روزنامه های تهران، برف، غافلگیری و لغو سخنرانی

روزنامه های امروز صبح تهران، سه شنبه دوم آذر در مقالات خود پسامدهای لغو سخنرانی نایب رییس مجلس را در مشهد با اهمیت دیده و اکثریتشان در مقالاتی عمل دادستانی خراسان را محکوم دانسته و سخن رییس جمهور را نقل کرده که به شدت بدان تاخته است.

غافلگیری شهرداری تهران در حالی که نیروهایش در مرز مهران مشغول دادن خدمات به زایران اربعین کربلا هستند، با انتقاد روزنامه ها روبرو شده در همین حال روزنامه شهرداری بدون اشاره ای به مشکلات دیروز ترافیکی و راه بندان های تهران از دولت انتقاد کرده که چرا آلودگی هوای تهران را رفع نمی کند.

هوای شهر و شهرداری

حق نشر عکس ایران
Image caption تیتر و عکس صفحه اول روزنامه ایران

ابتکار در گزارشی نوشته: اولین برف پاییزی بالاخره دیروز از راه رسید اگر چه بارش این برف و یخبندان ناشی از آن پیش از این از سوی سازمان هواشناسی پیش بینی شده بود و میزان بارش هم چندان قابل توجه نبود اما باز هم همه را غافلگیر کرد. این غافلگیری بیش از همه گریبان مدیریت شهری را گرفت. صبح دیروز بارش برف در مناطق شمالی پایتخت، به ویژه در مناطق یک ، دو ، سه و شش موجب شد تا تهرانی ها ترافیک سنگینی در محورهای بزرگراه نیایش، چمران، کردستان، مدرس و خیابان ولی عصر شاهد باشند. مساله ای که موجب شد ساعت ها در ترافیک بمانند و دیرتر به مقصد برسند.

به نوشته این روزنامه: درپی بارش برف پاییزی و اندک در تهران ترافیک سنگینی در شبکه بزرگراهی و معابر اصلی شمال تهران ایجاد شد، ترافیکی که لغزندگی معابر به علت یخ‌زدگی نیز در آن سهیم بود. معاون پلیس راهور تهران بزرگ علت اصلی ترافیک چند ساعته صبح دیروز را یخ زدگی سطح آسفالت محورهای بزرگراهی، معابر و خیابان های مختلف پایتخت اعلام کرد و با اشاره به اینکه عوامل شهرداری در ساعات اولیه دیروز گفته«نداشتن آمادگی کامل عوامل شهرداری در این زمینه موجب شد یخ زدگی سطح بیشتر خیابان ها باقی بماند.»

ابتکار در انتهای گزارش با طرح این سووال که مسئولان شهرداری تهران این روزها کجا هستند؟ نوشته: برف و یخبندان ناشی از آن پیش بینی شده بود اما باز هم شهرداری غافلگیر شد. یکی از مناطقی که در یخبندان صبح دیروز شاهد ترافیک بود منطقه ۵ بود و به طوری روابط عمومی شهرداری منطقه گزارش کرده است محسن اسدی شهردار منطقه در روزی که آن جا درگیر یخبندان و ترافیک بوده است با بیش از ۳۰۰ نیروی خدماتی و ۴۰۰ ماشین آلات از این سازمان به مرز مهران رفته اند تا مسیر بازگشت زوار اربعین را آماده کنند.

همشهری روزنامه شهرداری تهران در روزی که روزنامه های مختلف با چاپ عکس هایی از تراکم خودرو در شهر خبر داده اند، همزمان در صفحه اول خود از تظاهرات باشکوه عزاداران در کربلا گزارش داده و باران و برف را موجب پاکی هوا دانسته و از دولت و سازمان محیط زیست پرسیده که چرا الودگی تهران را چاره نمی کنند.

شله زردهای مشهد و شهرداری تهران

پیمان مقدم در ستون طنز روزنامه ایران نوشته: لغو سخنرانی یک چیز پیش پا افتاده است. مثل برف پاییزی و غافلگیری مدیران شهرداری می‌ماند. هر سال نخستین برف که می‌بارد مدیران غافلگیر می‌شوند و زمین لغزنده و ترافیک کل یوم شهر تهران را قفل می‌کند. بعد هم می‌فرمایند ما انتظار برف و بارش در این موقع سال را نداشتیم و به همین خاطر بچه ها آخر هفته را رفته بودند مرخصی.

