سفیر روسیه در تهران: اظهارات ترامپ امیدوار کننده است

سفیر روسیه در تهران حق نشر عکس Tasnim

لوان جاگاریان، سفیر روسیه در تهران، از انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا استقبال کرده و اظهارات او را "امیدوارکننده" دانسته است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم آقای جاگاریان، با حضور در نمایشگاه مطبوعات تهران، درباره آقای ترامپ گفت: "او طی کمپین انتخاباتی صحبت‌های زیادی را در مورد روابط آمریکا و روسیه بر زبان آوردند. البته منظور آقای ترامپ برطرف کردن مشکلاتی است که دولت اوباما مسبب آن است. اظهارات ترامپ امیدوار کننده است."

سفیر روسیه در تهران گفته کشورش از آقای ترامپ "انتظارات زیادی" دارد و امیدوار است که او به وعده‌های انتخاباتی‌اش پایبند بماند.

دونالد ترامپ در جریان تبلیغات انتخاباتی از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، ستایش کرد و از لزوم بهبود روابط آمریکا و روسیه گفت. آقای پوتین انتخاب آقای ترامپ را به او تبریک گفته است.

سفیر روسیه در تهران گفت امیدوار است دولت دونالد ترامپ به توافق هسته‌ای با ایران پایبند بماند. او همچنین گفته که روسیه مذاکراتش با کشورهای دیگر درباره سوریه را به اطلاع ایران خواهد رساند.

استقبال محتاطانه چند نماینده مجلس

همزمان در ایران و در رابطه با انتخابات آمریکا، علی مطهری، نائب رئیس مجلس ایران، از انتخاب آقای ترامپ استقبال کرده و گفته قدرت گرفتن جمهوری‌خواهان برای ایران بهتر است.

آقای مطهری به خبرگزاری خانه ملت گفته است: "انتخاب ترامپ به نفع ایران تمام شد، زیرا مواضع وی درباره خاورمیانه و بحران سوریه خوب بوده، همچنین ترامپ برای بهبود روابط با روسیه تمایل دارد... نگاه و رویکرد خوبی به عربستان ندارد."

نائب رئیس مجلس ایران گفته است که فکر نمی‌کند دونالد ترامپ توافق هسته‌ای با ایران را برهم بزند و حتی اگر چنین کاری بکند هم این اقدام به نفع ایران خواهد بود.

آقای مطهری گفت: "دموکرات ها با برنامه‌تر بوده و با پنبه سر می‍‌برند و کینه و دشمنی بیشتری نسبت به جمهوری اسلامی دارند.

چند نماینده دیگر مجلس هم انتخاب آقای ترامپ را مخالفت با دموکرات‌ها در آمریکا دانسته‌اند و به فواید احتمالی سیاست‌های او برای ایران، اشاره کرده‌اند.

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی گفته است: "رژیم سعودی مبالغ هنگفتی برای حمایت از کارزارانتخاباتی هیلاری کلینتون هزینه کرده بودند و حالا با پیروزی دونالد ترامپ دچار سردرگمی و ناتوانی در تحلیل روابط ریاض با واشنگتن هستند."

ابوالفضل حسن‌بیگی هم گفته است: "ترامپ غیر قابل محاسبه و شبیه گورباچف عمل می‌کند. شرایط آمریکا همچون دوران پایانی شوروی سابق و بسیار وخیم است."