روزنامه های صبح تهران: ۳۷ سال پس از اشغال سفارت آمریکا

امروز سیزدهم آبان ۱۳۹۵ است و روزنامه ها هم با توجه به سالگرد اشغال سفارت آمریکا در تهران و اظهارات دیروز آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران مطالبی را در این باره منتشر کرده اند.

فضا طوری بود که اشغال سفارت را میطلبید

حق نشر عکس اعتماد

مریم وحیدیان در روزنامه اعتماد نوشته که درست ۳۷ سال پیش در چنین روزی، دانشجویان پیرو خط امام پس از هماهنگی و برنامه ریزی های اولیه، دست به کاری زدند که بیش از سه دهه بعد هنوز محل بحث است و زوایای پیدا و پنهانش، تحلیلگران سیاسی ایران و آمریکا را به خود مشغول می کند. اشغال سفارت آمریکا همان اتفاق بزرگی بود که یک رئیس جمهوری در آمریکا و یک دولت در ایران را قربانی خود کرد.

حالا ۳۷ سال پس از آن چالش بزرگ، در میان دانشجویان اشغال کننده سفارت، بعضی مانند ابراهیم اصغرزاده آن رفتار را غلط می دانند و برخی مانند محسن میردامادی و عباس عبدی هنوز از آن حرکت دفاع می کنند.

خانم وحیدیان هم به سراغ آقای عبدی رفته و در گفت وگویی از او پرسیده که آیا از آن رفتار دفاع می کند یا خیر. آقای عبدی هم در پاسخ گفته که من آدم نادانی نیستم که از کنش ۲۰ سالگی در ۶۰ سالگی ام دفاع کنم. از آن اتفاق با معیار امروزم دفاع نمی کنم، آن اتفاق در شرایط خودش رخ داد.

تبرئه متهمان از اتهام تخریب

حق نشر عکس شرق

شرق در گزارشی نوشته که اتهام: «تخریب سفارت عربستان سعودی در تهران»، حکم: «تبرئه»، دلیل: «عدم شکایت عربستان». این بخشی از حکم دادگاه متهمان حمله به سفارت عربستان است که روز گذشته سرانجام پس از گذشت بیش از سه ماه از پایان دادگاه اعلام شد. اما در عین حال برخی از آنها به دلیل برهم زدن نظم عمومی شش ماه و برخی هم ۹۱ روز حبس گرفته اند و تعدادی هم تبرئه شده اند.

اوایل تیرماه امسال، رئیس جمهوری در همایش گرامیداشت قوه قضائیه گفته بود: «مردم می خواهند بدانند قوه قضائیه چگونه با کسانی که خودسر و برخلاف قانون و امنیت ملی کشور به سفارتی حمله کردند، برخورد می کند.» حالا وکیل تعدادی از متهمان گفته که در جلسه دادگاه مطرح کرده که موضوع تخریب سفارت عربستان نیاز به شاکی خصوصی دارد و دولت سعودی هم شکایتی نکرده و دادگاه هم این استدلال را پذیرفته و همه متهمان را از اتهام تخریب سفارت عربستان، تبرئه کرد.

دل آدم کمی خنک میشود!

حق نشر عکس جهان صنعت

مسعود سلیمی در سرمقاله روزنامه جهان صنعت نوشته که از میان پرونده های سعید مرتضوی مرتبط با دوران حکومتش بر سازمان تامین اجتماعی چند مورد همان است که باعث شد نویسنده پوزش نامه کهریزک با حکم دادگاه به ۱۳۵ ضربه شلاق که بنا به رویه قضایی چه بسا قابل خرید هم باشد، محکوم شده است. این که تا چه اندازه تناسب بین جرم و مجازات در این حکم رعایت شده و چرایی این که در یک بخش از پرونده قطور تامین اجتماعی او تبرئه شده و در یک بخش مجرم شناخته شده، بحثی ندارم و این که در مواردی از این جرم خفیف تر، مجازات های شدیدتری را شاهد بوده ایم هم بحث دیگری است! اما این که دادستان تهران، رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و رئیس سازمان تامین اجتماعی دست کم به ۱۳۵ ضربه شلاق محکوم شده، اندکی فقط دل آدم خنک می شود که سرانجام سندی در بایگانی تاریخ تحولات ایران مبنی بر خلافکاری و مجرمیت سعید مرتضوی ضبط می شود.