به نوشته این طنزنویس: اینجوری می‌شود که برخی سه ساعت تمام در ترافیک صبح چرت می‌زنند و صفی از عابران پیاده در حاشیه بزرگراه‌های پایتخت قطار می‌شود. انگار دوستان منتظر بودند که برف و بارش تلگراف بزند و حضورش را پیشاپیش اعلام کند تا برایش ستاد استقبال تعیین کنند و بچه مدرسه ای‌ها را ببرند پیشواز و گروهی هم جمع شوند و نامه‌های مردمی را توی گونی کنند و گونی سیب زمینی مجانی بین مردم پخش کنند. خب برف و باران فصلش همین پاییز و زمستان است دیگر! کی بیاید شما غافلگیر نمی‌شوید؟ اول تیر خوب است؟

طنزنویس روزنامه ایران در نهایت افزوده: اما مهم‌ترین حلقه مفقوده ماجرای مشهد آن جاست که شله مشهدی با شله زردی که ما در اقصی نقاط ایران می‌خوریم فرق دارد. همچین پر ملات است و کار درست. واقعاً مشکل چی بوده که دیگ‌های نذری هم چند ساعتی توقیف شده‌اند. چرا مسئولان دیگ‌ها را مجبور کرده‌اند به جای دیگری بروند؟ چرا میهمان‌ها از پذیرایی سرپایی منع شده و سهم نذری‌شان را با سطل برده اند؟ اگر شله‌ها را همانجا می‌خوردند چی می‌شد؟

حق نشر عکس اعتماد
Image caption کارتون جواد تکجو، اعتماد

واقعا در مشهد چه خبر است؟

علي شكوهي در ستون خود در اعتماد نوشته: يك وقتي هر شب يك مجسمه از ميادين و پارك‌هاي تهران برداشته مي‌شد و هيچ‌كس هم مسووليت آن را برعهده نمي‌گرفت. تلاش رسانه‌ها به جايي نرسيد و مردم هم طنزهاي خود را ساختند اما بعد همه پذيرفتيم كه آن مجسمه‌ها در جاي خودش نباشد و كسي هم پيگير عاملان آن ماجرا نشود. در همين ماه‌هاي اخير در برخي از شهرها از برگزاري كنسرت موسيقي جلوگيري شد و كسي باور نكرد كه ممكن است رويه شود ولي بعد از طي مراحلي، اين نيز قاعده شد و الان كسي به فكر برگزاري كنسرت در برخي از شهرها نيست.

نویسنده با این مقدمه به سراغ لغو سخنرانی اربعینی علی مطهری در مشهد رفته و مروری از واقعه نوشته: به علي مطهري اجازه سخنراني در دانشگاه را نمي‌دهند، برنامه‌هاي داراي مجوز مجمع مشورتي اصلاح‌طلبان اين استان را لغو مي‌كنند و مجددا اجازه سخنراني به مطهري نمي‌دهند، دفتر مجمع مشورتي اصلاح‌طلبان را پلمب مي‌كنند، سلف پذيرايي از مهمانان اين مجمع را تعطيل مي‌كنند، از پذيرايي از مهمانان در مركز رفاهي دانشكده علوم پزشكي جلوگيري و ديگ‌هاي شله‌زرد به جاي ديگري براي پذيرايي منتقل مي‌شود، در مسير انتقال ديگ‌هاي شله‌زرد باز هم پليس حضور مي‌يابد و آن را به مسيري ديگر هدايت مي‌كند و در نهايت بخشي از غذاي تدارك شده را در اختيار صاحبان اين برنامه قرار مي‌دهند!

