'سفر' وزیر نفت مصر به ایران

طارق الملا، وزیر نفت مصر حق نشر عکس AP

گزارش شده است که طارق الملا، وزیر نفت مصر، به ایران رفته است. هدف از این سفر تلاش برای توافق تازه‌ای برای خرید سوخت از ایران است.

به گفته خبرنگاران چنین سفری از سوی این مقام بلندپایه مصری به ایران با توجه به روابط نه چندان گرم بین دو کشور "غیرمتعارف" ارزیابی شده است. روابط دیپلماتیک ایران و مصر بعد از انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ قطع است.

این سفر هنوز به طور رسمی از سوی مقامات ایرانی تایید نشده است.

گزارش شده است که به دنبال تعلیق صادرات نفت و سوخت از سوی عربستان سعودی به این کشور، مصر با مشکلاتی مواجه شده است.

خبرگزاری رویترز میزان قرارداد صدور اقلام نفتی عربستان به مصر را حدود ۷۰۰ هزار تن در ماه و برای مدت ۵ سال گزارش کرده است که به گفته این خبرگزاری ارزش آن بالغ بر ۲۳ میلیارد دلار است.

صادرات نفت عربستان به مصر ماه گذشته میلادی به حال تعلیق در آمد و مقامات سعودی به طور رسمی هیچ دلیلی برای این اقدام عنوان نکردند.

اما گفته می شود که روابط بین ریاض و قاهره با نزدیک شدن مصر به مواضع روسیه در خصوص تحولات در سوریه، به تیرگی گراییده است.

مصر در رای‌گیری اخیر درباره طرح پیشنهادی روسیه درباره سوریه، رای موافق داده بود و این رای برخلاف نظر عربستان سعودی است و با انتقاد شدید مقامات ریاض مواجه شده بود.

مسکو و ریاض در خصوص سوریه مواضع کاملا متضاد دارند.

موضع ایران در منازعات سوریه نیز با روسیه همخوانی کامل دارد و هر دو کشور از دولت بشار اسد، حمایت می کنند.

رویترز همچنین گزارش کرده است که مصر با توجه به مشکلات پیش آمده درخصوص واردات اقلام نفتی از عربستان سعودی، توافقی را با جمهوری آذربایجان برای واردات ۲ میلیون بشکه نفت خام، به امضا رسانده است.

موضوعات مرتبط