روزنامه های تهران، اجتماع اربعین، ترامپ و برجام

روزنامه های امروز صبح، شنبه ۲۹ ابان۷ نیمی به دلیل قرار گرفتن بین دو روز تعطیل منتشر نشده اند، اما نیم دیگر در صفحات اول خود از اجتماع بزرگ اربعین نوشته یا به تغییرات دولت ترامپ اهمیت بسیار داده و همچنان به گمانه زنی درباره نحوه برخورد تیم ترامپ با برجام ادامه داده اند.

روزهای کتابگردی و روزهای آلودگی هوای شهرها دیگر گزارش های این روزنامه ها را به خود اختصاص داده است.

حق نشر عکس کیهان
Image caption تیتر و عکس صفحه اول کیهان

بزرگ ترین اجتماع در کربلا

کیهان با عنوان بزرگ ترین اجتماع تاریخ بشر، دو روز مانده به اربعین گزارش کرده که: میلیون‌ها عاشق و دلباخته امام سوم شیعیان از سراسر جهان خود را به عراق رسانده اند آنان از ۳ میلیون نفر در سال ۲۰۰۳ سال گذشته به ۲۰ میلیون نفر رسیدند و حال خبر می‌رسد که نجف تا کربلا شاهد حضور بیش از ۲۵ میلیون عاشق نام و راه حسین خواهد بود.

به گزارش این روزنامه در مراسم راهپیمایی باشکوه اربعین حسینی موکبی نیز به نام «شهدای روحانی مدافع حرم» در کربلای معلی برپا شده که تصویر چهار شهید روحانی مدافع حرم به همراه تصویر شیخ نمر باقر النمر روحانی برجسته عربستانی، دیده می‌شود.

کیهان نوشته: در میانه راه نیز موکبی بین‌المللی وجود دارد با پرچم بیش از ۴۰ کشور جهان که در کنار آن برافراشته شده است. این موکب فعالیت‌هایی چند زبانه دارد و ملیت‌های مختلفی در آن به ارائه خدمات فرهنگی مشغول هستند. یکی از ابتکارات این موکب، توزیع برگه‌هایی سه زبانه در راستای کمپین آزادی «شیخ زکزاکی» رهبر شیعیان نیجریه است. از دست دادن شغل و کار و خطرات احتمالی مسیر نیز باعث نشده است خیلی‌ها از این سفر نورانی صرف نظر کنند.

رمضان موسوی مقدم در جام جم نشریه صدا و سیمای جمهوری اسلامی نوشته: در این مراسم چه اتفاق‌ها و پدیده‌های ریز و درشتی رخ می‌دهد که اگر در تیررس دید تیزبین و دقت نظر رسانه‌ها، هنرمندان و اندیشمندان جهان قرار بگیرد، در نوع خود بی‌نظیر و بی‌بدیل است.

معاون صدا و سیما پیشاپیش خبر داده که: متاسفانه علیرغم شعارها و ادعاهای دهان پر کن غربی اما در عمل نوعی سیاست بایکوت خبری و اطلاع‌رسانی را در پیش گرفته‌اند تا فریاد بلند مردم در این مراسم به گوش جهانیان نرسد. این رسانه‌ها در برابر این حرکت خودجوش مردمی که با جهان‌بینی و شناخت واقعی صورت می‌گیرد، در سکوت کامل به سر می‌برند.

این ها تا دیروز کجا بودند

احمد غلامی در سرمقاله شرق نوشته: روحانی می‌تواند در انتخابات سال ٩٦ روایتِ تازه‌ای از سیاست بسازد؟ آیا اصلا او نیازی به این کار دارد. آن‌هم زمانی که اغلب تحلیلگران سیاسی پیروزی‌اش را قطعی می‌دانند؟ دروغ، سیاست را پیش می‌برد اما حقیقت، سیاست را زنده و شکوفا می‌کند. پنهان‌کاری در سیاست و نگفتن به‌موقع حقیقت، سیاست را خنثی و از خلاقیت تهی می‌کند. برخی سیاست‌مداران دروغ می‌گویند. برخی جز حقیقت نمی‌گویند و برخی هم پنهان‌کارند. اما بیشتر سیاست‌مداران گاه دروغ می‌گویند گاه راست، و در بیشتر مواقع هم پنهان‌کاری می‌کنند. شهامت بیان حقیقت و پرداختن هزینه آن در سیاست، ‌کاری است که کمتر آدمی به آن تن می‌دهد، خاصه زمانی که در قدرت است.