در پایان مقاله اعتماد آمده: واقعا در مشهد چه خبر است؟

قانون چه می گوید

محمود صادقی در سرمقاله نوآوران لغو سخنرانی نایب رییس مجلس را خلاف آشکار قانون اساسی و تعدی از حدودی دانسته که قانون، مدعی العموم آن را مشخص کرده و نوشته بر اساس قانون اساسی قوه قضاییه باید پشتیبان و حامی اصول مربوط به آزادی بیان، تشکیل جمعیت‌ها و ازادی بیان نماینده ملت در اظهار نظر باشد.به هر حال آن چه در مجلس اتفاق افتاد برخوردی نامناسب با نماینده و نائب رئیس مجلس شورای اسلامی بود و از نظر جغرافیایی نیز در استانی به وقوع پیوست که شائبه خود مختارگرایی بسیاری در باب آن وجود دارد.

این نماینده مجلس با اشاره به سخنرانی های آزاد و بدون مجوز رییس جمهور پیشین نوشته همگان برای بیان عقاید خود آزاد هستند و فرقی نمی کند چه رئیس دولت نهم و دهم باشد و چه رئیس دولت هشتم و هفتم. اما این گونه که فردی با آن اندازه محبوبیت کم نظیر در میان افراد جامعه امروز دارای محدودیت‌های فراوانی است، اما رئیس دولت مهرورزی که مردم خاطره خوبی از مدیریت آشفته وی ندارند و دولت منسوب او عامل هرج و مرج داخلی و بین المللی بسیاری بوده امروز آزادی‌های فراوانی برای انجام اقدامات گوناگونی دارد.

مقاله نوآوران تاکید کرده که با اعتراض یکی از نمایندگان مشهد اینک مجلس آماده شده که با طرح استیضاح وزیر کشور موضوع را دنبال کند.

علیرضا صدقی در سرمقاله ابتکار نوشته: شالوده سیاست در ایران به مثابه یک پیکره کلی این روزها حال خوشی ندارد. گویی سازمان عمل‌گرایانه سیاست‌مداران ایرانی به نوعی تداخل و دخالت در امور بخش‌های دیگر گرفتار آمده‌اند.شخصیت‌های سیاسی که هر یک قوه‌ای را نمایندگی می‌کنند، در مقام سلول‌های این پیکره، به نزاع با یکدیگر در عرصه‌های عمومی پرداخته و بی‌محابا بر هم هجوم می‌آورند.

به نظر نویسنده: طرح چنین اختلاف‌نظرهایی در رسانه‌های عمومی و بازتاب گسترده آن در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های ارتباط جمعی، باورمندی آحاد جامعه نسبت به این قوا و به طریق اولی نظام جمهوری اسلامی را با مخاطره‌ای تازه با خطرپذیری فراوان روبرو می‌سازد. در برخورد تازه‌‌ای که میان علی مطهری و دادستان استان خراسان رضوی به وجود آمد، هیچ نشانی از همراهی قاطبه مجلس و دولت با قوه قضاییه و تصمیم‌سازان آن وجود ندارد.

پیشنهاد سرمقاله ابتکار این است که همه به قانون اساسی وفادار بمانند و عناصر درگیر در این رویدادها نباید محیط عمومی را به نقطه بی‌بازگشت کشانده و شرایطی را ایجاد نمایند که امکان مفاهمه و حل و فصل موضوع از طریق گفتگو از میان برود.

سوژه انتخاباتی است

کیهان در گزارش اصلی خود با عنوان طعنه آمیز» لغو این سخنرانی کمر ملت را شکست» که با علامت تعجب دنبال شده نوشته: لغو سخنرانی یک نماینده مجلس باعث شد تا اتفاقات عجیب و غریبی رخ دهد و بلافاصله شاهد موضع گیری‌های فوری از سوی برخی دولتمردان و نمایندگان طیف اصلاح طلب باشیم که در راس آنها نامه علی مطهری به رئیس جمهور بود که باز هم تهمت پراکنی و تهدید رئیس جمهور را به همراه داشت. می‌گوییم «باز هم» چرا که علی مطهری در این گونه اقدامات و بیان ظن و گمان‌های خویش در نامه‌های سرگشاده و سپس عذرخواهی سابقه دارد.

