روزنامه های تهران: رای مجلس، انقراض افراطی گری

روزنامه های امروز صبح تهران، چهارشنبه ۱۲ ابان در عنوان های اصلی رای نمایندگان مجلس به هر سه وزیر پیشنهادی حسن روحانی را نشانه همکاری دولت و مجلس و حاصل آخرین انتخابات مجلس خوانده اند که تندروها را از اکثریت پارلمان دور کرد. روزنامه های هوادار دولت و میانه رو در مقالاتی این اتفاق را مهم دیده و نشانه انقراض افراط گری در سیاست ایران دانسته اند اما روزنامه های مخالف دولت فراکسیون اصلاح طلبان حامی دولت را متهم کرده اند که با پول های کثیف راه دارند.

جلسه بی حاصل شورای شهر تهران در مورد املاک واگذاری در این سازمان، انتخابات آمریکا و تحولات آن از دیگر مباحثی است که در روزنامه های امروز انعکاس داشته است.

حق نشر عکس شهروند
Image caption تیتر و عکس مهدی حشمتی، شهروند

هر سه نفر

مهدی قدیمی در گزارشی در شرق نوشته: اولین جلسه رأی اعتماد مجلس دهم، تفاوت‌های آشکاری با نمونه‌های مشابه در مجلس قبل داشت. دیگر نه‌تنها خبری از حملات و تخریب‌های بی‌پایان و محاکمه دولت و وزرا نبود؛ بلکه آن مقدار از شب‌نامه‌ها و نامه‌هایی که در صحن توزیع شد و سخنان آمیخته با اتهامی که از تریبون مجلس علیه وزرای پیشنهادی بیان می‌شد، با کمترین استقبال ممکن همراه شد.

به نوشته این گزارشگر بی اعتنایی به افشاگری ها به‌گونه‌ای‌ بود که وقتی نامه ٩صفحه‌ای استنادشده ذوالنور برای انتساب صالحی‌امیری به آنچه «فتنه» می‌نامید، به درخواست تابش و موافقت هیأت‌رئیسه در صحن توزیع شد و با وجود همه آنچه درباره همراهی صالحی‌امیری با حوادث بعد از انتخابات ٨٨ مطرح شده بود، تنها ٨٩ نفر از جمع ٢٧٥ نماینده حاضر در صحن، به او رأی مخالف دادند.

زينب صفري در اعتماد نوشته: این بود معناي «راي ملت»، اين همان جمله‌اي بود كه ديروز از آغاز تا پايان مجلس در ذهن همه مرور مي‌شد. از آن مجلس تا اين مجلس آنقدر تفاوت بود كه راي جلسه عصر نمايندگان به هر سه وزير پيشنهادي قابل پيش‌بيني بود. تلاش‌ها با يك كليدواژه تكراري جواب نداد، اسنادي كه نه تنها نمايش داده نشد كه آنها هم كه روي ميز رييس مجلس خاك مي‌خورد، يكي پس از ديگري تكذيب مي‌شد.

معناي راي ملت ديروز در علامت‌هايي كه نمايندگان مجلس روي برگه‌هاي راي نوشتند معلوم شد. نقشه‌هاي دلواپسان يكي پس از ديگري نقش بر آب شد و صحنه‌دار صحن سبز رنگ مجلس «اميدي‌ها» بودند؛ همان‌ها كه با تكرارها و حضور پر شور مردم در انتخابات به مجلس فرستاده شدند تا پارلمان خانه تكاني شود. پارلمانِ تكانده شده ديروز در يك رقابت نفس‌گير نشان داد كه قدرت در اين مجلس در دست كيست.

به نوشته اعتماد: نمایندگان نشان دادند كه خواست مردم ديگر نه گفتن به آنهايي نيست كه پيش از اين «نه» از آن مجلس شنيده بودند. ديروز روز «ترميم كابينه»، نه روز «همكاري دولت و مجلس» و نه روز «وزير‌دار شدن سه وزارتخانه» بود اما بيشتر از هر چيز روز قدرت‌نمايي نمايندگاني بود كه با راي ملت راهي بهارستان شده بودند.