به نوشته سردبیر این روزنامه: چندی‌پیش وزیر آموزش‌وپرورش پس از برکناری، از وجود زیرزمین هولناک در وزارتخانه برای ضرب‌وشتم معلمان معترض خبر داد، اما این افشاگری دیر و نابهنگام بیش از آنکه حقیقتی را بیان کند، مرثیه‌سرایی وزیری برای منافع ازدست‌رفته‌اش بود. از‌این‌رو هیچ احساس همدردی در توده‌های مردم و در رسانه‌ها بر نیانگیخت. گرچه بیان این حقایق به درد تاریخ‌نگاران و تحلیلگران سیاسی می‌خورد، بیان حقیقت سوخته در بین مردم همه دنیا‌ طرفدار جدی ندارد. مردم به پنهان‌کاران اعتنایی ندارند. نمونه غربی‌اش هیلاری کلینتون است.

با این مقدمه شرق نوشته: حسن روحانی در ماه‌های گذشته تلاش کرد تا به حضورش در جایگاه ریاست‌جمهوری روایتی تازه بدهد. گویا او بیش از آنچه تصور می‌رود، نزدیک به تصویر مردم است، و نه الگوی آرمانی آنها. این نکته به‌اندازه کافی مکرر شده که بعید است در انتخابات ٩٦ کسی رقیب روحانی باشد، اما دنیای سیاست روایت‌های نابهنگام هم دارد. چه کسی فکر می‌کرد احمدی‌نژاد راوی داستان‌های فانتزی بتواند هاشمی، نماد عقل ‌سلیم را این‌گونه شکست بدهد. روایت‌های تازه در راه‌اند، روایت‌هایی که شاید چندان تدبیربَردار نباشند.

حق نشر عکس شرق
Image caption تیتر و عکس صفحه اول شرق

ترامپ و برجام

صلاح‌الدین هرسنی هم در سرمقاله جهان صنعت نوشته: بسیاری از کشورها درباره بازگشت ایران به نقطه صفر و آغاز برنامه‌های تعلیق شده ایران در صورت تداوم کارشکنی‌های آمریکا در اجرای توافق هشدار داده‌اند. به طور کلی، تلاش طرفین توافق هسته‌ای در ماه‌های گذشته این بوده است که رفتار‌ آنها موجب متهم شدن آنها به نقض برجام نشود و هزینه‌ها و پیامدهای نقض توافق را متحمل نشوند.

به نوشته این مقاله: آنها همچنان خود را متعهد به توافقات صورت‌گرفته می‌دانند این در حالی است که حسن‌نیت ایران در اجرای توافق با سوء‌نیت آمریکا از یک‌سو و از سوی دیگر با تلاش شرکای اروپایی و شرقی برای میانجیگری میان ایران و آمریکا همراه شده است. تداوم این روند در ماه‌های آینده، اجرای برجام را با چالش‌های جدی‌تری مواجه خواهد کرد.

جهان صنعت در نهایت نوشته: باید دید که آیا تلاش‌های جهانی به ویژه از سوی کشورهای پنج به اضافه یک و سازمان ملل از یک سو و دیپلماسی تعامل‌برانگیز و خواست ایران بر پایبندی تعهداتش نسبت به سازمان انرژی اتمی، می‌تواند دولت جدید آمریکا را به انجام تعهداتش متقاعد کند که در غیر این صورت چه بسا باید شاهد شکل‌گیری یک روند معکوس در توافق هسته‌ای و بازگشت طرفین به نقطه صفر بود.

نوآوران در گزارشی با عنوان ترامپ آب در هاون می کوبد نظر عده ای از اهل سیاست را درباره احتمال لغو برجام توسط دولت ترامپ پرسیده: حسین نقوی حسینی نماینده مجلس شورای سلامی گفته برجام یک توافق بین‌المللی است نه توافق با امریکا، کشور آمریکا تنها عضوی از ۵+۱ در مذاکرات برجام ست.

در حالی که رسانه های تندرو با این تاکید که برجام خواست آمریکاست و ایران در آن تعهدهای بسیار دارد با آن مخالفت ورزیده اند، این نماینده اصولگرا گفته است آمریکا از ابتدای اجرای برجام تا به حالا جز بد‌ عهدی و خلف وعده و عهد شکنی کار دیگری انجام نداده است و هیچ‌گاه اراده‌ای برای اجرای برجام از خود نشان نداده است در حال حاضر هم از این موضوع فراتر نخواهد رفت و نهایتا به این بد عهدی‌های خود ادامه خواهد داد. اگر هم روزی به این نتیجه رسید که توان پاره کردن برجام را دارد، جمهوری اسلامی قبلا اعلام کرده است ما آن را پاره خواهیم کرد.

