واکنش آیت‌الله خامنه‌ای به انتخاب ترامپ: نه عزا می‌گیریم نه شادی می‌کنیم

حق نشر عکس leader.ir
Image caption رهبر ایران گفته "هیچ قضاوتی" درباره انتخابات آمریکا ندارد

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در اولین واکنش به انتخاب دونالد ترامپ به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا گفته است که "بر خلاف عده‌ای که در دنیا برای نتیجه انتخابات آمریکا عزا گرفته‌اند یا عده دیگری که شادی می‌کنند، ما نه عزا می‌گیریم و نه شادی می‌کنیم".

رهبر ایران در این سخنرانی که در تهران و به فاصله یک هفته پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا انجام شده، گفته است: "بنده هیچ قضاوتی درباره‌ انتخابات آمریکا ندارم. آن حزب و این حزب، هرکسی آمد فقط شر رساند. یکی تحریم کرد، یکی به هواپیمای مسافربری و یکی به سکوی نفتی حمله کرد. ما نگرانی نداریم و برای مقابله با هر حادثه‌ محتمل آماده‌ایم".

در حالی که فوری ترین و مهمترین پیامد انتخاب آقای ترامپ برای ایران می تواند احتمال اجرا شدن دیدگاه منفی او درباره توافق برجام از بازبینی یا لغو آن باشد، آیت الله خامنه ای در اظهارات امروز واکنشی مستقیم به این موضوع نشان نداده است.

رهبر ایران گفته است: "در دنیا عده‌ای عزا گرفتند و عده‌ای شادی کردند. ما نه عزا می‌گیریم و نه شادی می‌کنیم؛ ما به این فکر می‌کنیم که چگونه باید کشور را از مشکلات احتمالی عبور داد".

آیت الله خامنه ای چند روز پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفته بود که در میان کاندیداهای اصلی "یک زن و یک مرد است" و "آن مردی که صریح تر گفت بیشتر مورد توجه مردم آمریکا قرار گرفت".


تحلیل- جمشید برزگر - بی‌بی‌سی

موضع گیری محتاطانه آیت الله علی خامنه ای که با رویکرد عمومی مقامات و رسانه های جمهوری اسلامی در یک هفته گذشته همسو بوده، چندان این موضوع را تایید نمی کند که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به راستی هیچ فرقی برای رهبران ایران ندارد. دست کم، دو متحد اصلی ایران، یعنی روسیه و سوریه، از پیروزی دونالد ترامپ استقبال کرده اند زیرا امیدوارند او تغییری جدی و مطلوب آنان در سیاست خارجی آمریکا پدید آورد. همین موضوع، می تواند مایه خرسندی ایران هم باشد، اما نگرانی بزرگ برای جمهوری اسلامی، مواضع سرسختانه جمهوریخواهان در قبال توافق هسته ای و حکومت ایران است. همین وضعیت دوگانه، شاید اصلی ترین دلیل در پیش گرفتن رویکردی محتاطانه در ایران بوده است.


رهبر ایران در اظهارات امروز خود مسائل مطرح شده در رقابت های انتخابات آمریکا از جمله هزینه های نظامی، تبعیض نژادی و فقر را "واقعیت هایی" خواند که "در این سال ها همواره مطرح می شده، اما عده ای نمی خواستند آن را بپذیرند".

آیت الله خامنه ای گفت: "معنی بصیرت آن است که بدانید با چه کسی طرف هستید و او درباره شما چگونه فکر می کند و اینکه اگر چشمان خود را ببندید، قطعاً ضربه خواهید خورد... خوشبختانه مردم عادی دارای این بصیرت هستند اما تعجب از آن است که برخی نخبگان با تکیه بر توهمات، این بصیرت را ندارند".

آقای خامنه ای گفته است: "وقتی بصیرت نباشد، انسان مجذوب چیزی می‌شود که جاذبه‌ای ندارد؛ مثل عده‌ای که مجذوب آمریکا هستند".

سخنرانی امروز رهبر ایران در تهران در جمع شماری از مردم اصفهان بود. برخی از چهره های سیاسی و مقام های دولتی و نظامی اهل این استان از جمله عباس عراقچی معاون وزارت خارجه و از مذاکره کنندگان ارشد اتمی در محل سخنرانی آیت الله خامنه ای حاضر بودند.

سایت آیت الله خامنه ای تصاویری منتشر کرده که نشان می دهد جمع محدودی تری از این مقام ها، پیش از سخنرانی رهبر ایران به طور جداگانه با او دیدار کرده اند.