ایران اتهام ارسال سلاح به شورشیان یمن را رد کرد

ناوهای آمریکایی در دریای سرخ حق نشر عکس AFP
Image caption ناوهای آمریکایی در دریای سرخ

وزارت خارجه ایران در واکنش به اتهامات اخیر یک فرمانده نیروی دریایی آمریکا که گفته این کشور و متحدانش در ۱۸ ماه گذشته تعدادی کشتی حامل تسلیحات از ایران به مقصد یمن را متوقف کرده‌اند، ارسال سلاح به یمن را تکذیب کرده است.

به گزارش خبرگزارش رسمی ایرنا، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت: "این گونه ادعاهای کذب در حالی مطرح می شود که برغم انتقادات فراوان و اعتراض وجدان های بیدار جامعه بشری و سازمان های مردم نهاد، ارسال و فروش تسلیحات مرگبار توسط تولید کنندگان تسلیحات و جنگ افروزان و سودا گران مرگ و نیستی، به عربستان سعودی همچنان ادامه دارد."

او اضافه کرد: "روزانه تعداد بی شماری سلاح های مرگبار، بمب و موشک آمریکایی توسط ائتلاف سعودی بر سر غیرنظامیان بی دفاع و مظلوم در مدارس، بیمارستان ها، زندان ها و خانه های مسکونی مردم بی گناه یمن فرود می آید که هیچ نامی جز جنایات جنگی نمی توان بر آن نهاد."

دریابان کوین دونگان روز ۲۷ اکتبر گفته : "ناوهای آمریکایی و متحدان چهار کشتی حامل سلاح از مبدا ایران به مقصد یمن را متوقف کرده‌اند. ما می‌دانیم که این کشتی‌ها از ایران آمده بودند و می‌دانیم که مقصدشان کجا بود."

به گفته دریابان دونگان این محموله‌ها شامل اسلحه کلاشنیکف، موشک‌های ضدتانک و سلاح‌های تک‌تیراندازی و تجهیزات دیگر بوده است.

آمریکا در طی هفته‌های گذشته شبه نظامیان حوثی را متهم کرده بود که دست‌کم دو بار به سوی یک ناوشکن آمریکایی در دریای سرخ شلیک کرده‌اند؛ اما این حملات ناموفق بوده است.

ژنرال جوزف ووتل، فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا و بلندپایه‌ترین مقام نظامی این کشور در خاورمیانه، هفته گذشته احتمال آن را مطرح کرد که این موشک‌ها را ایران در اختیار شورشیان حوثی گذاشته باشد؛ اتهامی که ایران ردر کرد.

موضوعات مرتبط