امروز که هوا آلوده بوده چه کار می‌کردید؟

آلودگی هوای تهران برای ششمین روز متوالی به بیش از حد مجاز رسید. به گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، غلظت ذرات معلق هوای تهران در دو روز اخیر به ۲برابر حد مجاز رسیده است.

مهد کودک ها و مدارس ابتدایی هم امروز و فردا تعطیل شده اند. شماری از شهروندان مجبورند از خانه خارج شوند اما دسته ای دیگر ماندن در خانه را ترجیح داده اند. بعضی از مخاطبان بی بی سی از تاثیر آلودگی هوا بر زندگی روزمره و سلامتی شان گفته اند.

صبا:

دوتا سگ خانگی دارم. دو سه روزه همه اش می خوابند و یک گوشه کز کرده اند. همیشه باهمسرم سر این موضوع که چقدر آنها فعالند و شلوغ می کنند بحث داشتیم تا اینکه دیشب همسرم هم نگران شد و از من پرسید به آنها غذا چه داده ام که همه اش خوابند. این آلودگی به این حیوانها هم رحم نکرده و آنها را سست و خسته کرده است. حالا فکرش را بکنید که با ما چه کار می کند.

حق نشر عکس ugc

علیرضا:

سلام من و همسرم که دوقلو باردار هستند و پسرم محمدطاها مجبور بودیم تمام روز را در خانه بمانیم. محمد طاها امروز خیلی آرام بود و در اتاق بازی می کرد . اتاق را به یک جبهه جنگ واقعی تبدیل کرده . من هم دارم در جمع آوری و شستشو ظروف و پخت نهار به خانم کمک می کنم و خانم محترم هم در حال مرور پیام های تلگرامشان است.

حق نشر عکس ugc

سولماز:

من و رها دخترم که هفت ماهه است نمی توانیم در این هوا جایی برویم برای همین در خانه مانده ایم و داریم کیک خانگی درست می کنیم. ما هر روز عصر با هم پیاده روی می رفتیم ولی این هفته بخاطر آلودگی نتوانستیم.

حق نشر عکس ugc

رژین:

عکس از پنجره سالن خانه ماهست . هردو ساعت ٩ صبح دو روز مختلف در منطقه زعفرانیه تهران را نشان می دهد.

احساس خستگی مفرط دارم بدون هیچ انرژى. نفس کشیدن سخت شده است. حتى فاصله کوتاه تا سر کوچه را برای خرید روزمره هم به سختى می شود رفت! سردرد و سنگینى سر مانع از انجام فعالیت روزمره می شود. آدم مجبور است تمام روز در خانه بماند.

حق نشر عکس ugc

علیرضا:

من در پاساژ کوروش فروشگاه دارم. آلودگی هوا باعث شده که مردم کمتر از خانه بیرون بیاید برای همین کاسبی ما کساد شده است. دو روز است که هیچ چیز نفروختم.

حق نشر عکس ugc

یک دانش آموز دبیرستان:

امروز اصلا نمی شد کوههای تهران را دید. هوا آنقدر کثیف است که چشم همه بچه های مدرسه شروع به سوزش کرد. مگر فقط دانش آموزان ابتدایی ریه دارند؟ آیا ما ریه نداریم؟ آخر این چه تبعیضی است که قائل شده اند؟ به خدا هوا خیلی آ لوده است. ما هم آدمیم.

حق نشر عکس ugc

محمدرضا:

سلام من معلم دبیرستان هستم. حدود ۵۳ نفر امروز غایب بودند. در مدرسه هم دانش آموزان علایمی مثل حالت تهوع و سرگیجه داشتند. خود من هم احساس خفگی می کردم. داخل خانه هم هوا چندان فرقی با بیرون ندارد. امیدوارم کسی پیدا شود و دلش به حال مردم بسوزد.