ابوالفضل حسن بیگی نماینده دیگر مجلس به سخنان رهبر جمهوری اسلامی استناد کرده که گفته بود اگر آمریکا برجام را پاره کند ما آن را اتش خواهیم زد. او افزوده: باید به این موضوع توجه داشت که شاید کاغذ پاره شده را بتوان با چسب چسباند ولی کاغذ سوخته در آتش را به هیچ عنوان نمی‌توان بازگردانی کرد.جمهوری اسلامی بستری آماده دارد برای این‌که اگر آمریکایی‌ها بخواهند بد‌ عهدی کنند اروپا، چین، روسیه و دیگر کشور های دنیا با اقای ترامپ هم‌زبان نیستند او در خود آمریکا نیز جایگاهی نداشته و ما دائما شاهد اعتراضات و تظاهرات‌ها هستیم.

فریدون مجلسی کارشناس مسائل بین‌‍‌الملل هم به نوشته نوآوران گفته: از ابتدای کاندید شدن آقای ترامپ ما شاهد صحبت‌های او در رابطه با پاره کردن برجام بودیم ولی او خیال می‌کند رئیس کل دنیا شده است. با توجه به سیاست هایی که تا به حال در ایران اجرا شده و ادامه خصومت ورزی های ایران با امریکا قصد خصومت ورزی و عمل متقابل دارد که تردیدی در این زمینه نیست. آمریکا می‌تواند با ایران ارتباطی برقرار نکند همانطور که ایران در گذشته تجارت با آمریکا را تحریم کرده بود. این مسائل ربطی به تحریم‌های احمدی‌نژادی ندارد.

حق نشر عکس نوآوران
Image caption کارتون محمدطحانی، نوآوران

آلودگی هوا

علیرضا خانی در سرمقاله روزنامه اطلاعات نوشته: باورکردنی نیست پرجمعیت‌ترین شهر خاورمیانه، آلوده‌ترین شهر دنیا شده است و مسئولی آمار داده است فقط در ۲۳ روز نخست آبان ۴۱۲ نفر در تهران بر اثر آلودگی جان باخته‌‌اند. کسانی که مادر ضحی را ملامت می‌کنند، چرا به فکر هزاران و بلکه دهها هزار و صدها هزار کودک نیستند که در این آلوده‌ترین شهر دنیا سم تنفس می‌کنند؟

نویسنده افزوده: شهردار، استاندار، فرماندار، رئیس اداره محیط‌زیست، وزیر، وکیل، و رئیس جمهور چرا در برابر فاجعه عظیمی که اینک کشتار به راه اافتاده دست بسته و بی‌تفاوت نشسته‌اند؟ چرا ماسک‌ها را به جای دهان، روی چشمشان کشیده‌‌اند و نمی‌بینند که دیگر در این شهر نمی‌شود چیزی را دید… اما این آلودگی، زاده آلودگی‌های انباشته دیگری است.

به نظر سردبیر اطلاعات:آنها که طی سالیان خودروهای آلاینده به مردم تحمیل کردند، سوخت‌های آلاینده آوردند یا ساختند، با معجزه رانت و رابطه قانون ممنوعیت احداث واحدهای صنعتی در شعاع ۱۲۰ کیلومتری شهر را پیاپی زیر پا گذاشتند… آنها که در کانال‌های هوای غرب و شمال‌غرب شهر مجوز برج‌سازی دادند و گرفتن و خلاصه همه آنان که کوتاهی یا اهمال یا خودخواهی و منفعت طلبی و فساد کردند، در آلوده کردن شهر و دیار سهم دارند…اینک هوای تازه لازم است برای آنکه نمیریم.

هفته کتابخوانی و کتابگردی

محمد تاج‌الدین در ابتدای گزارشی در جهان صنعت نوشته: هفته کتابخوانی تمام شد و در آخرین روزش بسیاری از مسوولان و هنرمندان و مردم برای خرید کتاب به کتابفروشی‌ها رفتند. کتاب فروشی‌هایی که در باقی سال آنقدر سوت و کورند که مجبورند برای تامین هزینه دفتر یادداشت و خودکار و پاک کن بفروشند.اینکه طرح هفته کتاب برای رونق دهی به بازار نشر، کار مثبتی است شکی وجود ندارد اما سوال اینجاست در باقی روزهای سال تکلیف ناشران چیست؟