انقراض نسل افراط

فضل الله یاری در سرمقاله همدلی به تندروی های اصولگرایان تندرو در جلسه دیروز مجلس اشاره کرده و نوشته این افراد که در مجلس پیشین تندترین رفتار و گفتار را برای شیوه سیاست‌ورزی خود برگزیده بودند و در این میان هر معتدلی یا خائن بود، یا سازش‌کار یا«ساکت فتنه». از همین‌رو خود را محق می‌دیدند که بر هرکسی که مشی آنان را نمی‌پسندید، برچسبی بزنند و او را از میدان خارج کنند. این روزگار افراطیونی بود که در غیاب نیروهای معقول و معتدل جامعه (که بر اثر ردصلاحیت‌های گسترده از دور خارج شده بودند) برصندلی‌هایی جای گرفته بودند که قرار بود منش و سلوک مردم ایران را نمایندگی کند.

به نظر نویسنده این مقاله: انتخابات هفتم اسفند، اما از راه رسید و در فضایی که برخی از نیروهای معتدل جامعه فرصت حضور پیدا کردند و به دشواری و به صورت محدود از فیلتر تنگ شورای نگهبان گذشتند وتوانستند مردم را به حضور در انتخابات تحریک کنند، گستره حضور افراطیون به صندلی‌هایی انگشت‌شمار محدود شد. حالا می‌توان گفت جریانی که از خرداد۹۲ شروع شد و در اسفند ۹۴ بر آن تاکید شد، در کنار فعل و انفعالاتی که با خود دارد، یک موضوع را نیز دنبال خواهد کرد و آن انقراض نسل افراطیونی است که حیات خود را در تندروی، خشونت، پرونده‌سازی و البته دوقطبی‌سازی فضای جامعه می‌دانند.

گرچه مقاله همدلی به این جا رسیده که: این رود خروشان را سر باز ایستادن نیست و در این رهگذر هرکس که بر سر راهش قرار گیرد، با خود خواهد برد و بستری تمیز عاری از گِل و لای برجای خواهد گذاشت. فرقی نمی‌کند که بر سر راهش حمید رسایی و مهدی کوچک‌زاده باشد یا حسن روحانی و محمد خاتمی.

صادق زیباکلام در مقاله ای در اعتماد نوشته: مجلس نهم اسير دست جريان تندرو و افراطي اصولگرايان شده بود و اين در حالي بود كه اين جريان حتي در همان مجلس هم اقليت بودند. اما با سر و صداي زياد و حركت‌هاي متشكل به نوعي رهبري مجلس را به دست گرفته بودند و آن را به هر سمت و سويي كه مي‌خواستند هدايت مي‌كردند. امروز اما اگرچه تعداد انگشت شمار اين اقليت همچنان در مجلس حضور دارد اما ديگر نمي‌تواند مانند سابق نقش تاثيرگذار خود را ايفا كند.

به نظر این استاد دانشگاه: مشاركت فعال مردم در انتخابات و حضورشان پاي صندوق راي در انتخابات اسفند ٩٤ و ارديبهشت ٩٥ سبب شد تا افراطیون قدرتشان را در مجلس از دست بدهند، در عوض خط اعتدال در بهارستان حاكم شود. جلسه راي اعتماد ديروز و راي نمايندگان مجلس به سه وزيري كه در مجلس گذشته كنار گذاشته شدند نشان مي‌دهد تنها راه تغيير و اصلاح امور از صندوق راي مي‌گذرد، هر چند اين مسير زمان‌بر و بلندمدت باشد اما قطعا به نتيجه‌هاي خوبي خواهد رسيد.

مقاله اعتماد در حال نگاهی دارد به آن چه در شهرداری و شورای شهرتهران می گذرد و آن را ناشی از کم رغبتی مردم به شرکت در انتخابات شوراها دانسته که: همين امر سبب شد تا برخي با ٧٠ يا ٨٠ هزار راي بتوانند بر شوراي شهر ميليون‌ها نفر در پايتخت حاكم شوند و زمام امور را به دست بگيرند و حاصلش شود چنين شوراي شهري كه املاك نجومي تنها يكي از مشكلات و معضلات آن است. مقايسه وضعيت شوراي شهر تهران و مجلس شوراي اسلامي به خوبي تفاوت حضور پاي صندوق راي و قهر با آن را به مردم نشان مي‌دهد.

پیام مجلس

علیرضا تابش در مقاله ای در شرق نوشته: پیام رأی روز گذشته بهارستان به وزرای پیشنهادی، پی‌افکندن وحدت و تعامل بین همه نیروهای انقلاب و جلوگیری از ایجاد دوقطبی‌های کاذب است. روزگذشته برخی همکارانم در مجلس اشاره کردند برخی افراد که با عملکرد و سخنان خود، هشت سال باعث اختلاف‌افکنی میان نیروهای انقلاب شدند، راست راست می‌گردند و برخی حامیان آنها، همچنان به دلسوزان این کشور و مدیران توانای ما برچسب فتنه‌گر می‌زنند.

