شمخانی: در صورت نقض برجام از سوی آمریکا به سرعت پاسخ می‌دهیم

علی شمخانی حق نشر عکس AFP
Image caption علی شمخانی هشدار داد آمریکایی ها "نمی‌توانند در کاخ‌های شیشه‌ای بنشینند و بگویند که ما برجام را پاره‌ خواهیم کرد یا اینکه به طور مجدد مذاکره می‌کنیم"

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با انتقاد از تلاش های صورت گرفته در آمریکا برای تمدید تحریم های ایران هشدار داد: "در صورت نقض برجام از سوی طرف مقابل، بسته اقدامات فنی پیش بینی شده به عنوان پاسخ به سرعت اعمال خواهد شد."

به گزارش خبرگزاری فارس، دریابان شمخانی امروز سه شنبه ۲۵ آبان گفت: "اگرچه کشور ما از ابتدا با تحریم‌های ظالمانه آمریکا روبه رو بوده و نتیجه آن نیز پیشرفت‌های فراوان در عرصه‌های علمی، صنعتی و نظامی بوده، اما تمدید تحریم‌ها در شرایط پسابرجام به نوعی لگد زدن به توافق برجام است."

در خبری که خبرگزاری تسنیم از آقای شمخانی نقل کرده آمده است: "اگر تحریم‌ها را تمدید کنند به منزله لغو برجام است که ما در مقابل، با اجرای بسته فنی فراهم شده که تهیه شده آن را به سرعت اجرا خواهیم کرد."

مشخص نیست آیا دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، آن طور که تسنیم گزارش کرده تمدید تحریم ها را به معنی لغو برجام از سوی آمریکا دانسته یا " یا آن طور فارس نوشته، این تمدید را لزوما به معنی لغو برجام ندانسته است. در سخنان نقل شده از علی شمخانی، همچنین توضیح بیشتری در مورد "بسته فنی" مورد اشاره او وجود ندارد.

اظهارات امروز آقای شمخانی در مورد تحریم ها، به قانون تحریم های ایران اشاره دارد که در دوران ریاست جمهوری بیل کلینون در سال ۱۹۹۶ وضع شده و مطابق مصوبه کنگره، نمایندگان باید هر ۱۰ سال یک بار در مورد تمدید آن تصمیم گیری کنند. این تحریم ها، یک بار در سال ۲۰۰۶ تمدید شده و اکنون باید برای دومین بار در مجلس نمایندگان و سنای آمریکا به رای گذاشته شود.

قانون تحریم های ایران که روز ۳۱ دسامبر ۲۰۱۶ منقضی می شود، تحریم هایی در زمینه های تجاری، انرژی، دفاعی و صنایع بانکی ایران در نظر گرفته است.

به عقیده ناظران، تلاش برای تمدید قانون به صورت فعلی احتمالا به راحتی در مجلس نمایندگان به نتیجه خواهد رسید، اما سرنوشت آن در سنا به این روشنی نیست.

به گزارش رسانه ها بعضی سناتورهای جمهوری خواه خواهان چیزی بیش از تصویب قانون در شکل فعلی آن هستند. آنها تلاش دارند قانون محدودکننده تری علیه ایران وضع کنند به طوری که ایرانی ها و کسب و کارهای بیشتری را به خاطر ارتباط با آزمایش موشک های بالستیک و "حمایت از تروریسم" تحریم کند.

این سناتورها همچنین خواهان وضع قانونی هستند که حق رئیس جمهور در اعطای معافیت از تحریم ها به دلایل امنیتی را باطل می کند.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا از کنگره خواسته بود فعلا از تمدید قانون تحریم های ایران خودداری کند چرا که می گفت ایالات متحده ابزارهای کافی برای اعمال تحریم های اقتصادی بر ایران در صورت تخطی این کشور از شرایط برجام را دارد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب ایالات متحده، گفته است که برجام را قبول ندارد و در صورت پیروزی در انتخابات، مفاد آن را مورد مذاکره مجدد قرار خواهد داد.

خبرگزاری تسنیم نوشته علی شمخانی در بخشی دیگر از سخنان امروز خود هشدار داده است که آمریکایی ها "نمی‌توانند در کاخ‌های شیشه‌ای بنشینند و بگویند که ما برجام را پاره‌ خواهیم کرد یا اینکه به طور مجدد مذاکره می‌کنیم".