روزنامه های تهران، مجلس با دولت یا تندروها؟

روزنامه های امروز صبح تهران، دوشنبه دهم آبان در عنوان های اصلی خود از جلسه فردای مجلس برای رای اعتماد به سه وزیر پیشنهادی حسن روحانی با اهمیت یاد کرده اند. در همین حال روزنامه های مخالف دولت به شدت علیه وزیران پیشنهادی نوشته و هر کدام را به دلیلی نامطلوب دانسته اند، اما پیش بینی روزنامه های مستقل این است که مجلس به وزیران رای اعتماد خواهد داد.

انتخابات ایالات متحده، پرونده املاک نجومی و رسیدگی به فساد در شهرداری تهران همزمان با گزارش هایی درباره فروش جنین نوزادان در بیمارستان ها از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست.

حق نشر عکس شرق
Image caption تیتر و عکس صفحه اول شرق

پرونده املاک نجومی و شهردار

شرق در گزارش اصلی خود نوشته: دادستان تهران از مطبوعات و رسانه‌ها خواست درباره پرونده املاک نجومی شهرداری تهران پیش‌داوری جانب‌دارانه انجام ندهند و اجازه دهند دادستانی تحقیقات را پیش ببرد و از همه افراد مرتبط با پرونده تحقیق کند؛ تا رسیدگی به این پرونده افتخار قوه قضائیه و برگ زرینی در عملکرد دادسرای تهران باشد.

به نوشته این روزنامه: دولت‌آبادی دادستان تهران در تفکیک پرونده واگذاری املاک شهرداری و بازداشت متهمی که گزارش سازمان بازرسی کل کشور را انتشار داده بود، تصریح کرد: «با بازداشت یاشار سلطانی، عده‌ای گفتند بازداشت این فرد برای جلوگیری از افشای فساد بوده؛ این برداشت صحیح نیست و این دو مطلب ارتباطی به هم ندارند. مدیران شهرداری از بابت تخلف احتمالی تعقیب می‌شوند، اما این امر به منزله مجازبودن اقدام سایت‌ها در انتشار نامه متضمن تحقیقات مقدماتی مراجع قضائی نیست».

شرق نوشته دادستان تهران: در رد استنباط اخیر، با طرح این سؤال که چگونه می‌توانیم با فساد مبارزه کنیم اما کسی را که معتقد به مبارزه است بازداشت کنیم، افزود: «این توجیه آقای حکیمی‌پور مدعی شده است نامه سازمان بازرسی را به امانت به سلطانی داده، پذیرفته نیست. یاشار سلطانی قبل از انتشار نامه و پیش از این حوادث با افرادی درباره اقدام خود مشورت کرده بود؛ بنابراین می‌دانست انتشار نامه مذکور ممنوع است و این کار با طراحی قبلی انجام شده است».

قصه یاشار

آساره کیانی در مقاله ای در همدلی نوشته: «خبرنگارجماعت دنبال جار و جنجال و مطرح‌کردن اسم خودش است»؛ معتقدان به اصول یا حامیان اصلاح، توی صورتت نگاه می‌‌کنند و در حالی که میخکوبت کرده‌اند به دیوار، کنار همه عکس‌هایشان با بالاترین مقام‌های کشور، ادامه می‌دهند که «اگر شما این‌قدر سروصدا نمی‌کردید، حالا یاشار هم توی زندان نبود.»

نویسنده به طعنه و از زبان اعضای شورای شهر نوشته: یاشار با همه اعضای اصلاح طلب تعامل خوبی داشت و حالا همه‌شان می‌گویند که فکر نمی‌کردند او را بازداشت کنند! اصلا تا قبل از بازداشت او، همه چیز خوب بود و حتی چند هفته اولی هم که او آب‌ خنک می‌خورد، همه‌چیز خوب پیش می‌رفت و این رقص برگه‌های رای توی آسمان و فرودشان به صندوق آن‌ها که اسمشان در لیست ۱۵۰ نفره نبود، برای خیلی‌ها لذت‌بخش بود. اصلا یاشار توی زندان بماند به نفع همه است؛ صندوق‌ها پرتر می‌شوند.

