وزارت خارجه ایران ۷۰ هزار سند محرمانه را آزاد کرد

حق نشر عکس Ana
Image caption وزیر خارجه ایران گفته اسناد طبقه‌بندی شده تا بازه زمانی شهریور ۱۳۵۶ به تدریج آزاد می شود

وزارت خارجه ایران در اجرای قانون انتشار اسناد طبقه‌بندی شده و تاریخی، طی مراسمی در تهران از بیش از ۷۰ هزار سند محرمانه تاریخی تا مقطع شهریور ۱۳۲۰که برای دسترسی عمومی آزاد شده، رونمایی کرده است.

این اسناد تا مقطع شهریور ۱۳۲۰ یعنی اشغال ایران توسط نیروهای متفقین در جنگ جهانی دوم و آغاز دوره پادشاهی محمدرضا پهلوی را شامل می شود.

قدیمی‌ترین سند در مجموعه اسنادی که امروز آزاد شده متعلق به سال ۸۶۸ هجری شمسی (۱۴۶۳ میلادی) است. در مراسم رونمایی از این اسناد محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران حضور داشته و سخنرانی کرده است.

قانون انتشار اسناد طبقه‌بندی شده و تاریخی، مصوبه سال ۱۳۶۳ مجلس ایران است.

محمدجواد ظریف امروز در مراسم رونمایی از این اسناد گفته "شرایط خاص دوران جنگ تحمیلی (جنگ ۸ ساله ایران و عراق) و وجود موانع اداری در سال‌های پس از آن، یک وقفه ۲۰ ساله را در اجرای این قانون ایجاد کرد".

حق نشر عکس Ana
Image caption نمونه ای از اسناد آزاد شده

بر اساس مصوبه مجلس و مصوبه اجرایی هیئت وزیران ایران در سال ۱۳۶۵، اسناد تاریخی با قدمت بالای ۳۰ سال و اسناد طبقه‌بندی شده بالای ۴۰ سال تحت ضوابطی زیر نظر شورای عالی نظارت بر اسناد که مسئولیت آن با وزیر امور خارجه است، اجازه انتشار خواهند یافت.

آقای ظریف گفته "تصمیم شورای عالی نظارت بر اسناد و وزارت خارجه این است که اسناد طبقه‌بندی شده تا بازه زمانی شهریور ۱۳۵۶به تدریج مشمول آزادسازی قرار گیرند تا جامعه علمی و پژوهشی کشور امکان دسترسی به آن‌ها را به‌دست آورند."

بر اساس گزارش ها، مرکز اسناد وزارت امور خارجه ایران ۵۰ میلیون سند تاریخی در اختیار دارد که در نوبت آزادسازی قرار دارند.

آقای ظریف گفته "بدون مراجعه به این بخش از اسناد، هر نوع برداشتی از دیپلماسی گذشته و یا حتی درک صحیح مسائل امروز سیاست خارجی ناقص خواهد بود".