روزنامه‌های صبح تهران: 'مقابله هوشمندانه با ترامپ'

حق نشر عکس ETEMAD
Image caption روزنامه اعتماد به ریاست جمهوری دونالد ترامپ پرداخته است

روزنامه‌های پنجشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۵، اظهارات رهبر ایران مبنی بر این که "برای انتخابات آمریکا نه عزا می‌گیریم و نه شادی می‌کنیم"، را اغلب در صفحه اول خود منتشر کرده‌اند.

با ریاست جمهوری ترامپ هوشمندانه مقابله شود

حمیدرضا دهقانی در سرمقاله روزنامه اعتماد نوشته که باید خودمان را برای دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ آماده کنیم. فعال باشیم و نه منفعل. البته احتمالا ترامپ تلاش خواهد کرد در مسیر اجرای برجام سختگیری کند، چرا که او به عنوان یک تاجر حرفه‌ای، قواعد بازار و سودمندی را خوب می‌شناسد. لذا حتما تلاش خواهد کرد، نگذارد سود توافق صرفا به جیب اروپا، روسیه و چین برود و این خود فرصت قابل توجهی است. به نوشته سفیر سابق ایران در سازمان همکاری اسلامی، ترامپ به ویژه با همراهی بالایی که در کنگره دارد یا به تعبیری دقیق‌تر، با اکثریتی که حزب جمهوریخواه در کنگره دارد، دستش تا حدودی در داخل باز است. باید با این اقدام به صورت هوشمندانه مقابله شود؛ هرچند که میان ترامپ قبل و بعد از انتخابات تفاوت‌هایی وجود دارد.

حق نشر عکس JAHAN SANAAT
Image caption اشکان نظام‌آبادی در سرمقاله روزنامه جهان صنعت نوشته که صنعت هوانوردی ایران طی ماه‌های پیش رو در یک بزنگاه تاریخی قرار دارد

واقعیت آمریکا و 'توهم برخی نخبگان بی‌بصیرت'

یدالله جوانی در سرمقاله روزنامه جوان نوشته که مواضع برخی از نخبگان و مسئولان کشور در سال‌های اخیر نشان می‌دهد که آنان از بصیرت لازم برخوردار نیستند و ایجاد بسترهای لازم برای پیشرفت ایران را در گرو مذاکره و رابطه با آمریکا می‌دانند. این گروه از نخبگان همراه شدن با غرب و آشتی با آمریکا را تنها راه حل مشکلات اقتصادی کشور دانسته و در این سال‌های به شکل‌های مختلف برای نزدیک شدن به آمریکا تلاش کرده‌اند.

حال آن که به نظر نویسنده روزنامه جوان این گروه نسبت به واقعیات ایران به عنوان یک قدرت نوظهور در عرصه بین‌المللی فاقد بصیرت هستند. واقعیت این است که اکنون جمهوری اسلامی دارای بیشترین نفوذ معنوی در منطقه سواحل شرقی مدیترانه تا سواحل دریای عرب، دریای سرخ و خلیج عدن است.

سرمقاله جوان در ادامه مدعی شده که واقعیت آمریکای کنونی، یک ابرقدرت فروریخته درصحنه بین‌المللی است.

حق نشر عکس JAVAN
Image caption روزنامه جوان نوشته که مواضع برخی از نخبگان و مسئولان کشور در سال‌های اخیر نشان می‌دهد که آنان از بصیرت لازم برخوردار نیستند

سیاست سد راه ایرباس و بوئینگ

اشکان نظام‌آبادی در سرمقاله روزنامه جهان صنعت نوشته که صنعت هوانوردی ایران طی ماه‌های پیش رو در یک بزنگاه تاریخی قرار دارد. از طرفی ورود ترامپ به کاخ سفید، آغاز دوره تازه‌ای از بلاتکلیفی در مورد خریدهای ایران از بوئینگ و ایرباس را رقم زده و از طرف دیگر جمهوریخواهان مسلط به اوضاع آمریکا در حال تصویب قانون لغو خرید ایران از بویئنگ هستند. در این بزنگاه تاریخی، نمایشگاه بین‌المللی هوایی و هوانوردی ایران در جزیره کیش بدون حضور ایرباس و بوئینگ در حال برگزاری است. اگرچه عدم حضور آنها به دلیل بلاتکلیفی وضعیت قرارداد با ایران تا اندازه زیادی طبیعی به نظر می‌رسد اما در عین حال نمی‌توان دلایل سیاسی را در این اقدام بوئینگ و ایرباس بی‌تاثیر دانست.

