وزارت خارجه ایران: تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در تهران در حال بررسی است

پرچم اتحادیه اروپا و ایران حق نشر عکس Getty Images
Image caption روابط ایران و اتحادیه اروپا پس از توافق برجام گسترش یافته است

مقام های وزارت امور خارجه ایران تایید کرده‌اند که با وجود مخالفت تعدادی از چهره‌های سیاسی محافظه‌کار از جمله در قوه قضائیه ایران، موضوع تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در تهران در حال بررسی است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، امروز دوشنبه ۱۷ آبان (۷ نوامبر) با تایید طرح تاسیس این دفتر در تهران گفته است زمان گشایش را نمی‌توان پیش بینی کرد.

او گفت: "موضوع دفتر بحثی تمام شده و قطعی نیست. موضوعی است که مطرح شده و در حال بررسی هستیم و در سطح کارشناسی مطالعه و در سطوح عالی تر بعدا تصمیم خواهیم گرفت".

حدود دو هفته پیش محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران از ایجاد دفتر اتحادیه اروپا در تهران به شدت انتقاد کرده و آن را تأسیس یک "لانه فساد" خوانده بود.

آقای لاریجانی گفته بود اتحادیه اروپا گفته با تأسیس این دفتر می‌خواهد با مدافعان حقوق بشر و سازمان های غیردولتی داخل کشور ارتباط نزدیک برقرار کند و قوه قضائیه قطعا اجازه افتتاح این دفتر را نخواهد داد.

صدور اجازه افتتاح دفاتر موسسات وابسته به دولت های خارجی و نهادهای بین المللی در حیطه وظایف دولت ایران است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران به قدیمی بودن طرح تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در تهران اشاره کرده و گفته از سال ها پیش، دفتر نمایندگی ایران در بروکسل (پایتخت بلژیک و مقر اتحادیه اروپا) به عنوان نماینده ایران در اتحادیه اروپا فعالیت می کرده و "سفارتخانه‌های عضو این اتحادیه در تهران هم در صورت لزوم مسائل این اتحادیه را دنبال کرده اند".

یک روز پیش از این مجید تخت روانچی، معاون وزیر امور اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه ایران، گفته بود مراحل داخلی بازگشایی دفتر اتحادیه اروپا در تهران در حال انجام است و ظرف چند ماه آینده این کار صورت خواهد گرفت.

آقای تخت روانچی گفته بود که در حال حاضر، اتحادیه اروپا دو دیپلمات مستقر در سفارت هلند در تهران دارد و علت تعداد کم این دیپلمات ها را محدود بودن روابط دو طرف در سال های گذشته عنوان کرده بود.

قرار است آقای تخت روانچی روز چهارشنبه در بروکسل با هلگا اشمید، معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، دومین دور از گفت و گوهای سطح بالا را آغاز کند که مسائل مرتبط با حقوق بشر، یکی از آنهاست.

پس از توافق جامع اتمی ایران با قدرت های جهانی (برجام) فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با گروه بزرگی از کمیسرهای این اتحادیه به ایران سفر کرد و طی این دیدار اعلام شد که دو طرف وارد دور جدید از همکاری ها و گفت و گوهای چندجانبه شده اند که از آن به نام "مذاکرات سطح بالا" یاد می شود.

طرح تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در تهران از این زمان یک بار دیگر مطرح شده که در مقاطعی با ابراز مخالفت محافظه کاران مواجه می شود.