حق نشر عکس ugc
Image caption عکس از علیرضا

آرتوس:

من ساکن تهران هستم و امروز و دیروز به دلیل شدت آلودگی هوا نتونستم بروم سرکار. شغلم نقاشی ساختمان است. وقتی در راه سرکار هستم آلودگی هوا گاهی زیاد مشخص نیست اما زمانیکه برای نقاشی وارد طبقه بیست وپنج ساختمان می شوم و می خواهم بالکن یا نرده ها را رنگ کنم، دچارتنگی نفس می شوم.

حق نشر عکس ugc

علی:

مجبور شدیم در خانه بمانیم. برای جلوگیری از مسمومیت ناشی از آلودگی هوا دائم داریم شیر و مایعات می خوریم.

حق نشر عکس ugc

یک مخاطب :

من و دوستانم که گلو درد گرفتیم، سوزش چشم و سوزش گلو هم همینطور. اما خیلی از مردم همچنان در خیابانها با خودروهای تک سرنشین در حال تردد هستند. شاید ۹۰ درصد خودروها تک سرنشین است.

اگر مجبور نبودم از خانه بیرون نمی آمدم.

حق نشر عکس ugc

سارا:

من دانشجو هستم و در این سه روز اخر هفته، از جمله امروز، مجبور هستم مثل هر روز مسیر میرداماد تا همت را طی کنم برای رفتن به کلاس ها. در دو روز گذشته واقعا نفس کشیدن برایم زجرآورترین کار است. سردردهای شدید گرفتم. از وقتی که وارد اتوبوس می شوم تا زمان خروج، مردم را می بینم ک مدام سرفه می کنند.

حق نشر عکس ugc

سپیده:

آلودگی هوا برای من که حساسیت پوستی دارم و مجبورم تا آخر هفته هر روز بروم دانشگاه مساوی است با تشدید مشکل پوستی و عذاب های مربوط به خودش.

حق نشر عکس ugc

ارسلان:

امروز من با دوستم رفته بودیم کوهسار. با وجود اینکه بالا بودیم بسیار نفس کشیدن سخت بود.

در کل دو روز است که خستگی شدیدی حس می کنم.

حق نشر عکس ugc

هادی:

خودروی من از پریروز دود شدیدی ایجاد می کرد برای همین است که ماشینم را به تعمیرگاه بردم و خودم هم از مترو استفاده کردم.

نکته جالب احساسی بود که داشتم. عذاب وجدان داشتم که ناخواسته به مردم آسیب می رسانم. ناراحت و نگران بودم از قضاوت مردم .

با خودم فکر کردم چه وجدانهایی دارند کسانی که به راحتی دود شدید را توسط خودروهایشان وارد ریه های مردم و خانواده خودشان می کنند و عذاب وجدان هم نمی گیرند و از هیچ چیز هم ابایی ندارند.

حق نشر عکس ugc
Image caption عکس از علیرضا

رضا:

من مشکل تنفسی دارم درواقع حساسیت شدید دارم و داروهای ضد حساسیت بطور دایم مصرف می کنم. در مواقعی مثل این چند روز بیماریم شدید می شود بطوریکه باعث تشکیل لخته های خون در سینوسهایم می شود.

این چند روز سرکار نرفتم و منزل بودم.

حق نشر عکس ugc

مازیار

اول از همه آلودگی از نظر روحی تاثیر منفی دارد چون انسان می داند هوای خیلی آلوده استنشاق می کند. دوم از نظر چهره شهر، که واقعا کدر و کثیف شده است و مدام یادآوری می کند که در این هوا نباید نفس کشید. سوم اینکه محل کار من در منطقه زوج و فرد است و من عکاس عروس هستم که تجهیزات همراهم دارم و به دلیل آلودگی نباید با خودرو شخصی به محل کار بروم که برایم خیلی سخت است و هزینه اضافی رفت و آمد باید بپردازم، ضمن اینکه مشتری ها هم به استودیو من نمی آیند چون آنها هم نمی توانند در آن محدوده تردد کنند.

حق نشر عکس ugc