به نوشته این گزارش: آمار کتابخوانی در کشور ما چیزی نزدیک به فاجعه است. مردم کتاب نمی‌خوانند یا بهتر است بگوییم به غیر از خرید کتاب‌های کمک درسی، عملا هزینه خرید کتاب در سبد خانوار جایی ندارد.در این فضا برای رهایی ناشران از ورشکستگی و کاهش روزانه تیراژ کتاب‌ها مسکن‌های موقتی لازم است. هفته کتابخوانی و تخفیفی که به کمک ارشاد به خوانندگان داده می‌شود، نمونه‌ای از این مسکن‌ها است. آیا نمی شود این طرح ادامه پیدا کند؟ نمی شود مناسبت‌های دیگری تعریف و به کمک آن، مشوق‌هایی برای خوانندگان کتاب مهیا کرد؟

مریم شهبازی در گزارشی در ایران نوشته: چند کتابفروشی باقی مانده در راسته ناصرخسرو و بازار، محدوده پل کریم خان که با همان چند کتابفروشی‌اش به اندازه خیابان قدیمی انقلاب اسم و رسمی پیدا کرده، مغازه‌های مملو از کتاب روبه‌روی دانشگاه تهران و حتی کتابفروشی‌های کوچک و بزرگ دیگر شهرها و استان‌های کشور، بعد از مدت‌ها روزی متفاوت را تجربه کردند؛ روز یا بهتر است بگوییم، جشنی که عنوان «کتابگردی» را یدک می‌کشد.

روزنامه دولت با اشاره به حضور وزیران ارشاد فعلی و پیشین در کتابگردی دیروز نوشته شاید پنجشنبه برای خیلی از مشاغل روزی نیمه تعطیل یا تعطیل بود اما مردم نشان دادند با وجود تمام گلایه‌هایی که از کتاب نخوان بودن آنها می‌شود، حاضرند برای آشتی دوباره با کتاب کاری کنند.

میلاد بهشتی عکاس در گزارشی در شرق به یاد آورده که از توران میرهادی متولی کتاب کودکان شنیده که «بهشت جایی شبیه به کتابخانه است» و نوشته اینک کمپینی با عنوان #من_هم_می_آیم توانسته به بهانه هفته کتاب و با عنوان روز کتاب‌گردی، مردم بسیار مقاوم ایران در برابر کتاب‌ خواندن را در هوای بسیار آلوده شهرها پای صندوق‌های مغازه‌های کتاب‌فروشی بکشاند. احمد مسجدجامعی این روزها به دلیل فعالیت‌هایش در شورای شهر و تهران‌گردی‌هایش لقب دوست خوب تهران را به خود اختصاص داده است.

به نوشته این گزارش: کتاب‌فروشی‌های محبوب حوالی خیابان کریمخان مثل چشمه، ثالث، بتهوون و... هم در حال انفجار بودند و رویارویی میهمان‌های ویژه در مسیر بین کتاب‌فروشی‌ها هم جالب بود.گرچه بعضی‌ها در پاسخ به دعوت کمپین #من_هم_می_آیم به شوخی یا جدی گفتند: «هوا آلوده است؛ من اصلا نمی‌آیم» و شاید هم با این میزان آلودگی حق داشتند و خیلی از کودکان به همین دلیل از حضور در کتاب‌فروشی‌ها محروم شدند، ولی ایده کتاب‌گردی، یک روز خاطره‌انگیز را برای دوستداران کتاب رقم زد.

شرق به این جا رسیده که: آرزو می‌کنم این روز خوب نه‌تنها در سال‌های آینده در ایران برگزار شود، بلکه به حرکتی جهانی تبدیل شود و تمام مردم دنیا در این روز به کتاب‌فروشی‌ها بروند تا کتاب‌ها از تنهایی دربیایند.

آیا مردان منقرض می‌شوند

سعیده علیپور در فرهیختگان نوشته: می‌گویند هزاران سال آینده زمین متعلق به زنان خواهد شد. گرچه به نظر می‌رسد این موضوع از دیدگاهی کاملا فمینیستی نشات گرفته، اما یافته‌های علمی هم این فرضیه کمی اغراق‌شده را تایید می‌کنند.

در دیدگاه عامه جامعه، از مردان به‌عنوان جنس قوی‌تر یاد می‌شود، اما واقعیت این است که این گروه در معرض آسیب‌های جدی قرار دارند که می‌تواند آنها را بیشتر از زنان در خطر نابودی قرار دهد. این واقعیت که مردان به دلایل مختلف بیشتر در معرض خطرهای جسمی و حتی مرگ هستند موضوعی نیست که تنها محدود به مرزهای ایران باشد.