به نوشته این نماینده اصلاح طلب مجلس: اصلاح‌طلبان بارها تأکید کرده‌اند برخی رفتارها را برای حفظ آیین، انقلاب و نظام فراموش می‌کنند و آماده‌اند با حفظ همه اختلاف دیدگاه‌ها، در منافع ملی با اصولگرایان به تعامل حداکثری برسند تا مردم رنج کمتری ببینند. وقتی فردی که با مسئولیت ارشد قضائی، از اتفاق کهریزک عذرخواهی می‌کند، یعنی باید پذیرفت در آن شرایط نامساعد، طرف‌های مختلفی مرتکب اشتباه شده‌اند.

مهران کرمی در سرمقاله ابتکار نوشته: برای کسانی که پیش از این مستقیم پی گیر استیضاح یا رای اعتماد به وزیران در مجالس گذشته بودند، مشاهده و شنیدن ماجرای رای اعتماد مجلس دهم به سه وزیر پیشنهادی حسن روحانی دربرگیرنده نکاتی است که توجه به آن می تواند امید بخش باشد. یادآوری رای اعتماد تاریخی مجلس پنجم به دولت اول اصلاحات، استیضاح وزیر کشور همان دولت و رای مجدد اعتماد به وزیر ارشاد در همان مجلس و نیز ماجرای استیضاح وزیر کار در مجلس نهم و واکنش رئیس دولت دهم که به یکشنبه سیاه معروف شد و نیز رای اعتماد به وزیران پیشنهادی روحانی، از روزهایی است که کنش و واکنش نمایندگان و دولتمردان، خاطرات آن روزها را هنوز زنده نگه داشته است.

به نوشته این مقاله: در همه این روزهای حساس شاهد برخی برخوردها از طرف جریان های سیاسی بودیم که حکایت از حاکم شدن نوعی پرده دری و هتاکی و بداخلاقی های سیاسی داشت. رواج این رویه موضوعی بود که اگر چه فضای هیجان انگیزی را ایجاد می کرد و به رقابت شدید سیاسی دامن می زد که ناشی از پویایی و سرزندگی سیاسی است ولی همواره در بین بسیاری از دوستداران کشور و مصالح عالی آن و نیز پایبندان به اخلاق دینی و منش های انسانی نوعی سرخوردگی سیاسی ایجاد می کرد. دیروز نیز از جهاتی به آن روزهای پیشین یاد شده تنه می زد؛ از بیان مسائلی که افزون بر شائبه تلاش برای حذف رقیب به هر قیمتی، نادیده گرفتن برخی اصول بنیادی اخلاقی و حتی امنیتی را گوشزد می کرد تا عصبیت ها و پرخاشگری هایی که احتمالا خود مرتکبان آن پس از فرونشتن خشمشان از انجام آن حس خوشی ندارند.

ابتکار تاکید کرده: اما نکته ای که در این میان و با همه دشواری های موجود امید به احیای فضیلت و اخلاق را جان می بخشد، نه تنها بی تاثیر بودن چنین رویه هتاکانه که اهتمام اغلب نمایندگان محترم مجلس به واکنش قاطعانه در برابر این پدیده نامیمون است. توجه به این که این بداخلاقی ها که زمانی از تریبون های رسمی در حد برخی روسای قوا ترویج می شد، تا چه اندازه می تواند به سرخوردگی و ایجاد فضای یاس و خشم در جامعه و دوقطبی کردن جامعه منجر شود از دستاوردهای دولت یازدهم و مجلس دهم است.

حق نشر عکس جوان
Image caption تیتر و عکس صفحه اول جوان

اختلاس ها را روحانی توجیه کرد

کیهان و جوان دو روزنامه تندرو تیترهای امروز خود را به آن بخش از سخنان حسن روحانی در مجلس اختصاص داده اند که گفته است معوقه های بانکی را اختلاس نام نهاده اند و به آن فساد نام داده اند. کیهان نوشته این گفته رییس جمهور در حالی است که در ارتباط با فساد ۸۰۰ میلیاردی در صندوق ذخیره فرهنگیان مدیرعامل این صندوق و همسر و فرزندش دستگیر شده‌اند.

