روزنامه‌های صبح تهران: نهم نوامبر ۲۰۱۶ مثل سوم تیر ۱۳۸۴

تصویر دونالد ترامپ، پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بدون استثناء امروز پنجشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۵، در نیم صفحه اول تمامی روزنامه‌های ایران چاپ شده با این جمله از واکنش حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران که گفته؛ نتیجه انتخابات آمریکا اثری بر سیاست ایران ندارد.

پیروزی دیوانه بر دروغگو

حق نشر عکس کیهان

روزنامه کیهان نوشته ترامپ که در مناظره‌های انتخاباتی گفته بود اگر پیروز شود، به کاخ سفید رفته و سیفون را خواهد کشید، اکنون به عنوان رئیس جمهوری آمریکا با شرایط دشواری مواجه است. او از سویی وعده‌های صد روزه مهمی داده و از سوی دیگر، حتی در درون حزب خودش یعنی جمهوری خواه هم مخالفان سرسختی دارد.

به نوشته کیهان، پیروزی ترامپ بر کلینتون را نباید آغاز سلسله تغییرات اساسی در آمریکا قلمداد کرد. حقیقت این است که ساختار سیاسی آمریکا به گونه‌ای طراحی شده که رئیس جمهور، مجری تدابیر پشت پرده طبقه حاکم است. اما این نکته را نباید از نظر دور داشت که ترامپ بر خلاف کلینتون، نماد آمریکای بدون نقاب است. شاید این تنها تفاوت دو نامزد اصلی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باشد.

در همین حال کیهان با انتقاد از روزنامه‌های اصلاح‌طلب نوشته که آنها بر پیروزی قاطع کلینتون تاکید کرده بودند. حالا باید منتظر ماند و دید که چگونه از عهده این گاف بزرگ و آرزویی که به خبر تبدیل کرده بودند بر خواهند آمد!

شورش آمریکایی

حق نشر عکس شهروند

روزنامه شهروند انتخاب دونالد ترامپ را شورش مردم آمریکا علیه نظم موجود توصیف کرده و پرسش‌هایی را مطرح کرده از جمله این که او چگونه آمریکا و جهان را اداره خواهد کرد و حضورش در مسند ریاست جمهوری، چه تاثیری در مناسبات ایران و آمریکا خواهد داشت.

عباس عبدی از جمله در شهروند نوشته که لازم نیست گمانه‌زنی‌های عجیب و غریب در باره اقدامات و سیاست‌های احتمالی او انجام شود. به نظر نمی‌رسد که آمریکایی‌ها او را به دلیل مواضع خارجی‌اش برگزیده باشند، بنابراین نیازی نیست که ایران نسبت به مواضع احتمالی ترامپ واکنش عجولانه‌ای نشان دهد، چه از حیث مثبت و چه از جهت منفی.

به نوشته آقای عبدی، آمریکا یا ترامپ فعال مایشاء نیستند که هرکاری بخواهند بتوانند انجام دهند. به اظهارات شعاری آنها نگاه نکنیم، ترامپ در نهایت می‌خواهد مسائل داخلی آمریکا را حل کند، با این حال در مواجهه با "گاو" لزومی ندارد که احتیاط را از دست داد.

جهان، نگران آمریکای ترامپ

حق نشر عکس اعتماد

روزنامه اعتماد نوشته که پیروزی غیرمنتظره کاندیدای جمهوری‌خواه، شگفتی آفرید، بازارهای مالی را به هم ریخت و بسیاری از مردم جهان را وحشت‌زده کرد. در همین حال حسین راغفر، هم در این روزنامه نوشته که برخلاف آنچه در این مدت علیه دونالد ترامپ گفته می‌شد، حضور او به عنوان رئیس جمهوری برای ایران هزینه‌ای به مراتب کمتر از هیلاری کلینتون خواهد داشت. کلینتون یک چهره سنتی در سیاست آمریکاست حال آن که ترامپ به عنوان یک چهره بدعت‌شکن وارد شده و با چنین تبلیغاتی توانست راهی کاخ سفید شود.

به نوشته این کارشناس اقتصادی، می‌توان انتظار داشت که چنانچه سیاست‌های ترامپ در ایالات متحده عملی شود، یک رویارویی بزرگ میان چین، ژاپن و اتحادیه اروپا با آمریکا آغاز شود. نتیجه این رویکرد برای ایران، این است که با درگیر شدن آمریکا به رقابت اقتصادی با کشورهای صنعتی دیگر، مسائلی مانند جنگ‌افروزی و آنچه مطلوب سیاستمداران سنتی در آمریکاست، دیگر تکرار نخواهد شد.