به نوشته این مقاله: امروز برابر با نوزدهم نوامبر، روز جهانی مرد است؛ روزی که هدف از نامگذاری آن در سال 1999، تمرکز بر سلامت مردها و پسرها، بهبود روابط، برجسته کردن نقش مثبت مرد در جامعه و... بوده است. این در حالی است که یکی از مهم‌ترین مشکلات جامعه مردان، موضوع سلامت آنهاست. براساس آمار ثبت احوال ایران، در سال 1395، 51 درصد از تولدها از آن پسران بوده و در همین سال 56 درصد از مرگ‌ومیرها نیز سهم مردان بوده است که حکایت از تلفات بیشتر مردان در طول سال دارد.

فرهیختگان نوشته: براساس آمار منتشرشده از سوی وزارت بهداشت، مردان در مقایسه با زنان در حوادث ترافیکی سه تا پنج برابر، در اعتیاد 10 برابر و در سقوط سه برابر بیشتر از زنان در معرض آسیب قرار دارند. در کنار این آمار، شیوع سرطان مثانه در مردان پنج برابر و سرطان‌های ریه و معده سه برابر زنان است. این موضوع در کنار حوادث ناشی از قتل و خشونت و همچنین بیماری‌های قلبی، آسم و سوختگی، اسکیزوفرنی و... ، مردها را برخلاف تصورات رایج بسیارشکننده‌تر از زنان می‌کند و شاخص‌های امید به زندگی را در مردان کمتر از زنان کرده است.

رئیس‌جمهور کارتن‌خواب با شام وحشت!

حق نشر عکس شرق
Image caption کارتون مهدی عزیزی، شرق

مهرداد حجتی در صفحه آخر شرق نوشته: «پریشب همه وزرای خارجه اتحادیه اروپا شام وحشت» کوفتشان شد! مگر در ضیافت شامی که اسمش را گذاشته‌اند «شام وحشت» لقمه از گلوی کسی پایین می‌رود؟ آن‌هم با تصویر هیولای ترسناکی به نام ترامپ؟» چپی این را می‌گوید، آن‌هم با فنجانی قهوه در دست. راستی هم با قطعه کیکی در دست می‌گوید: «همه وزرا چپ بوده‌اند، لابد؟» چپی با همان فنجان قهوه در دست می‌گوید: «اگر راست می‌بودند دیگر وحشتی در کار نبود؟» راستی با قطعه کیک دیگری در دست می‌گوید: «البته که نبود».

به نوشته این مقاله طنزآلود: چپی با دست خالی بدون فنجان می‌گوید: «چرا خنده!؟!» راستی با قطعه کیک تازه دیگری در دست می‌گوید: «به‌خاطر پیش‌بینی غلطشان. عوضش پیش‌بینی ما درست بود». چپی که منتظر یک فنجان قهوه دیگر است، می‌گوید: «مگر شما پیش‌بینی کرده بودید!؟! راستی با قطعه کیک تازه دیگری می‌گوید: «منظورم آن برادر است. گفته ١٥ سال پیش همین وضع را پیش‌بینی کرده!» چپی حیرت‌زده می‌گوید: «واقعا؟! آن‌موقع همین را گفته؟!» راستی با قطعه کیکی دیگر می‌گوید: «گفته آن‌موقع رسانه‌های شیفته غرب این حرف را مسخره کرده‌اند!» چپی همچنان بدون فنجان قهوه و بدون قطعه‌ای کیک می‌گوید: «آن‌وقت ایشان معلوم نکرده‌اند آینده آمریکا چه می‌شود؟!» راستی با قطعه کیک تازه‌ای دیگر می‌گوید: «چرا، گفته آمریکا تا سال ٢٠٣٥ حتما سقوط می‌کند!» چپی بدون کیک و بدون قهوه می‌گوید: «ربطش به ترامپ!؟!»

و سرانجام مقاله شرق به این جا رسیده که: راستی با قطعه کیکی در دست می‌گوید: «آره داش. فاتحه آمریکا خوانده شد و رفت. خلاص!» چپی با همان دست خشک‌شده می‌گوید: «این‌طوری که آمریکایی‌ها همه بدبخت و آواره می‌شوند! همه می‌شوند کارتن‌خواب! حتی ممکن است برای کار بیایند ایران!» راستی با آخرین قطعه کیک در دست می‌گوید: «روزگار را چه دیدی برادر؛ شاید «اوباما» یک روز در خانه‌ات را بزند برای نظافت!»

موضوعات مرتبط