روزنامه‌های صبح تهران: واکنش‌ به قطعنامه اروپا

روزنامه‌های ایران در روز پنجشنبه ششم آبان ۱۳۹۵، دیدار رئیس جمهوری فنلاند با رهبر و رئیس جمهوری اسلامی در تهران را مهم دانسته و در رد و قبول قطعنامه اروپا مطالبی را منتشر کرده‌اند.

پیامدهای سیاسی و حقوقی قطعنامه اروپا

حق نشر عکس ایران

رضا نصری در سرمقاله روزنامه ایران نوشته اخیرا کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا قطعنامه‌ای تحت عنوان راهبرد اتحادیه اروپا در قبال ایران پس از توافق هسته‌ای را به تصویب رساند که بسیاری تحلیلگران آن را تلاش آن اتحادیه برای عادی‌سازی و توسعه روابط بلندمدت با جمهوری اسلامی ایران ارزیابی کرده‌اند.

به نوشته این حقوقدان و عضو مرکز مطالعات بین‌الملل ژنو، این قطعنامه، بیانگر این حقیقت نهفته نیز هست که دولت بعدی آمریکا چه دولت کلینتون و چه دولت ترامپ در ایجاد یک ائتلاف بین‌المللی برای اعمال فشار دیپلماتیک، اقتصادی و سیاسی به ایران یا در ترغیب متحدان غربی خود در لغو برجام یا کارشکنی در اجرای آن با موانع جدی و مهمی مواجه خواهد شد.

به نظر نویسنده سرمقاله روزنامه دولت، قطعنامه مذکور حاوی سه نکته بنیادین دیگر هم هست؛ اول این که به صراحت ایران را به عنوان یک بازیگر اصلی در مناسبات منطقه‌ای به رسمیت می‌شناسد. دوم آن که به صراحت ادعای مغایرت آزمایش‌های موشکی ایران با برجام را رد می‌کند و در نهایت هم اتحادیه اروپا برای اولین بار اعلام کرده که میراث انقلابی ایران و قانون اساسی آن کشور را نباید موانعی بر سر راه گفت‌وگو و یافتن زمینه‌های مشترک در حوزه دموکراسی، حاکمیت قانون و حقوق بشر دانست.

نمی‌گذاریم لانه فساد تاسیس شود

حق نشر عکس وطن امروز

روزنامه وطن امروز در گزارشی نوشته که اگرچه ساعاتی پس از تصویب قطعنامه پارلمان اروپا در قبال ایران، سخنگوی وزارت امور خارجه به استقبال آن رفت اما واکنش بهرام قاسمی به بندهایی از آن نشان داد که این قطعنامه تنها تلاش برای عادی‌سازی روابط با ایران نیست و در پس آن اتحادیه اروپا به دنبال مسائل دیگری است.

به گزارش وطن امروز، در بخشی از این قطعنامه آمده است که اتحادیه اروپا به دنبال تاسیس دفتری در تهران برای ارتباط با مدافعان حقوق بشر و سازمان‌های مردم نهاد است؛ موضوعی که با واکنش دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه مواجه شد. محمدجواد لاریحانی با انتقاد شدید از این پیشنهاد گفته که دستگاه قضا اجازه نمی‌دهد، چنین لانه فسادی تاسیس شود.

موصل - حلب و فینال بازی با داعش

حق نشر عکس کیهان

جعفر بلوری در سرمقاله روزنامه کیهان نوشته که سرنوشت عملیات موصل و حلب سرنوشت تمام منطقه است. پیروز این میدان نیز پیروز تمام منطقه است. اگر با پایان جنگ جهانی دوم، فاتحان جنگ، یعنی آمریکا، شوروی، فرانسه و انگلیس مناسبات بین‌المللی را به نفع خود تعریف کردند، به جرات می‌توان ادعا کرد در جنگی به این مهمی که عده‌ای آن را جنگ جهانی سوم هم خوانده‌اند، فاتحان مناسبات بین‌المللی را می‌توانند به نفع خود تغییر دهند.

آقای بلوری نوشته اما فاتح این میدان دیگر متفقین نیستند بلکه مقاومت با محوریت ایران است. مخلص کلام این که بازی فینال بین داعش و مقاومت به احتمال بسیار زیاد طی ماه‌های آینده به نفع مقاومت تمام خواهد شد اما در غرب، اول کار است و بازی مقدماتی بین داعش و اربابانش تازه آغاز خواهد شد.