انکار بخش مهمی از مبلغ به یغما رفته، باعث شد اسناد بیشتری منتشر شود و معلوم شد که عدد ۸۰۰۰ میلیارد تومان از صندوق کم شده و به جیب افراد و جریان سیاسی خاصی رفته است!

این روزنامه در خبر دیگری فراکسیون امید را مسبب رای اعتماد دیروز به وزیران پیشنهادی روحانی خوانده و در تیتر صفحه اش این فراکسیون را مقصد پول های کثیف دانسته است.

در گزارش کیهان آمده: از زمانی که دولت یازدهم رسما کار خویش را آغاز کرد دولتمردان و روزنامه‌ها و رسانه‌های حامی دولت با شدت تمام مشغول کنکاش و شخم زدن هشت سال دولت قبل هستند تا نکته‌ای را به عنوان فساد مطرح کنند اما اکنون که فساد ۸۰۰۰ هزار میلیاردی در صندوق ذخیره فرهنگیان مطرح شده است رئیس جمهور می‌گوید: «برای بعضی‌ها مثل اینکه بالا و پایین کردن فساد لذت‌بخش است... اگر فسادی است با آن مبارزه کنیم، نه اینکه آن را بزرگ کنیم. بعضی‌ها در جامعه فساد را عادی‌سازی می‌کنند. کار بد را نباید شیوع داد.»

وحید حاجی پور هم در مقاله ای در روزنامه جوان همین مضمون را تکرار کرده و نوشته: اگر بخواهيم منصفانه و مدقانه به برجسته‌سازي فساد و تغيير نام بدهي به فساد را زير ذره‌بين واقعيت قرار دهيم بايد به ايشان گفت كه مخاطب نخست چنين توصيه‌ها و نهي از منكرهايي تعدادي از اعضاي هيئت دولت هستند كه هرگونه كم‌كاري و توجيه نقاط ضعف خود را به پرونده‌هايي ارتباط مي‌دهند كه در معادله‌سازي آقاي رئيس‌جمهور قرابتي با «فساد» ندارد.

نویسنده روزنامه سپاه پاسداران با اشاره به انتقادات و افشاگری های مقامات دولت روحانی درباره دوران احمدی نژاد نوشته اگر بخواهيم توجيه رئيس قوه مجريه را در چالش اخير صندوق ذخيره فرهنگيان بپذيريم و آن را يك «بدهي» بناميم پس بايد پرونده بابك زنجاني را نيز «بدهي» ناميد زيرا وي اختلاسي نكرده است و به‌دليل تحريم نمي‌تواند بدهي خود را به كشور پرداخت كند.

هرچند قوه قضائيه به موضوع بابك زنجاني ورود و حكم اعدام او را صادر كرده است ولي وي بدهكار است؛ بدهكاري كه نمي‌تواند با وزارت نفت تسويه‌حساب كند. اينكه تخلفات بزرگ به «بدهي» تقليل داده مي‌شود بدون ترديد زيرسؤال بردن فهم و درك مردم است و پاسخ روشني است به حاشيه‌‌‌سازي‌‌هاي برخي اعضاي دولت.

فرهنگ امنیتی و امنیت فرهنگی

محمدجواد تاج‌الدین در مقاله ای در جهان صنعت نوشته: مجلس دهم که ابتدا تصور می‌شد اکثریتش در اختیار نمایندگان لیست امید است اما در انتخاب رییس مجلس عکسش ثابت شد، اولین بار است که تمام و کمال پشت دولت روحانی ایستاد و شکست سختی به دلواپسان تحمیل کرد. روحانی افرادی را به مجلس دهم پیشنهاد داد که در مجلس گذشته نتوانستند به کرسی وزارت برسند. دولت نشان داد مجلس جدید با همه پیچیدگی‌ها و مسایلی که در این چند ماهه پشت سر گذاشته، روی خوشی به اعتدالیون نشان می‌دهد و در ادامه کار تکیه گاه مطمئنی برای حسن روحانی است.

نویسنده اشاره کرده که: تندروهای مجلس سابقه امنیتی و نظامی صالحی امیری نامزد وزارت ارشاد را به باد انتقاد گرفتند و از تسلط نگاهی سرهنگی در حوزه فرهنگ اعلام نگرانی کردند. اما خود صالحی‌امیری معتقد است امنیت فرهنگی در اوضاع کنونی می‌تواند راهگشا باشد. گاهی اوقات ترکیب کلمات و تغییرشان می‌تواند سرنوشت گروهی را زیر و رو کند. مثلا گمان کنید امنیت فرهنگی تبدیل شود به فرهنگ امنیتی! آن موقع است که سانسور و خط قرمز‌های ریز و درشت از در و دیوار روی سر هنرمندان می‌ریزد و روزگارشان را تیره و تار می‌کند.

