سخنرانی علی مطهری در مراسم اربعین در مشهد لغو شد

حق نشر عکس TASNIM
Image caption علی مطهری انتقاد خود از بعضی سیاست‌های حکومتی را به صراحت بیان می‌کند

به گزارش رسانه‌های ایران، دادستانی مشهد مراسمی را لغو کرده است که قرار بود امروز یکشنبه ۳۰ آبان به مناسبت اربعین و با سخنرانی علی مطهری، نایب رئیس مجلس ایران برگزار شود.

خبرگزاری دولت ایران، ایرنا گزارش داده است که حاضرین که در اطراف محل برگزاری مراسم جمع شده بودند، "با هدایت مأموران پلیس" از محل خارج شدند.

هم‌زمان دفتر "مجمع مشورتی اصلاح‌طلبان خراسان رضوی" که برگزارکننده مراسم بوده، با دستور دادستانی پلمب شده است.

به گزارش سایت جماران، علی مطهری که امروز صبح وارد مشهد شده بود از لغو برنامه خبر نداشته است.

نامه به روحانی

ساعاتی بعد از لغو مراسم، آقای مطهری در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، از او خواسته که روشن کند که "حاکم در استان خراسان رضوی استاندار است یا دادستان و امام جمعه".

او لغو مراسم امروز را اقدامی "داعش‌گونه" خوانده و از آقای روحانی خواسته است که "تمهیدی برای نجات استان خراسان رضوی از این گونه استبدادها بیندیشید".

آقای مطهری به رئیس جمهور ایران هشدار داده است که اگر اقدام نکند، "مجلس چاره‌ای جز استفاده از اختیارات قانونی خود نخواهد داشت".

محمود صادقی، نماینده مجلس ایران در توئیتر خود خواهان پاسخ‌گویی وزیر کشور در ارتباط با لغو مراسم شده و درباره استیضاح او هشدار داده است.

آقای مطهری از جمله نمایندگانی است که انتقاد خود به بعضی سیاست‌ها و تصمیم‌گیری‌های حکومتی از جمله مخالفت با حصر رهبران اعتراض‌ها به نتایج انتخابات سال ۱۳۸۸ را به صراحت و به صورت علنی بیان می‌کند.

حق نشر عکس jamaran
Image caption ماموران پلیس مشهد مردم را از مقابل محل برگزاری مراسم متفرق کرده‌اند

+بیشتر بخوانید: علی مطهری: نظر رهبر ادامه حصر است، رایزنی روحانی نتیجه نداشته

+مطهری درباره فایل صوتی آیت‌الله منتظری: رئیسی، نیری و پورمحمدی توضیح بدهند

انتقاد از امام جمعه مشهد

علی مطهری همچنین از منتقدان احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد بود که خواستار توقف برگزاری کنسرت در این شهر برای رعایت "حرمت" آرامگاه امام هشتم شیعیان شده بود.

آقای مطهری استدلال امام جمعه مشهد را برای لغو کنسرت‌ها رد کرده بود و گفته بود: "چیزی به نام حریم امام رضا وجود ندارد."

آقای مطهری همچنین گفته بود کشور "فدرالی‌" نیست که در یک استان قانون خاصی اجرا شود و "اگر یک کنسرتی اشکال شرعی دارد، در هیچ‌جا مجاز نیست و اگر اشکال شرعی ندارد، برای همه شهرها قابل اجراست."

پیش از این هم بارها مراسم سخنرانی علی مطهری با حواشی همراه بوده و در مواردی مخالفان این نماینده مجلس برای ممانعت از حضور او در مراسم و سخنرانی به او حمله کرده‌اند.

+خبر مرتبط: حمله موتورسواران به علی مطهری در شیراز

مسئولان مجمع مشورتی اصلاح‌طلبان خراسان به رسانه‌ها گفته‌اند که "برخی نهادها" ساعاتی پیش از مراسم دستور تغییر محل برگزاری را داده بودند، اما درباره لغو برنامه اطلاعی به برگزارکنندگان داده نشده بود.

بعضی رسانه‌ها به نقل از شاهدان گزارش داده‌اند که تعدادی از مأموران پلیس و گروهی "لباس شخصی" با حاضران درگیر شده‌اند.

خبرگزاری ایرنا گزارش داده است که معاون دادستان مشهد در واکنش به سوال این خبرگزاری درباره دلیل لغو مراسم، پاسخگویی به این موضوع را در حوزه مسئولیت خود ندانسته و آن را بر عهده غلامعلی صادقی، دادستان مشهد دانسته است.

مصطفی ترک همدانی، وکیل آقای مطهری به سایت جماران گفته است: "صرف نظر از اینکه آقای مطهری نایب رئیس مجلس است و جایگاه نظارتی ویژه‌ای دارد، به عنوان یک شهروند و یک فرد عادی دارای حقوقی است که کسی حق تعرض به این حقوق را ندارد".

مطالب مرتبط