وزیر نفت مصر سفرش به ایران را تکذیب کرد

طارق الملا، وزیر نفت مصر حق نشر عکس Reuters

طارق الملا، وزیر نفت مصر، به خبرگزاری رویترز گفته است که وی قصد سفر به ایران را ندارد.

وزیر نفت مصر این اظهارات را پس از یک کنفرانس نفتی در ابوظبی عنوان کرد.

این تکذیب مقام مصری پس از آن عنوان شد که برخی خبرگزاریها مانند رویترز گزارشهایی مبنی بر سفر وی به ایران منتشر کردند که هدف از آن توافق تازه‌ای برای خرید سوخت از ایران گزارش شده بود. روابط دیپلماتیک ایران و مصر بعد از انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ قطع است.

گزارش شده بود که به دنبال تعلیق صادرات نفت و سوخت از سوی عربستان سعودی به این کشور، مصر با مشکلاتی مواجه شده است. خبرگزاری رویترز میزان قرارداد صدور اقلام نفتی عربستان به مصر را حدود ۷۰۰ هزار تن در ماه و برای مدت ۵ سال گزارش کرده است که به گفته این خبرگزاری ارزش آن بالغ بر ۲۳ میلیارد دلار است.

صادرات نفت عربستان به مصر ماه گذشته میلادی به حال تعلیق در آمد و مقامات سعودی به طور رسمی هیچ دلیلی برای این اقدام عنوان نکردند.

اما گفته می شود که روابط بین ریاض و قاهره با نزدیک شدن مصر به مواضع روسیه در خصوص تحولات در سوریه، به تیرگی گراییده است.

مصر در رای‌گیری اخیر درباره طرح پیشنهادی روسیه درباره سوریه، رای موافق داده بود و این رای برخلاف نظر عربستان سعودی است و با انتقاد شدید مقامات ریاض مواجه شده بود.

مسکو و ریاض در خصوص سوریه مواضع کاملا متضاد دارند.

موضع ایران در منازعات سوریه نیز با روسیه همخوانی کامل دارد و هر دو کشور از دولت بشار اسد، حمایت می کنند.

رویترز در عین حال گزارش کرده است که مصر با توجه به مشکلات پیش آمده درخصوص واردات اقلام نفتی از عربستان سعودی، توافقی را با جمهوری آذربایجان برای واردات ۲ میلیون بشکه نفت خام، به امضا رسانده است.

موضوعات مرتبط