به نظر مقاله جهان صنعت: وزیر ارشاد منتخب در جلسه رای اعتماد سعی کرد با جدا کردن سابقه امنیتی‌اش به هنرمندان و دست‌اندر‌کاران حوزه فرهنگ این اطمینان را بدهد که نگاه او مبتنی بر تکثر عقاید و شنیدن حرف مخالف است اما نمی‌شود آینده را پیش‌بینی کرد. اگر دولت روحانی بخواهد باز هم فرهنگ را وجه المصالحه فعالیت‌های سیاسی و اقتصادی‌اش قرار دهد، آینده روشنی در انتظار این حوزه نیست.

رابطه دولت و مجلس به زبان ساده

پوریا عالمی در ستون طنز شرق کوشیده به زبان ساده رابطه بین دولت و مجلس را شرح دهد مثلا وقتی دولت مدرن باشد و مجلس سنتی. اين‌طوري دولت هر کاري بکند، مجلس يک چوب راست مي‌گذارد لاي چرخ دولت. (مثل اينکه من فکل - کراواتي باشم، اما شما هنوز به سنت پيژاما پايبند باشيد و معتقد باشيد حتما بايد زير کت و شلوار پيژاماي راه‌راه آبي پوشيد آن‌هم به‌طوري‌که پاچه‌اش بيرون بزند. آخرسر باباهه خون به دل دختر و پسر مي‌کند تا اين دوتا به‌هم برسند. آخرش هم داماد از دست باباي دختره خودکشي يا فرار مغزها يا افسردگي حاد مي‌کند، دختره هم از دست باباش دق مي‌کند.

اما وقتی دولت سنتی باشد و مجلس مدرن اين‌طوري مجلس هر کاري بکند، دولت ککش هم نمي‌گزد. (مثل اينکه من بچه پايين‌شهر باشم و عاشق يک دختر بالاشهري بشوم. باباي دختره هرچه مي‌گويد پسرم من به‌خاطر خودتان مي‌گويم؛ شما دوتا به‌هم نمي‌خوريد و تو هم پول نداري و درس هم نخواندي و اصلا از پولدارها بدت مي‌آيد و به دخترم هم گفتي که ما بي‌خانواده هستيم، اما پسره مي‌گويد شما نمي‌فهميد عشق يعني چي. پسره براي اينکه ثابت کند عشق يعني چي، دختره را مي‌دزدد و با هم فرار مي‌کنند و سال‌هاي‌سال در روستايي از گرسنگي و عشق رنج مي‌‌برند تا بميرند.

طنزنویس شرق در توضیح زمانی که دولت سنتي باشد و مجلس سنتي نوشته: اوخ‌اوخ. انگار به جاي يک ميخ و چکش، دوتا چکش داشته باشي که يکيش را بخواهي به‌زور فرو کني تو ديوار. (اين روش درواقع نوعي ازدواج فاميلي است و شايد طرفين خوشحال باشند و بگويند عقد ما را در آسمان‌ها بسته‌اند، اما اکثر مواقع بچه‌شان با مشکل به دنيا مي‌آيد و با مشکل به زندگي‌اش ادامه مي‌دهد و با مشکل از دنيا مي‌رود.

حق نشر عکس فرهیختگان
Image caption هلویین در مبارزات انتخاباتی آمریکا - کارتون فیروزه مظفری، فرهیختگان

بی شباهتی به یکدیگر

علي انيسي تهراني در مقاله ای در اعتماد نوشته در انتخابات رياست‌جمهوري در امريكا، آنچه براي غيرامريكايي‌ها بيش از همه مهم است دانستن مواضع نامزد‌ها در حوزه سياست خارجي و روابط ايالات متحده با دنياست، اما وقتي در پايتخت امريكا زندگي مي‌كنيد، شرايط فرق مي‌كند. حتي اگر ايراني باشيد و روزنامه‌نگار، باز هم آنچه در نامزدها مي‌بينيد فقط سياست‌ خارجي نيست.

این روزنامه نگار مقیم آمریکا توضیح داده: انتخابات رياست‌جمهوري اين دوره در امريكا، با دوره‌هاي قبل تفاوت اساسي دارد. از هك كردن ايميل‌هاي حزب دموكرات توسط هكرهايي كه احتمالا به روسيه وابسته‌اند تا تهديد يكي از نامزدها به استفاده از قدرت رياست‌جمهوري، در صورت انتخاب، براي به زندان انداختن ديگري، پديده‌هاي اين دوره از انتخابات هيچ شباهتي با دوره‌هاي قبل ندارد.