نویسنده همدلی در نهایت اشاره کرده: حالا خانم آباد و چند نفر دیگر که اسم‌شان توی لیست دریافت‌کننده‌های نامعقول از شهرداری است، می‌گویند؛ «آهان؟ پس چرا پیش از دادسرا چیزی نگفتی؟ حتی به ما دلداری دادی که کار درستی نیست؟ که شکایتمان را پیگیری کنیم؟ پس چرا به این‌همه به رئیس دولت قبل می‌گفتید که دروغ نگوید؟» و بعد می‌روند در جلد آدم‌های نصیحت‌کننده که «دروغ‌گویی در هر شرایطی بد است.»

مجلس مهیای رای اعتماد

روزنامه های تندرو و مخالف دولت در آستانه رای گیری نمایندگان مجلس برای سه وزیر جدید به شدت علیه وزیران پیشنهادی آموزش و پرورش، ارشاد، و ورزش و جوانان نوشته و ابراز امیدواری کرده اند که نمایندگان مجلس به پیشنهادهای حسن روحانی رای ندهند.

بیشترین حمله این روزنامه ها متوجه وزیران آموزش و پرورش و ارشاد است چنان که جوان نوشته: اگرچه خانه‌تکانی کابینه یا به قول دولتی‌ها ترمیم آن، در ماه‌های پایانی عمر دولت روحانی هر معنایی می‌توانست داشته باشد به جز خدمت‌رسانی بهتر، با این حال این اتفاق افتاد که از حقوق رئیس‌جمهور است شامل آموزش و پرورش هم شد و فرار بزرگ دولت از شفاف‌سازی عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان و رکورد اختلاس ۸ هزار میلیاردی آن را رقم زد.

کیهان که دیروز متنی را علیه صالحی امیری و شایستگی وی برای وزارت ارشاد نوشته بود امروز توضیح این وزیر پیشنهادی را منعکس کرده اما در دنبال آن بر نظرات خود پافشاری کرده و نوشته: معاون سابق وزارت اطلاعات، برای سمت وزارت ارشاد معرفی شود، اولین اشکال اساسی و مهم ماجرا و گویای نگاه امنیتی دولت به مقوله فرهنگ و هنر است. اینکه صالحی امیری به عنوان معاون وزیر اطلاعات نامه‌ای را امضا کند که به قول آقای نادران در جلسه رأی اعتماد، متن نامه نارواتر از آن است که قابل بیان باشد و آقای صالحی ادعا می‌کند بدون مطالعه آن را امضاء کرده است. فاجعه‌ای است که نمی‌توان تضمین کرد در سمت جدید او هم قابل تکرار نباشد؟

اما روزنامه های میانه رو و هوادار دولت در گزارش های خود ابراز امیدواری کرده اند که هر سه وزیر پیشنهادی حسن روحانی با رای اعتماد مجلس روبرو شوند. چنان که زینب صفری در اعتماد نوشته: فردا قرار است سه وزیر پیشنهادی با همراهی رییس‌جمهور در مجلس حاضر شوند و نمایندگان رای اعتماد یا عدم اعتماد خود به وزرا را اعلام کنند. همین هم باعث شده تا فراکسیون‌های مجلس بیش از هر زمان دیگری در تکاپوی رایزنی و لابی‌های سیاسی‌شان برای سه‌شنبه سرنوشت‌ساز باشند. رنگ و بوی سخنان نمایندگان مجلس درباره این سه وزیر پیشنهادی بیانگر فضای مثبت مجلس نسبت به آنهاست.

بنا بر این گزارش: در فراکسیون امید هوا برای وزرای پیشنهادی آفتابی با آسمانی صاف است. آن‌طور که عارف می‌گوید نظر شورای مرکزی این فراکسیون درباره سه وزیر پیشنهادی مثبت است. آنها اگرچه در ابتدا از عدم مشورت رییس‌جمهور با مجلس و فراکسیون امید درباره گزینه‌های پیشنهادی گله‌مند بودند اما با این همه گویا قرار است روند حمایتی خودشان از دولت را ادامه دهند.