ترامپ به وقت تهران

حق نشر عکس شرق

روزنامه شرق در گزارشی نوشته، مردی که نامزدی‌اش در تابستان ۲۰۱۴ مثل یک شوخی آغاز شد، حالا رهبر قدرتمندترین کشور جهان است. گزارش شرق همچنین بر این باور است که بخش زیادی از مردم آمریکا یعنی همان‌ها که هوادار افزایش حداقل دستمزد، اصلاح نظام عدالت کیفری و برنامه‌ریزی برای تغییرات آب‌وهوایی هستند، به دلیل اعتماد نکردن به هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری شرکت نکرده‌اند.

مازیار خسروی هم در همین روزنامه نوشته که گویی همه ملت‌ها یک دوره دیوانگی به تاریخ بدهکارند، یک تراژدی نفس‌گیر که در قالب کمدی، پای صندوق رای به نمایش درمی‌آید. صرف‎نظر از اظهارنظرهای احساسی ساعت‌های ابتدایی اعلام نتایج، یک نکته اکنون کاملا نمایان است و آن این که انتخابات ینگه دنیا حالا برای ایرانیان دارای چنان اهمیتی شده که آن را نه به عنوان رویدادی جاری در سرزمینی دوردست که از پشت منشور گذشته و آینده خود به نظاره می‌نشینند. با این پیش فرض، نهم نوامبر ۲۰۱۶ آمریکا اغلب با رخداد سوم تیر ۱۳۸۴ ایران (دور اول انتخاب محمود احمدی‌نژاد به رئیس جمهوری)، مقایسه و تحلیل می‌شود. مقایسه‌ای که حتی اگر شواهد و دلایل بسیار برای رد آن وجود نمی‌داشت، نیز گرهی از کار ما که ساکنان نیمه شرقی گیتی هستیم باز نمی‌کرد.

پیروزی ترامپ و واقعیت‌های ما

حق نشر عکس جوان

روزنامه جوان در گزارشی نوشته که آمریکایی‌ها سرخورده از تغییری که باراک اوباما هشت سال قبل وعده آن را داده بود، ولی فقط به ۳۰ درصد آن عمل کرد، علیه وضع کنونی آمریکا یا به تعبیری آمریکا آنگونه که اکنون هست، شوریدند و با کنار زدن همه پیش‌بینی‌ها، نظرسنجی‌ها و تبلیغات رسانه‌ای به دونالد ترامپ، نامزد جنجالی جمهوریخواهان که نظام آمریکا را فاسدترین نامید، رای دادند؛ کسی که فقط ۳۳ درصد آمریکایی‌ها به او اعتماد دارند، ولی با رای لجوجانه به او، اعتراض خود را به روندهای جاری در آمریکا نشان دادند.

یدالله جوانی هم در سرمقاله این روزنامه نوشته که جمهوری اسلامی ایران از معدود کشورهای جهان است که سیاست داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی‌اش از تحولات داخلی دیگر کشورها تاثیر نمی‌پذیرد. بنابراین جابه‌جایی قدرت در آمریکا بین دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه بر سیاست‌های اصولی و منطقی ایران تاثیر نخواهد گذاشت.

تراژدی آمریکایی

حق نشر عکس تعادل

هوشیار رستمی در سرمقاله روزنامه اقتصادی تعادل نوشته که آمارهای اقتصادی در دوران اوباما بهبود یافتند و اشتغال، سرمایه‌گذاری و رشد اقتصادی روند صعودی داشتند اما طبقات کم سواد جامعه آن را نپذیرفتند و نهایتا ترامپ را بر کرسی نشاندند. صداهایی که به آرای شرمنده شهرت یافته‌اند و با این که از انتخاب خود نمی‌توانند دفاع کنند و آن را تا لحظه آخر مخفی نگه‌می‌دارند، اما از آن راضی هستند.

نویسنده هشدار داده که چنین وضعیتی برای دولت روحانی نیز وجود دارد. کسی نمی‌تواند ادعا کند که این دولت بحران اقتصادی میراث احمدی‌نژاد را پشت سرنگذاشته، اما هنوز واقعیتی به نام بحران معیشت مشهود است که اگر به مطالبه عمومی تبدیل نشود، موجی خواهد ساخت که معلوم نیست در بزنگاه به دست کدام موج سوار تسخیر می‌شود؛ به عبارت دیگر پوپولیست‌ها از آنچه در رسانه‌ها می‌بینید به شما نزدیک‌ترند و این یک هشدار همیشگی است.

موضوعات مرتبط