به نوشته اعتماد: وقتي به سياست‌ها و مواضع مي‌رسيم، دو نامزد هيچ شباهتي به هم ندارند. يكي نماينده تشكيلات سياسي و ديگري حتي يك روز تجربه خدمت در يك پست انتخابي را ندارد. شعار و لحن و زبان به كنار، برنامه‌هاي آنها براي امريكا و دنيا تفاوت اساسي دارد. سياست‌ خارجي اين دو نامزد از سياست خارجي احزاب جمهوريخواه و دموكرات فاصله زيادي دارد. كلينتون به جنگ‌طلبي متهم مي‌شود و ترامپ به انزواطلبي، سياست‌هايي كه احزاب جمهوريخواه و دموكرات چندان قرابت تاريخي با آن ندارند.

ميثم سليماني در همین روزنامه گفت‌وگويي دارد با عليرضا اميريوسفي، رييس گروه مطالعات خاورميانه دفتر مطالعات سياسي و بين‌الملل وزارت خارجه و از زبان وی نوشته: نبايد چندان شعارهاي انتخاباتي و مطالب مطروحه در كمپين‌ها را جدي گرفت. انتخابات امريكا يك سيرك بزرگ است كه هركسي به دنبال نمايش و جذب راي بيشتر است و كسي به سياست‌سازي در دوره انتخابات فكر نمي‌كند.

به گفته این دیپلومات: ترامپ سعي كرده است خود را مخالف هيات حاكمه و بروكراسي حاكم بر اين كشور معرفي كند و شعارهاي وي از هرچيزي براي انتقاد از وضع موجود استفاده مي‌كند و به اين موضوع به عنوان دستاويزي براي جذب راي بيشتر مي‌نگرد. با اين حال آقاي ترامپ خود جزيي از نخبگان حاكم در امريكا بوده و هست و به همين علت، اينكه تا چه حد سياست‌هاي امريكا را تغيير خواهد داد يك علامت سوال جدي است.

چو پول بود حزب من باد!

حق نشر عکس شهرونگ
Image caption کارتون محمدرضا ثقفی، شهرونگ

فریور خراباتی در ستون طنز روزنامه ایران نوشته: یک ورزشکاری اخیراً پس از مصدومیت خود در اینستاگرامش نوشته:‌ «تن من مباد و پرسپولیس باد» پس از شنیدن این خبر حکیم ابوالقاسم فردوسی، حافظ شیرازی وسعدی تحت تعقیب اینترپل قرار گرفته و چند شاعر دیگر مانند نظامی گنجوی، قآنی، ابوسعید ابی الخیر خود را به نزدیک‌ترین کلانتری معرفی کردند، خیام هم که قبلاً بنا به جرایم دیگری دستگیر شده است.مولانا هم که در ترکیه است و همین روزها بر اثر بمب‌گذاری جان خود را از دست خواهد داد.

طنزنویس افزوده: اخیراً در یکی از صفحات مجازی که به نام«سهراب سپهری» ساخته شده، یک اندیشمند بزرگ برای ایشان پیامی گذاشته و نوشته«استاد ممکنه درخواست دوستی برای من بفرستید؟!» حال اینکه پس از فروخته شدن آثار نقاشی‌های ایشان به مبلغ چند میلیارد تومان در حراجی‌ها، عده‌ای در اعتراض اعلام کردند که«بهتر نیست سهراب به جای قایق، کشتی تفریحی بسازد؟».

در پایان ستون طنز روزنامه ایران آمده: در این میان یکی از منتقدان شعر و ادب پارسی در نامه ای سرگشاده (من نمی‌دونم مگه نامه سرتنگه هم داریم؟! مگه قیفه؟!) خطاب به سهراب سپهری نوشت:‌ «سهراب با فروختن تابلوهای نقاشی خود ثابت کرد که چون پول بود، حزب من باد!» به هرحال کار به حدی بالا گرفت که حکیم ابوالقاسم فردوسی از آن دنیا پیامی فرستاد و گفت:‌ «وجداناً دست از سر اشعار بنده بردارید، بابا من اصلاً شاعر نبودم، توی عطاری شاگرد عطار نیشابوری بودم!»

موضوعات مرتبط