به نوشته اعتماد در آسمان فراکسیون مستقلین برای وزرای پیشنهادی صاف تا کمی ابری است. این فراکسیون اگرچه زودتر از بقیه فراکسیون‌ها حمایت قطعی‌اش را از دو وزیر پیشنهادی فرهنگ و ورزش اعلام کرد اما موضعش درباره دانش‌آشتیانی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش را به بعد از جلسه با او موکول کرد.جعفرزاده ایمن‌آبادی عضو هیات رییسه فراکسیون مستقلین در این‌باره به «اعتماد» گفت که از ابتدا هم این فراکسیون نظر مثبتی نسبت به دانش‌آشتیانی داشته اما در آسمان فراکسیون ولایت اما ابری است. فراکسیون ولایتی‌ها که دیرتر از بقیه فراکسیون‌ها و همین هفته گذشته فراکسیون‌شان را شکل دادند حالا بیشتر چهره‌های مخالف دولت را نمایندگی می‌کند. آنطور که از اظهارات برخی چهره‌های این فراکسیون بر می‌آید هرچقدر سلطانی‌فر وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان رای بالایی در این فراکسیون دارد اما عزم آنها برای رای نیاوردن دانش‌آشتیانی جزم است.

حق نشر عکس شهرونگ
Image caption کارتون هادی حیدری، شهرونگ

اختلاس اجبار است یا اختیار؟

پوریا عالمی در ستون طنز شرق نوشته: پرونده فساد مالی ٨٠٠٠‌میلیاردی صندوق فرهنگیان موجی از شادی و امید را در معلمان ایجاد کرده. معلمان می‌گویند: ما حقوق‌مان کم است و شاکی بودیم و فکر می‌کردیم وزارتخانه پول ندارد و وزیر به نان شبش محتاج است. الان خوشبختانه معلوم شده وزارت معلمان آن‌قدر پول دارد که اگر توش ٨٠٠٠‌ میلیارد هم جابه‌جا شود، آب از آب تکان نخورد. معلمان پیشنهاد دادند حالا که قبح اختلاس در مملکت ریخته، با اضافه‌کردن واحد اختلاس به پایه متوسطه آموزشی، بچه‌ها را از آغاز با این مهم آشنا کنند تا طفلکی‌ها کلی درس نخوانند و بعد دست به اختلاس بشوند.

به نظر طنزنویس شرق: به نظر ما الان دولت جای اینکه خیلی آرام از آموزش‌وپرورش عبور کند، می‌تواند با یک خودزنی و افشاگری درباره اختلاس ٨٠٠٠‌میلیاردی در صندوق، باب افشاگری پرونده‌های دیگر را هم باز کند. یک آقایی با یکی‌ دعواش شد، آجر را برداشت و زد توی کله خودش و گفت: ببین داداش، من به خودمم رحم نمی‌کنم، به تو که هیچی. حالا جرأت داری بیا دعوا.

تمایل زیاد اروپا به ایران

عباس لقمان در مقاله ای در وقایع اتفاقیه نوشته: اتحادیه اروپا تمایل بسیار زیادی برای عادی‌سازی روابط با ایران دارد اما باید میان تمایل اتحادیه به برقراری روابط اقتصادی با ایران و روابط سیاسی تفاوت قائل شد. آنها معتقد هستند باید با ایران درباره مسائل حقوق بشر صحبت کرد اما به موازات آن مسائل اقتصادی پیرو دیدگاه سیاسی -حقوق بشر- نیست. آنها راه خودشان را می‌روند.

این استاد دانشگاه با اشاره به حضور هیأت‌های اقتصادی آلمان، اتریش، فرانسه و ایتالیا در ایران و قراردادهای امضا شده نوشته: اروپایی ها نگاه اقتصادی به ایران دارند و کمتر به مسائل حقوق بشری می‌پردازند و در واقع تمایل دارد با ایران بر سر میز گفت‌وگو بنشیند و مسائل فی‌مابین را حل و فصل کند. حل‌کردن مسائل میان ایران و اروپا، راه درازی نخواهد داشت زیرا تمایل به حل آن در طرفین وجود دارد.

