهبود روابط با اتحادیه اروپا در مدت زمانی اندک، ایران را به بزرگ‌ترین صادرکننده نفت و گاز بدل خواهد کرد و این تنها یک مورد از منافعی است که ایران به دست خواهد آورد؛ تنها کافی است موانع از سر راه برداشته شود. درخصوص حقوق بشر نیز باید گفت که نظام بین‌الملل به دنبال بهانه‌جویی است؛ وگرنه کشورهایی چون چین و عربستان کی حقوق بشر را رعایت کرده‌اند؟

فرهیختگان در نهایت توجه داده: جمهوری اسلامی ایران نیز ناچار است با انجام اقداماتی همچون آزادی بیشتر فضای منجمد را به حالت انعطاف‌پذیری برگرداند تا از تنش‌ها کاسته شود. امتیازاتی که پارلمان اروپا به ایران خواهد داد، باب جدیدی است در روابط دوجانبه و امیدواریم که با استفاده صحیح و سنجیده از موقعیت‌ها از بروز مشکلات جلوگیری کنیم.

علی خرم در توضیح اهمیت قطعنامه پارلمان اروپا نوشته: براساس تصویب این قطعنامه، اثبات می‌شود که توافق هسته‌یی و برجام که در ایران عده‌یی کمر به قتل و بطلان آن بسته‌اند، چقدر راهگشا بوده است. آنهایی که به تلویزیون می‌روند و در رسانه‌ها بیان می‌کنند که برجام تاثیری نداشته و ثمرات آن بر سر سفره مردم نرفته است، امروز پاسخی کوبنده ازسوی این اتحادیه دریافت کردند. پاسخی که نشان می‌دهد برجام توانسته جای خود را به‌گونه‌یی باز کند که تاثیرات استراتژیک و مهم روی روابط ایران با جهان داشته باشد.

مقاله تعادل تاکید کرده که: اتحادیه اروپا یک تصمیم راسخ گرفته با ایران روابط خود را گسترش دهد. اما در این شرایط وظایف اصلی آن هم در داخل کشور چه باید باشد؟ باید به‌درستی این سیگنال و علامت را دریافت کرد و این نشانه‌ها را به‌صورت ناقص به حال خود رها نکنند. ابهام‌زایی و ایجاد حواشی در این زمینه باعث می‌شود که اصل موضوع به فراموشی سپرده شود.

مقاله این روزنامه اقتصادی در نهایت تاکید کرده: با این حال اتحادیه اروپا قدم اول را برداشته است و در‌ آینده نه چندان دور نیز منتظر قدم ایرانی‌ها خواهند بود، بنابراین باید به تناسب این تصمیم، گام‌های متناسب برداشته شود. امروز، میان طرف ایرانی و طرف اروپایی، بحث حقوق بشر مورد بررسی قرار گرفته و طی روزهای آینده نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد، بنابراین باید بدانیم که در گسترش روابط با اتحادیه اروپا باید برخی ملاحظات رعایت شود.

حق نشر عکس شهروند
Image caption کارتون سلمان طاهری، شهروند

دنبال راهکارهای معقول

ابوالقاسم قاسم زاده هم در مقاله ای در روزنامه اطلاعات نوشته: در دولت روحانی، کشورهای اروپایی به‌خصوص کشورهای عضو اتحادیه اروپا در حالی‌که خواهان تجدید و یا تنظیم روابط جدید با ایران هستند، اما می‌خواهند مشکلات و موانع گذشته در سطح گفت‌و‌گوی دوجانبه، بررسی شود و راهکارهای معقول برای برداشتن موانع به دست آید. به نظر کارشناسان بین‌المللی، باید به چگونگی سیاست کشورهای اروپایی در تنظیم روابط توجه کرد.

به نظر نویسنده این مقاله: روش اتحادیه اروپا چنین است که می‌خواهد مناسباتش را در تمامی زمینه‌ها با کشور هدف گسترش دهد. یعنی فقط به شکل موضوعی و گزینشی با کشور موردنظر ارتباط برقرار نمی‌کند. با این روش در حالیکه به چگونگی سرمایه‌گذاری و یا موارد ارتباطات اقتصادی توجه دارد به مسایل فرهنگی، آموزشی یا موضوع ارتباطات در همکاری‌ها درباره صنعت توریسم نیز توجه می‌کند و به مجموعه آنچه که در روابط با کشور هدف درنظر گرفته می‌شود، اهمیت می‌دهد.

مقاله اطلاعات تاکید کرده: یکی از این مسایل که در سال‌های اخیر بدون حضور ایران درباره آن اطلاع‌رسانی و بخصوص با چهره‌سازی منفی از جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است، موضوع حقوق بشر است. شرکت ایران در دور جدید از گفتگوهای سطح بالا با اروپا فرصت مناسبی است تا ایران خود را به جامعه بین‌المللی معرفی کند و از این‌طریق موانعی که در سال‌های «حصر بین‌المللی» ایجاد شده است، برداشته شود.