تفاوت نظر سخنگو با آیت‎الله جنتی

حق نشر عکس شرق

روزنامه شرق در گزارشی نوشته که سخنان روز سه‌شنبه آیت‌الله احمد جنتی در خصوص توسعه دایره نظارت بر نمایندگان مجلس در طول دوران نمایندگی با واکنش‌های زیادی روبه‌رو شده است. در تازه‌ترین اظهارنظر، سخنگوی شورای نگهبان گفته که نگفتیم شورای نگهبان این نقش نظارتی را ایفا کند اما ضرورت داشت که این کار انجام شود. شرق نوشته به این ترتیب به نظر می‌رسد که لااقل در دایره قوانین فعلی، نظر سخنگوی شورای نگهبان به نظر چهره‌هایی مانند علی مطهری و محمود صادقی که از سخنان آیت‌الله جنتی انتقاد کرده بودند، نزدیک‌تر است. اما در باره آینده، نمایندگان معتقدند که باید حق آنها برای اظهارنظر آزاد در باره همه مسائل کشور، محفوظ بماند و کدخدایی معتقد است که اگر بنا به اعمال نظارت به شیوه مورد نظر آقای جنتی باشد، باید برای آن قانون جدیدی تصویب شود.

فنر تورم به زودی آزاد می‌شود

حق نشر عکس اعتماد

امیرعباس آذرم‌وند در روزنامه اعتماد نوشته که ساده‌انگاری است اگر روی تورم تک رقمی و پایداری‌اش حساب کنیم. باید آمارها را دقیق‌تر نگاه کرد. اتفاقی که در سه سال گذشته برای نقدینگی و پایه پولی افتاده و آن چه در بازار ارز با سیاست تثبیت نرخ‌ها دنبال شده، از آینده‌ای خبر می‌دهد که دو رقمی شدن نرخ تورم نتیجه محتوم آن است.

به نظر نویسنده تاکید هر ماهه بانک مرکزی برای کاهش نرخ تورم چندان دوام نخواهد داشت، چرا که به زودی با اجرای یکسان‌سازی نرخ ارز، فنر تورم هم آزاد می‌شود. یکی از مهم‌ترین دلایل نگاه داشتن این فنر در سال‌های اخیر، کنترل نرخ ارز بود و همین سیاست تثبیت نرخ ارز هم لنگر نرخ تورم شد. رکود عمق پیدا کرده در این سال‌ها هم دیگر لنگر رشد قیمت‌ها شد. اگر این عوامل وجود نداشت رشد نقدینگی که در این سه سال با نرخی نزدیک به ۳۰ درصد و پایه پولی با نرخی نزدیک ۱۵ درصد رشد داشته تورم را تا سرحد ۲۰ درصد و حتی بیشتر بالا می‌برد.

هراس درگردنه تنباکویی

حق نشر عکس شهروند

روزنامه شهروند از پاتوق معتادان و موادفروشان پشت تپه‌ای در محله مشیریه تهران گزارشی تهیه کرده است. زهرا جعفرزاده در ابتدای این مقاله نوشته که در نزدیکی جاده امام رضا درست کنار گاراژ خودروهای سنگین، گردنه تنباکویی دیده می‌شود. جایی شبیه یک منطقه کوهستانی که ورودی آن شبیه دهانه غار است و در پشت آن انبوه آدم‌هایی در رفت و آمدند. ورود به گردنه اما به این راحتی نیست، فضا رعب‌آور است و دو نفر دیده بان همه چیز را زیر نظر دارند.

گزارش شهروند حاکیست که نزدیک به ۴۰۰ معتاد از جمله حدود ۳۰ زن جوان در این محل تردد می‌کنند و روزانه ۱۵ کیلو مواد مخدر در این محل از شهرداری منطقه ۱۵ فروخته می‌شود. محمد صالحی، دبیر شورایاری مشیریه به گزارشگر شهروند گفته که موادفروشان گردنه به جز اسلحه، نارنجک هم دارند و معتادان برای تامین هزینه موادشان از گاراژهای اطراف دزدی می‌کنند.

موضوعات مرتبط