کمالوندی: ایران مازاد آب‌ سنگین خود را به عمان منتقل کرده است

بهروز کمالوندی حق نشر عکس iSna

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، می‌گوید که مقداری از تولیدات مازاد آب سنگین کشور با هدف فروش به چند کشور خریدار، به عمان منتقل شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) آقای کمالوندی گفته است که مقادیر دیگری نیز برای انتقال به خریدار، به آن کشور ارسال خواهد شد.

به گفته این مقام ایرانی "انتقال آب سنگین ایران به عمان جنبه تجاری دارد و با توجه به مذاکرات در حال انجام با طرف‌های خارجی این مقادیر به تناسب به عمان انتقال داده می‌شود."

این اظهارات آقای کمالوندی چند روز پس از آن صورت گرفته است که آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که ذخیره آب سنگین ایران برای دومین بار از میزان مجاز در توافق هسته ای (برجام) بین ایران و قدرتهای غربی فراتر رفته است.

براساس گزارش‌های خبری، میزان ذخیره آب سنگین ایران در ارزیابی اخیر یکصد کیلوگرم از میزان مجاز بیشتر بود. در ماه فوریه، ذخیره آب سنگین ایران یکصد و سی تن و نهصد کیلوگرم گزارش شد.

آقای کمالوندی جزئیاتی درباره میزان آب سنگین انتقال داده شده به عمان ارایه نکرده است.

بر اساس برجام، ذخیر آب سنگین ایران حدود ۱۳۰ تن است و مازاد بر این مقدار باید برای صادرات و فروش در بازار بین‌المللی عرضه شود.

"بیش از حد مجاز"

حق نشر عکس AP

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش خود به جلسه شورای حکام آژانس بین المللی روز پنجشنبه، ۲۷ آبان (۱۷ نوامبر)، گفت که برای دومین بار از زمان اجرایی شدن برجام، ذخیره آب سنگین ایران از میزان مجاز در این توافق فراتر رفته است. درماه فوریه سال جاری نیز، ذخیره آب سنگین ایران از این حد بیشتر بود.

وی در عین حال تاکید کرد که دولت ایران ترتیباتی داده است تا مقادیری آب سنگین را به خارج منتقل کند و انتقال این مقدار آب سنگین زیر نظر آژانس انجام می‌شود.

به گفته ایسنا، ایران تاکنون ۳۲ تن آب‌سنگین به آمریکا و ۳۸ تن دیگر نیز به روسیه فروخته است.

موضوعات مرتبط