مجید مسعودی در مقاله ای در همدلی مصوبه پارلمان اروپا را نتیجه توافق های ایران و آمریکا دانسته و نوشته تصور عمومی کارشناسان مسائل بین‌الملل بر این است که مقصود اعلام نشده سیاستگذاران اصلی ایران و آمریکا آن است که آرام‌آرام و بدون اینکه واکنش شدید نیروهای مخالف داخلی را برانگیزند، روند عادی‌سازی روابط دو کشور پیگیری شود. در عین حال با مصوبه اخیر معلوم می شود ایران و اروپا می‌خواهند روند عادی‌سازی روابط خود را با جدیت بیشتری دنبال کنند.

نویسنده در همین جا پرسیده: جدیت طرفین تا چه اندازه است. آیا مقصود ایران از تعامل با اروپا، تنها ناشی از فضای پسابرجام است؟ یا انگیزه‌های دیگری بر آن مترتب است؟ به نظر می‌رسد عامل انتخابات آمریکا در این زمینه قابل تامل است. در حالی که در یک طرف ترامپ قرار دارد که بارها و بارها از پاره کردن برجام سخن گفته است و در سوی دیگر کلینتون است که گرچه مدافع برجام است، اما نزدیکی‌های فراوانی به لابی‌های اسرائیلی دارد و البته مواضعی سرسختانه‌تر از باراک اوباما در حوزه توان موشکی ایران و سیاست‌های منطقه‌ای.

به گمان نویسنده همدلی: در چنین وضعیتی است که مقامات ایرانی دریافته‌اند تا زمان دارند، لازم است به بهبود و عادی‌سازی روابط خود با اروپا همت گمارند تا از چنین رابطه‌ای در موقع لزوم و در صورت فشارهای آمریکا، بشود بهره گرفت.

مخالفت با اعدام، با این استدلال!

عباس عبدی در سرمقاله اعتماد نوشته: اعدام‌های زیاد در ایران یکی از مسائل مبتلابه ما شده است و همان‌طور که مسوولان دستگاه قضایی نیز بارها اعلام کرده‌اند، بیشتر این اعدام‌ها مربوط به قاچاقچیان عمده مواد مخدر است و طبعا در برابر اعتراضات جهانی نسبت به این تعداد زیاد، همواره مدعی شده‌ایم که تنها راه جلوگیری از افزایش قاچاق مواد مخدر، اعدام عناصر اصلی آن است. با وجود این فشارها بر ایران به دلیل بالا بودن رقم اعدام‌ها همچنان پابرجاست و هزینه‌هایی را نیز بر کشور تحمیل می‌کند که کمتر از هزینه‌های قاچاق موادمخدر نیست.

به نوشته این جامعه شناس نگاهی به آمار تولید و مصرف و قیمت مواد مخدر در ده سال نشان می دهد در حالی که شاخص تورم دقیقا در این مدت پنج برابر شده است اما بهای تریاک فقط ۱/۶ برابر شده به معنای دیگر حدود سه برابر از هر چیز دیگر ارزان تر . این در حالی است که تولید تقریبا در جهان ثابت مانده است.

نویسنده مقاله اعتماد در مقایسه ایران با کشورهایی که در آن ها اعدام قاچاقچیان معمول نیست به این نتیجه رسیده که قاچاق مواد مخدر در ایران بسیار بیشتر است و در نهایت نتیجه گرفته نباید اصرار به اجرای اعدام کرد. چند‌ سال اجرای آن را متوقف کنید اگر خیلی بیشتر شد‌، اجرا کنید‌ و اگر تغییری نکرد‌ آن را لغو کنید. این اید‌ه به صواب و احتیاط نزد‌یک‌تر است.

اراده جهش اقتصادی

پویا جبل عاملی در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته: امسال دستیابی به رشد اقتصادی ۶ درصدی دور از انتظار نیست که این هم ناشی از افزایش تولید در بخش نفت و گاز است و نشانه‌ای دیگر از آنکه وقتی وزارتخانه‌ای کار خود را با وجود محدودیت‌های موجود درست انجام دهد، نتیجه‌اش بروز می‌کند؛ آن‌گونه که وزارت خارجه به توافق دست می‌یابد و همت وزارت نفت، به سرعت تولید را به زمان پیش از تحریم‌ها بازمی‌گرداند.