در همین حال صلاح‌الدین هرسنی، مدرس علوم سیاسی و روابط بین‌الملل با اشاره به تمدید قانون تحریم‌های ایران در روزنامه جهان صنعت نوشته که اگرچه همه جمهوریخواهان کنگره آمریکا از توافق هسته‌ای ایران رضایت ندارند اما خواهان آن هم نیستند که این توافق پاره شود، بنابراین آنچه آنها به دنبال آن هستند، مهار و اغوای ایران است.

حق نشر عکس IRAN
Image caption سرمقاله روزنامه ایران نوشته که هوای تهران در وضعیت ناسالم قرار دارد

'از آلودگی هوای تهران ماهی سیاسی نگیرید'

محمد فاضلی، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی در سرمقاله روزنامه ایران نوشته که هوای تهران در وضعیت ناسالم قرار دارد و سلامت میلیون‌ها انسان در خطر است. این درد بزرگی است اما درد بزرگ‌تر آن است که بسیاری محیط زیست را نیز قربانی بازی‌های سیاسی می‌کنند. بازی سیاسی با محیط زیست از جنس عوام‌فریبی است و دردی را دوا نمی‌کند.

به نوشته این مقاله برخی رسانه‌ها به این موضوع پرداخته‌اند که هوای تهران آلوده است و در همین حال معصومه ابتکار به مراکش رفته است. این تیتر بدان معناست که خانم ابتکار برای فرار از انتقادها، به عوض تدبیر کردن برای آلودگی هوا و بدتر از آن برای آنکه شخصا از آلودگی هوا آسیبی نبیند، راهی سفر به مراکش شده است، عوامفریبی مندرج در این گونه سخنان آدمی را می‌آزارد.

این در حالیست که به نظر آقای فاضلی یکی از نمایندگان سازمان ملل متحد در ایران چندی پیش حضور خانم ابتکار در اجلاس مراکش را فرصتی برای طراحی و آغاز مقابله با ریزگردها در غرب آسیا و از جمله در ایران می‌دانست.

حق نشر عکس SHARGH
Image caption شرق در گزارشی نوشته که بر باج‌گیران اضافه می‌شود.

انحلال اصولگرایی

روزنامه شرق در گزارشی نوشته که بر باج‌گیران اضافه می‌شود؛ اگر تا پیش از این جبهه پایداری مسئله بود، حالا یکتا هم اضافه شده است. تا جایی که امیر محبیان، تحلیلگر اصولگرا بار دیگر با انتقاد از نحوه وحدت درون جریان اصولگرایی در باره روند باج‌دهی و باج‌گیری درون جریان اصولگرایی هشدار داده و گفته که ادامه این روند، این جریان سیاسی را به سمت انحلال و نابودی پیش می‌برد.

گزارش شرق در ادامه حاکیست که اصولگرایان و از جمله امیر محبیان در حالی از محوریت جامعتین سخن می‌گویند که به نظر می‌رسد، وحدت میان آنها هم به سختی صورت می‌گیرد. این در حالی است که مدت‌هاست، قرار است بین آیت‌الله موحدی کرمانی و آیت‌الله یزدی، روسای جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم دیداری انتخاباتی صورت گیرد، اما تا این لحظه برگزاری این دیدار به تعویق افتاده است.

حق نشر عکس ARMAN
Image caption آرمان نوشته که اگر اعلام کنیم آمار بیکاری به مراتب بیش از آغاز سال است سخن گزافی نگفته‌ایم.

'آقای روحانی تنگناهای اقتصادی را دریابید'

صادق زیباکلام در سرمقاله روزنامه آرمان نوشته که اگر اعلام کنیم آمار بیکاری به مراتب بیش از آغاز سال است سخن گزافی نگفته‌ایم. اقتصاد ایران اقتصادی ورشکسته است و مطلوب است که رئیس جمهوری راهکاری را اجرا کند که اقتصاد کشور را تمامی جهات از رکود خارج و جلوی افزایش بیکاری را مسدود کند.

این استاد دانشگاه خطاب به حسن روحانی نوشته که صدالبته اگر در کنترل تورم موفق شود و همزمان جلوی بسته شدن موسسات اقتصادی کوچک را در بخش خصوصی بگیرد، یقینا مخالفان به مخالفت ادامه خواهند داد، بنابراین رئیس جمهوری نباید اصراری به پاسخگویی به مخالفان داشته باشد.

به نظر نویسنده آقای روحانی باید تلاش کند در مدت باقی‌مانده تا انتهای ریاست جمهوری خود برنامه‌ریزی اصولی داشته باشد و تلاش کند واقعیت‌های اقتصادی را در کنار دستاوردهای اقتصادی، توامان در نظر بگیرد.

موضوعات مرتبط