بلاتکلیفی صدها خودروی تولید شده در آمریکا برای خریداران ایرانی

تبلیغ خودروی هوندا بر روی یکی از بیلبوردهای تبلیغاتی در تهران حق نشر عکس Irannovin
Image caption تبلیغ خودروی هوندا بر روی یکی از بیلبوردهای تبلیغاتی در تهران

به گزارش رسانه‌های ایران، با خودداری مراکز شماره‌گذاری پلیس راهنمایی و رانندگی از شماره‌گذاری خودروهای تولید شده در آمریکا، قیمت بعضی از این محصولات در بازار ایران کاهش یافته است.

این خودروها عمدتا در اصل غیرآمریکایی هستند ولی پیش از ورود به ایران در داخل آمریکا مونتاژ و تولید شده‌اند.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) از یکی از نمایشگاه‌داران اتوموبیل تهران نقل کرده که از هفته گذشته با توقف شماره‌گذاری، قیمت هوندا CR-V از ۲۳۳ میلیون تومان به حدود ۲۲۷ میلیون تومان رسیده است.

این در حالی است که شرکتهای متولی فروش این خودروها تبلیغات گسترده‌ای را برای فروش محصولات خود انجام داده بودند.

ممنوعیت عرضه خودروهای تولید آمریکا در ایران زمانی شروع شد که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در اردیبهشت ماه در دیدار با جمعی از کارگران گفت: "خود آمریکایی‌ها به علت مصرف زیاد و سنگین بودن این خودروها، رغبتی به خرید آنها ندارند. حالا در این شرایط ما بیاییم و از فلان کارخانه رو به ورشکستگی آمریکا خودرو وارد کنیم؟ مدیران و مسئولان محترم در مقابل فشارهای پنهانی که در این زمینه‌ها وارد می شود بایستند و جداً نگذارند این قبیل مسائل انجام شود."

انجمن واردکنندگان خودرو در ایران با تایید توقف شماره‌گذاری این خودروها از هفته پیش، تعداد اینگونه از خودرو ها را که در آمریکا تولید شده‌اند را حدود ۴۰۰ دستگاه اعلام کرده است و به گفته این سازمان شامل خودروهایی نظیر بی‌ام‌و آلمان، تویوتای ژاپن، ولووی سوئد و هوندای ژاپن نیز می‌شود.

به گزارش ایسنا، روی برچسب اطلاعات نصب شده روی خودروهای هوندا CR-V که از آمریکا وارد ایران شده کلمه " MADE IN U.S.A" (ساخت آمریکا) درج شده است و عنوان شرکت تولیدکننده این خودرو نیز HONDA OF AMERICA MFG.,INC (شرکت هوندای آمریکا) ذکر شده است.

حق نشر عکس ISNA
Image caption روی برچسب اطلاعات نصب شده روی خودروی هوندا CR-V کلمه " MADE IN U.S.A" (ساخت آمریکا) درج شده است

انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان در ایران از خریداران احتمالی خواسته تا تعیین تکلیف موضوع از سوی وزارت صنعت و معدن از خرید خودروهای ساخت آمریکا خودداری کنند.

محمد جعفری، رئیس این انجمن می‌گوید:‌ "واردات خودروهای ساخت آمریکا برخلاف سیاست‌های کلان تبیین شده از سوی رهبر معظم انقلاب است و با توجه به اینکه پلیس شماره‌گذاری خودروهای وارد شده از آمریکا را متوقف کرده، فروش آنها از نظر اخلاقی و حرفه‌ای درست نیست زیرا خریداران نمی‌توانند این خودروها را شماره‌گذاری کنند و دچار ضرر و زیان می‌شوند."

سردرگمی مشتریان در شماره‌گذاری این خودروها در حالی است که شرکت "گلرنگ موتور" از متولیان فروش خودروهای هوندا در ایران، در وبسایت رسمی خود کماکان به فروش "فوری و اقساطی" هوندای CR-V ادامه می‌دهد و هیچ اطلاعیه‌ای مبنی بر توقف فروش این خودروها دیده نمی‌شود.

حق نشر عکس Golrangmotor
Image caption ادامه تبلیغات فروش هوندای CR-V

حدود شش ماه پیش وزارت صنعت، معدن وتجارت ایران ۲۰۰ دستگاه خودروی آمریکایی‌الاصل شورولت که به ارزش ۷ میلیون دلار ثبت سفارش شده بودند، در میانه راه به مقصد ایران، به کره جنوبی برگشت داد و به واردکننده آن اطلاع‌ داده شد که اجازه واردات این خودروها را ندارد.

این اقدام درست پس از انتقاد رهبر ایران از واردات خودروهای آمریکایی به ایران صورت گرفت.

سازمان توسعه تجارت (وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت) مجوز واردات شورولت را دی ماه سال ۱۳۹۴ صادر کرده بود و تا پیش از لغو ناگهانی آن قرار بود تا آذرماه سال ۱۳۹۸ اعتبار داشته باشد.

در تیر ماه سال جاری هم شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در ابلاغیه‌ای واردات خودروهای آمریکایی به مناطق آزاد تجاری را ممنوع کرده بود.

مطالب مرتبط: خودروی آمریکایی شورولت از سامانه ثبت سفارش واردات کالا به ایران حذف شد