به نظر نویسنده اما چند وزارتخانه و سازمان به دلیل سوءمدیریت نمی‌توانند از فضای پسابرجام استفاده کنند و حتی این گونه القا می‌کنند که تحریم‌ها تداوم دارد! با اطمینان می‌توان گفت که حتی اگر در سال آتی نیز این روند ادامه یابد، بدون تغییرات چشمگیر در بستر اقتصاد- سیاسی ایران رشد اقتصادی در این حد تداوم نخواهد داشت. هرچند اصلاحات ساختاری، کاهش بوروکراسی عریض و طویل به خصوص در حوزه مالیات و بیمه، حذف مجوزهای بی‌شمار و... راه اصلی است که انگیزه را به سرمایه‌گذار باز می‌گرداند؛ اما جهش اقتصادی پیش از همه اینها نیازمند پیامی واضح و آشکار از سوی نهادهای اثرگذار ساخت سیاسی کشور است با این مضمون که ایران واقعا می‌خواهد جهش اقتصادی را تجربه کند و الزامات آن را نیز می‌پذیرد.

سرمقاله دنیای اقتصاد به این جا رسیده که: ایران نیاز به پیامی دارد که از دهه ۸۰ در چین، ۹۰ در مالزی و از اوایل قرن بیست و یکم در اغلب کشورهای حوزه خلیج‌فارس به گوش اقتصاد جهانی رسید. نشان دادن عزم و اراده ملی برای تغییر بنیادین در رفاه شهروندان و چشم‌پوشی از آزمون و خطای استراتژی‌های خلق‌الساعه، بیشترین اطمینان را در مورد آینده اقتصادی کشور به سرمایه‌گذار خواهد داد. باید نشان داد که ایران آن قدر بر خود مسلط و قدرتمندست که با آغوش باز از آنانی که در فکر خلق این فرآیند هستند، استقبال می کند.

حق نشر عکس شهروند
Image caption تهران در صفحه اول شهروند

چه کسی از یاشار سلطانی شکایت کرد؟

آساره کیانی با این مقدمه که قصه توپی است که آدم‌ها آن را در زمین یکدیگر می‌اندازند درباره دستگیری و ادامه زندان یاشار سلطانی نوشته اولش قصه، یک چیز دیگر بود؛ قصه یک خبرنگار که یک‌سری اسامی را که در دستان بیش از ۶۰ نفر آدم دیگر) هم بود و قبلاهم منتشر شده بود و اصلا دو سالی می‌شد همه می‌دانستند، روی سایتش قرار داد؛ بعد گفتند چرا منتشر کرده‌ای و این‌گو‌نه شد که این خبر منتشر شد که : «یاشار سلطانی، با شکایت قالیباف و چمران بازداشت شد؛ عمده اتهام او در پی افشاگری درباره واگذاری املاک نجومی توسط شهرداری تهران بوده است.»

این روزنامه نگار با اشاره به تعیین وثیقه دویست میلیون تومانی که یاشار سلطانی قادر به تامینش نبود نوشته حالا شهردار می گوید من اصلا از سلطانی شکایت نکرده ام در همین حال آقای قناعتی که گفته بود خواهرهایتان یک هفته دست داعش بیفتد چرا به ما گفتید زمین گرفتیم او هم اعلام کرده هیچ شکایتی نکرده است.

به نوشته همدلی: جلسه شورای شهر تهران باز هم تمام می‌شود؛ و باز باید از خودت بپرسی پس چه کسی یاشار سلطانی را به زندان انداخته!

کشف رمز میهمان‌نوازی ایرانیان

حق نشر عکس فرهیختگان
Image caption اگر دولت پول داشت نیستان آبی ها را می خرید - کارتون امیرحسین ضرغام، فرهیختگان

پوریا عالمی در ستون طنز شرق در پاسخ این که میهمانی نوازی ایرانی ها یعنی چه نوشته میهمان نوازی ایرانی‌ها بعضی‌وقت‌ها طوری است که میهمان نواخته می‌شود و دردش می‌آید. بعضی‌وقت‌ها میهمان به‌عنوان بوق و کرنا استفاده می‌شود و طوری او را نواخته می‌کنیم و می‌نوازیمش که صداش به آن‌طرف دنیا برسد.

این طنزنویس افزوده: اما بعضی‌وقت‌ها ما با اصرار، میهمان را نگه می‌داریم. حالا شده یک هفته، دو هفته، ١٠ سال، ١٨ سال. فرقی ندارد. ما هم که بچه بودیم دایی اسدالله می‌آمد منزلمان، ما میهمان‌نوازی‌مان گل می‌کرد و کفش دایی را قایم می‌کردیم تا دایی نرود و پیش ما بماند. منتها دایی پای ماندن نداشت به‌همین‌دلیل ما یک‌بار در را روی دایی قفل کردیم و چند روز نگهش داشتیم. از بس دایی را دوست داشتیم و از بس ما ایرانی‌ها میهمان‌نوازیم.

در پایان ستون طنز شرق آمده: از آقای ظریف هم ممنون هستیم که با مراوده با خارجی‌ها، باب رفت‌وآمد خارجی‌ها را باز کرد. منتها گویا مثل جاده چالوس که آخر هفته‌ها یک‌طرفه‌اش می‌کنند، احتمالا الان رفت‌وآمد خارجی‌ها یک‌طرفه است و نمی‌توانند برگردند.

موضوعات مرتبط