نمایندگان مجلس ایران کلیات لایحه توافق‌نامه تغییرات اقلیمی پاریس را تصویب کردند

نمایندگان مجلس ایران کلیات لایحه توافق‌نامه تغییرات اقلیمی پاریس را تصویب کردند حق نشر عکس Getty Images

مجلس ایران کلیات لایحه موافقت‌نامه تغییرات آب و هوایی پاریس را تصویب کرده ‌است.

به گزارش خبرگزاری مهر، این لایحه امروز یکشنبه ۲۳ آبان (۱۳ نوامبر) با ۱۴۲ رأی موافق، ۹ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع به تصویب رسید.

معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست ایران که به عنوان نماینده دولت در دفاع از موافقت‌نامه پاریس در مجلس حاضر شده بود، گفت: "ایران رتبه نهم در انتشار گازهای گلخانه‌ای را (در جهان) دارد. سال هاست که اقتصاد و محیط زیست کشور از الگوی غلط مصرف انرژی رنج می‌برد و ما تا ۹ برابر اروپا انرژی مصرف می‌کنیم، که نتیجه آن عوارضی مانند آلودگی هوا بوده است."

به گفته خانم ابتکار، ایران صد و ششمین کشور دنیاست که به توافق‌نامه اقلیمی پاریس می‌پیوندد.

سال گذشته کنفرانس بین‌المللی تغییرات اقلیمی پاریس در فرانسه با حضور نزدیک به ۲۰۰ کشور جهان برگزار شد که هدف آن رسیدن به توافقی برای جلوگیری از افزایش دمای کره زمین به بیش از ۲ درجه در صد سال آینده بود.

ایران در این کنفرانس به طور "داوطلبانه" متعهد شد که تا سال ۲۰۳۰ میلادی از میزان انتشار دی اکسید کربن خود چهار درصد بکاهد.

قرار شد توافق‌نامه پاریس زمانی اجرایی شود که ۵۵ کشوری که تولیدکننده ۵۵ درصد گازهای گلخانه‌ای جهان هستند، آن را به صورت رسمی تصویب کنند که این تعداد مدتی پیش به حدنصاب رسید.

در اجلاس سال گذشته پاریس، کشورهای ثروتمند گفته بودند که حدود ۱۰۰ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۰ میلادی به کشورهای در حال توسعه برای مبارزه با تغییرات اقلیمی کمک می‌کنند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا اخیرا با "فریب" خواندن توافق‌نامه پاریس گفته بود در صورت پیروزی در انتخابات، آن را "لغو" می‌کند.

آقای ترامپ گفت: " این توافق‌نامه (پاریس) برای تجار آمریکایی بد است و به بوروکراتهای خارجی اجازه می‌دهد که میزان مصرف انرژی ما را کنترل کنند."

بر اساس گزارش سازمان بین‌المللی انرژی، در سال ۲۰۱۳ میلادی چین و آمریکا به ترتیب بزرگترین کشورهای آلاینده جهان در زمینه تولید دی اکسید کربن بودند.

بیشتر بخوانید: توافق پاریس؛ از امروز مبارزه با گرمایش زمین اجرایی شد