این روزنامه تندرو افزوده: در حالی که کشور با مشکلاتی اساسی نظیر آلودگی هوا، بیکاری، رکود، فیش‌های نجومی و... مواجه است و چند ماهی بیشتر به پایان دولت نمانده پرداختن و پر رنگ کردن لغو یک سخنرانی با چه هدفی صورت می‌گیرد؟ به راستی اگر در مورد مشکلاتی که مردم با آن دست به گریبان هستند یا معضلاتی مانند فیش‌های نجومی که 6 ماه از مطرح شدن آن می‌گذرد دولت به همین سرعت واکنش نشان می‌داد آیا بسیاری از آنها تاکنون رفع نشده بود؟

محمدجواد اخوان در سرمقاله روزنامه جوان نوشته: در حالي كه توجه اصلي افكار عمومي به راهپيمايي دهها ميليوني اربعين حسيني است و فضاي كشور و منطقه معطوف به اين خيزش جهاني است، ناگهان روي لغو سخنراني يك چهره سياسي در مشهد جريان‌سازي رسانه‌اي صورت مي‌گيرد و تلاش مي‌شود اين خبر به محور اصلي رسانه‌ها تبديل شود. طبيعتاً درباره حقايق و دلايل لغو سخنراني علي مطهري در مشهد بايد صبر پيشه كرد و منتظر توضيحات دقيق مقامات ذي‌ربط ماند، اما يك واقعيت قابل پنهان كردن نيست و‌آن اينكه اين سخنراني به هر علتي كه لغو شده باشد، سوژه خوبي در اختيار ائتلاف اصلاحات- اعتدال براي شروع پيش از موعد تحركات انتخاباتي قرار داده است.

به نوشته روزنامه سپاه پاسداران: تا پيش از اين با اسم رمز «كنسرت»، سناريوي «دوقطبي سازي» در حوزه فرهنگ و هنر دنبال مي‌شد، اكنون از همان شهر مشهد و در حوزه سياسي دوقطبي‌سازي انجام مي‌پذيرد. جالب اينجاست كه علي مطهري بدون ارائه هرگونه سندي، به امام جمعه مشهد اتهام مي‌زند و همگي به ياد داريم كه در ماجراي لغو كنسرت‌ها نيز نام آيت‌الله علم‌الهدي در رسانه‌هاي اين جريان برجسته مي‌شد. طرح نام امام جمعه و يكساني محل جغرافيايي به خوبي نشان مي‌دهد كه برخي به دنبال تشابه اين دو موضوع (يعني لغو كنسرت‌ها و لغو سخنراني) و انتقال تأثيرات اولي بر ديگري هستند.

جوان نوشته: حتي اگر فرض كنيم كه در لغو اين سخنراني، موازين قانوني رعايت نشده باشد و در حق مطهري اجحاف صورت پذيرفته باشد، به هيچ روي نمي‌توان از كنار جنجال‌ رسانه‌اي بر سر يك موضوع فرعي و اتهام زدن به نماينده ولي‌فقيه در استان خراسان رضوي به سادگي عبور كرد.

رسول منتجب نیا در مقاله ای در اعتماد اظهار عقیده کرده که: جاي تاسف دارد كه سخنراني نايب‌رييس مجلس شوراي اسلامي، فرزند معلم انقلاب و نماينده‌اي كه با راي بالاي مردم به مجلس راه پيدا كرده از سوي دادستاني لغو شود. نكته جالب اينجاست كه اتفاقا آقاي علي مطهري در تقسيم‌بندي‌هاي سياسي اصولگرا محسوب مي‌شود و حال به خاطر بيان برخي نظراتش اينگونه اجازه اظهارنظر ندارد.

به نوشته این معاون حزب اعتماد ملی: امروز برخي بر طبل نا اميد كردن جامعه مي‌كوبند و تصور مي‌كنند با دلسرد كردن جامعه مي‌توانند نتيجه انتخابات سال آينده را به نفع خودشان تغيير دهند و جاي تاسف دارد كه بگوييم برخي به دنبال دلسرد كردن مردم از حضور پاي صندوق راي هستند و نمي‌توان چشم بر اين حقيقت بست كه اينگونه اقدامات چنين پيامدهايي را نيز به همراه خواهد داشت.

اعتماد نوشته: مردم وقتي مي‌بينند پاي صندوق حاضر شدند و يك نماينده را با راي بالا به مجلس فرستادند اما نماينده‌شان حق سخنراني ندارد البته كه دلسرد و نااميد مي‌شوند. اما در اين ميان اين افراد نبايد فراموش كنند دود اين آتش ابتدا به چشم كشور و نظام مي‌رود.