دو قطبی کم سابقه در آمریکا

حق نشر عکس جوان

روزنامه های امروز اغلب این جمله آیت الله خامنه ای در اظهارت دیروزش را منتشر کرده اند که با اشاره به مناظره های دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفته است: «این دو کاندیدا این روزها حقایق و فجایعی را از داخل آمریکا صراحتا افشا می کنند که ما قبلا بسیار کمتر از آن را می گفتیم اما عدهای باور نمی کردند یا نمی خواستند باور کنند، اما اکنون اظهارات آنها در مناظره ها نشانگر نابودی ارزش های انسانی در آمریکاست.»

روزنامه جوان هم در گزارشی نوشته که تحلیل نتایج آماری انتخابات آمریکا نشان می دهد که یک هفته مانده به روز اصلی انتخابات، ۲۶ میلیون نفر در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شرکت کرده اند که نسبت به سال ۲۰۱۲ دو برابر بیشتر شرکت کرده اند؛ چیزی که در جامعه ای با مختصات آمریکا که به مشارکت پایین خو گرفته، بیانگر تشدید اختلافات و البته دو قطبی شدید فضای سیاسی است.

کری: از انتخابات آمریکا خجالت میکشم

حق نشر عکس وطن امروز

روزنامه وطن امروز در گزارشی نوشته که نمایش ها و رسوایی های ۲ نامزد اصلی انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده و رفتار ماکیاولیستی دو طرف برای لجن مال کردن یکدیگر به قدری مشمئزکننده بوده است که حتی وزیر امور خارجه آمریکا از آن شرم می کند. جان کری یک هفته پس از دریافت جایزه صلح ایرلند در قلب این جزیره به سر می برد و به نظر می رسد که حاضر نیست اعتباری را که این جوایز در جهان غرب برای او به همراه آورده اند را خرج سیاستمداران رسوای یانکی کند.

او نه تنها از هیلاری کلینتون، سلفش در وزارت خارجه و نامزد ریاست جمهوری هم حزبی خود تبری جست بلکه حتی اعتراف کرد که دیگر رویش نمی شود با همتایان خارجی اش در باره دموکراسی صحبت کند.

اقدام اولیه رئیس جمهوری بعدی آمریکا

میثم سلیمانی در روزنامه اعتماد نوشته که پوتین و روسیه از جمله کلید واژه های رقابت انتخاباتی در آمریکا بود که در سه مناظره نامزدهای اصلی هر دو حزب بیش از هر موضوع دیگری به آن پرداخته شد. اما فارغ از این که چه کسی رئیس جمهوری ایالات متحده می شود، نخستین چالش او پس از ورود به کاخ سفید رویارویی با روسیه بر سر دو بحران عمده بین المللی یعنی سوریه و اوکراین است. آمریکا و روسیه برای حل بحران سوریه به یک بن بست رسیده اند و اوکراین هم تبدیل به آتش زیر خاکستری شده که نمی توان آن را نادیده گرفت. از همین رو خبرنگار اعتماد با قاسم افتخاری، استاد روابط بین الملل دانشگاه تهران در باره آینده روابط آمریکا و روسیه گفت وگو کرده است.

به گفته آقای افتخاری در حال حاضر برای رئیس جمهوری بعدی آمریکا یکی از بزرگترین مشکلاتش، ارتباط با اتحادیه اروپاست که تا چه اندازه بتواند اتحادیه اروپا را با خود همگام کند و اگر این کار را انجام دهد، می تواند هنوز هم امیدی به تحریم های روسیه داشته باشد و اگر نتواند، به تنهایی نمی تواند با اعمال تحریم علیه روسیه مقابله کند.

موضوعات مرتبط