مقاله وقایع اتفاقیه در عین حال از سفر خانم موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران و سفر بعدی وی به عربستان نوشته: اروپا تمایل دارد که تنش‌ها میان ایران و عربستان به حداقل برسد و در‌این‌راستا، خواست‌هایی جزئی که در پارلمان اروپا درباره ایران مطرح می‌شود، چندان وزنه قابل‌توجهی که بتواند بر روابط اتحادیه و ایران اثرگذار باشد، نیست.

محمدعلی حسینی در سرمقاله جام جم با ااشاره به این که سفر موگرینی، نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی به ایران نشان می‌دهد نگاهی واقع‌بینانه‌تر از سایر مقامات غربی نسبت به تحولات منطقه دارد نوشته: اتحادیه اروپا و اعضای آن در طول سال‌های گذشته به‌عنوان یکی از بازیگران نه چندان فعال و موثر، در تحولات منطقه‌ای و از جمله سوریه حضور و دخالت داشته و از سیاست‌های مخرب آمریکا پیروی کرده‌اند. سفر منطقه‌ای خانم موگرینی می‌تواند براستی آغاز خوبی باشد مشروط بر آن‌که ابتکار وی به عنوان نماینده عالی اتحادیه اروپا، مستقل از ابتکاراتی باشد که تاکنون آمریکا آن را در قضیه سوریه در مسیری نادرست راهبری می‌کرده و ناکارآمدی آن بارها به اثبات رسیده است.

به نظر این مقاله نگاه مثبت به نقش ایران در تحولات منطقه رویکردی اساسی است که با مواضع و دیدگاه‌های تهران نزدیک است،چنان که تاکید خانم موگرینی بر این مطلب که «این مسأله به عهده سوری‌ها خواهد بود که درباره ساختارهای نهادی و سیاسی کشورشان تصمیم بگیرند، اما قدرت‌های منطقه‌ای می‌توانند در این فرآیند همراهی کرده و از مانع‌تراشی در آن پرهیز کنند و اقدام ما درباره راهکارهای سیاسی بهترین سرمایه‌گذاری در آینده‌ای باثبات است»؛ نگاهی واقع‌بینانه و امیدوارکننده در اظهارات نماینده عالی اتحادیه اروپاست.

جام جم به این جا رسیده که: ایران از ابتکار عمل اتحادیه اروپا و ایفای نقش سازنده آن در حل و فصل مسائل و معضلات منطقه‌ای استقبال می‌کند و در پرتو همین سیاست، عزم و اراده صادقانه و جدی در امر مبارزه همه‌جانبه با گروه‌های تروریستی از جمله داعش و جبهه النصره‌، قطع منابع مالی و ارتباطی تروریست‌ها، تلاش برای یافتن راه‌حل سیاسی و پایدار، تضمین امنیت، یکپارچگی و تمامیت ارضی و حق تعیین سرنوشت کشور توسط ملت سوریه را ارکان مهم و موثری برای موفقیت فراگیر ابتکار عمل اتحادیه اروپا می‌داند.

نکته خطرناک آمریکا برای ایران

محمد جواد اخوان در سرمقاله روزنامه جوان با نقل جملاتی از جان کری که در آن از جمله به دخالت آمریکا در کودتای ۲۸ مرداد اعتراف و آن را مداخله جویی دانسته همزمان با این سخنان وی از سناریوی آتی نظام سلطه علیه جمهوری اسلامی ایران رمزگشایی کرد و گفت «بین آنچه «مردم پارس» نامیده می‌شوند که تعداد زیادی هم هستند با حکومت انقلابی که یک رویکردی کاملاً افراطی در قبال جهان، امریکا و منطقه، دنبال می‌کند، شکاف بزرگی وجود دارد. و مدعی شده است که امریکا با این بخش از جامعه ایران که به ادعای او «جمعیت بزرگی» هم هستند، اتحاد طبیعی دارد.

نویسنده معتقد است این سخنان وزیر خارجه آمریکا نشان می دهد: اولاً جامعه ایران دوقطبی است که یک قطب آن غربگرا و خواهان تعامل به‌اصطلاح با جهان است و قطب دیگر غرب‌ستیز. ثانیاً جریان غربگرا متحد طبیعی امریکاست و روی آن می‌توان حساب کرد؛ ثالثاً دوقطبی موجود در این به تنش می‌انجامد و در حدی از تنش است. این ادعاهای کری بیش از آنکه توصیف و تشریح وضعیت کنونی جامعه ایران باشد، ترسیم مطلوب امریکایی از جامعه ماست و مختصات طرح‌ریزی استکباری برای تنش‌آفرینی و بحران‌زایی در ایران را آشکار می‌سازد.

مقاله روزنامه سپاه پاسداران پیشنهاد کرده: با توجه به این سناریوی پیچیده غرب، در مقطع پیش‌رو با هوشیاری تمام در فضای انتخاباتی وارد شده و از هرگونه اظهارات و اعمالی که پازل امریکایی را تکمیل می‌کند پرهیز گردد. باید در مقابل جریان‌هایی که خود را متحد امریکا در داخل معرفی کرده یا آنکه مواضع حمایتی از منافع غرب را دنبال می‌کنند هوشیار بود با اقتدار از قطب‌بندی اجتماعی روی موضوعاتی که با منافع ملی گره می‌خورد، جلوگیری کرد.

حق نشر عکس فرهیختگان
Image caption کارتون فیروزه مظفری، فرهیختگان

تاکتیک جدید هیلاری برای ٩روز

اعتماد در گزارشی پیرامون انتخابات ایلات متحده نوشته: به نظر می‌رسد ستاد انتخاباتی هیلاری کلینتون در نخستین گام نظرسنجی‌ها را برای تاثیر باز شدن پرونده هیلاری روی رای‌ها آغاز کرده باشد. از طرفی اکنون کمپین هیلاری در حال نشان دادن اعتماد به نفس خود است و اصرار دارد که اف. بی.آی جزییات ایمیل‌های کشف شده را افشا کند تا اذهان و رای‌دهندگان از ابهام به وجود آمده خارج شوند.

به نظر این روزنامه: با این وجود تحلیلگران معتقدند هیلاری کلینتون در حال حاضر حداقل ١٦میلیون رای ثابت را به دست آورده اما ممکن است در برخی ایالت‌ها رای هیلاری به خطر بیفتد که می‌تواند میزان نهایی رای او که رای‌های شناور به دست می‌آیند را تغییر دهد. اما با توجه به زمان اندک باقیمانده به نظر نمی‌رسد رای‌های اصلی هیلاری تغییر ویژه‌ای پیدا کند. از سویی دیگر در طرف مقابل کمپین دونالد ترامپ فعالیت خود را از حالت تدافعی به تهاجمی تغییر داده است و به دنبال استفاده از شرایط به وجود آمده علیه هیلاری است از همین رو تمام تبلیغات و اظهارنظر طرفداران ترامپ و شخص او بر این مبنا طرح‌ریزی شده است.

فرهیختگان در گزارش تحلیلی خود از انتخابات ریاست جمهوری امریکا با عنوان «هیلاری کلینتون از بحران ایمیل‌ها به سود خود استفاده می‌کند» نوشته کاندیدای پیشروی انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا کمتر از هشت روز فرصت دارد تا جنجال ایمیل‌ها را به نفع خود تغییر دهد و در سوی مقابل هم ترامپ با همین مدت زمان وقت دارد تا با گره زدن سرنوشت انتخابات با رسوایی ایمیل‌ها، خود را پیروز رای‌گیری سه‌شنبه آینده کند. تاکنون به نظر می‌رسد هیلاری در موقعیت بهتری قرار دارد.

به گمان این گزارش: سوالاتی که هیلاری و حامیانش مطرح کرده‌اند رئیس اف بی‌آی را در موقعیتی دشوار قرار داده است. سوالاتی که او مطرح می‌کند این است که چرا اف‌بی‌آی ۱۰ روز قبل از رای‌گیری پرونده استفاده از سرور شخصی برای تبادل ایمیل‌های محرمانه در دوران وزارت خارجه هیلاری کلینتون را مجددا مورد بررسی قرار می‌دهد؟ و چرا اف بی‌آی چنین موضوعی را در آستانه انتخابات علنی کرده است؟ آیا پلیس فدرال آمریکا برخلاف سنت قدیمی و قواعد سفت و سخت انتخاباتی این کشور قصد تاثیر‌گذاری بر انتخابات را دارد؟

علیرضارضاخواه در مقاله ای در خراسان نوشته تا دو روز پیش تمام نظر سنجی ها حاکی از این بود که هیلاری کلینتون فاصله غیر قابل جبرانی را با دونالد ترامپ پیرمرد جنجالی جمهوری خواهان دارد. فضا به گونه ای بود که گرد یأس و نا امیدی بر سر کمپین انتخاباتی جمهوری خواهان هم نشسته بود. همه منتظر بودند تا بار دیگر یک دموکرات را به داخل کاخ سفید مشایعت کنند. اما ناگهان همه چیز دوباره به هم ریخت. نامه رئیس پلیس فدرال آمریکا یا اف بی آی به سنا در رابطه با بررسی مجدد پرونده ایمیل های کلینتون بار دیگر به کمپین دونالد ترامپ جان تازه ای بخشید.

به نظر مقاله خراسان:هنوز روشن نیست که کمپین کلینتون موفق می‌شود این روایت را جا بیندازد یا اینکه کمپین ترامپ موفق می‌شود روایت قانون‌شکن بودن کلینتون را تثبیت کند. در هر حال باید دید که طول عمر چرخه خبری «ایمیل‌ها» چقدر خواهد بود و آیا تا روز انتخابات ادامه خواهد داشت، یا اینکه به دلایل گوناگون - از جمله انتشار خبرهای مهم‌تر در روزهای باقی‌مانده - این ماجرا کمرنگ خواهد شد.

وامصیبتا

حق نشر عکس اعتماد
Image caption کارتون جواد تکجو، اعتماد

شهرام شهیدی در ستون طنز شهرونگ با نقل سخنی از جعفر شجونی که گفته بود برخی از موبر اسلامی استفاده می‌کنند تا ریش‌هایشان از بیخ درنیاید نوشته: خارج ازشوخی این همه تسامح و تساهل درکشور بود و ما بی‌خبر بودیم؟ یعنی این خطر فرهنگی که می‌گفتند، بیخ گوش‌مان بود و ما نمی‌دیدمش یا خودمان را زده بودیم به ندیدن؟ استفاده از موبر؟ وا مصیبتا!

به نوشته این طنزنویس: همین جناب شجونی اعلام کرده، در دوره اول مجلس بسیاری از مسائل به صورت شوخی و جدی برگزار می‌شد. اگر شوخی بد بود که این کار را نمی‌کردند. آن هم درمجلس شورا. حالا شوخی شوخی چه مسائلی درمجلس طرح می‌شده؟ احتمالا تو مجلس نشسته بودی که می‌دیدی یهویی و شوخی شوخی نطق پیش از دستور خدابیامرز بازرگان به هم خورده یا شوخی شوخی فلان وزیر رأی عدم اعتماد گرفته. خیلی هم خوب بوده و همه با هم در شادی و شادمانی کار می‌کردند.

در ادامه طنز صفحه شهرونگ آمده: ایشان کلا دوران معاصر را به چهار دوره تقسیم می‌کند. دوره اول همه ریش داشتند تا ناف‌شان. دوره بعد ریش‌شان آمد تا سینه رسید. دوره بعد به زیر چانه‌شان آمد. الان ازهمان موبر اسلامی استفاده می‌کنند تا از بیخ درنیاید.

الان هم از اتاق سردبیر پیغام دادند جدی تمامش می‌کنی یا بیاییم شوخی شوخی تمامت کنیم؟ فعلا بدرود.

موضوعات مرتبط