احمدی نژاد و ترامپ

علی عادلی فرد در مقاله ای در جهان صنعت در جواب کسانی که پس از انتخاب ترامپ به‌عنوان رییس‌جمهور آمریکا او را با ترامپ در زندگی شخصی خود، نویسنده کتاب و کارآفرین و تاجری بزرگ است اما آنچه در انتخابات ایالات متحده رخ داد و حاصلش پیروزی ترامپ به ظاهر جمهوریخواه است شباهت‌های بسیاری با انتخابات ایران زمان به قدرت رسیدن احمدی‌نژاد و بعد از او دارد.

به نوشته این مقاله: در کمتر کشوری دیده‌ایم چون ایران صف‌های طولانی برای رای دادن شکل گیرد یا بگم‌بگم‌های انتخابات آمریکا تداعی انتخابات ٨٨ را برای ما ایرانی‌ها به ذهن می‌آورد. اینها حاشیه‌های انتخاباتی دو انتخابات شبیه هم بود اما زیر پوست این وقایع، شعارهایی داده شد در هر دو انتخابات چه در ایران و چه آمریکا، کاندیداها خواستند طبقه فرودست جامعه را سر صندوق رای ببرند و البته در این کار موفق بودند.

مقاله جهان صنعت به آن جا رسیده که: در آنچه امروز در ایالات متحده رخ داد نشانه‌هایی را می‌توان یافت که سرچشمه‌اش از واکنش مردم ایران نسبت به امور سیاسی است. تا قبل از این گمان بر آن بود جامعه آمریکا تافته‌ای جدابافته از جهان است اما انتخابات اخیر آمریکا نشان داده فاصله‌ای رفتاری بین آن جامعه و سایر جوامع جهان وجود ندارد. اینکه آیا ترامپ یک احمدی‌نژاد است یا نه باید منتظر بود و دید. اگرچه باید نگرانی سیاستمدارانی چون اولاند و مرکل، ما را بر آن دارد نگران باشیم که نکند کدخدای دهکده جهانی خیره‌سری کند و به جهان و خواسته‌هایش احترام نگذارد.

حق نشر عکس شهرونگ
Image caption کارتون نعیم تدین، شهرونگ

قدرت رسانه ها

سپهر دادجوی توکلی در مقاله ای در شهروند با اشاره به فیلمی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که چند مامور راهور با یک راننده در یک پمپ‌ بنزین رفتار خشنی دارند اشاره کرده به مورد هفته گذشته که خشونت یک مامور شهرداری فومن را با یک زن دستفروش نشان می دهد و در کنار آن عکس و خبری در تویتر که ظاهرا یک مامور شهرداری درباره محمدرضا رحیمی معاون پیشین رییس جمهور منتشر کرد که قرارست در زندان باشد.

نویسنده توجه داده که در هر سه مورد سازمان های مسوول به سرعت با صدور اطلاعیه هایی یا مامور خود را توبیخ کرده و یا از مردم عذرخواهی کرده اند.

مقاله شهروند بر این اساس یادآوری کرده که می‌گویند ما در اواسط یک انقلاب رسانه‌ای هستیم و این رسانه‌ها هستند که تنظیم‌کننده این روابط‌ خواهند بود، البته با بازتعریف مفاهیم. هر آگاهی، هر دانشی و هر درکی برای تجلی در ذهن فرد از دروازه رسانه عبور خواهد کرد و این بزرگترین زنگ خطر برای جوامعی است که رسانه را جدی نمی‌گیرند. بسیاری از مفاهیم تغییر خواهد کرد و خوش آن‌که این تغییر را دریابیم.

روش‌های برگزاری سخنرانی در مشهد

حق نشر عکس فرهیختگان
Image caption واردات آب - کارتون فیروزه مظفری، فرهیختگان

شهرام شهيد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ي در ستون طنز شهرونگ در صدد برآمده که با توجه به پسامدهای لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد راه هایی پیدا کند که سخنرانی در مشهد برگزار بشود. بر همین اساس به نتایجی رسیده:

اولین پیشنهاد این است که: - بهتر است سخنرانی را پیش از آمدن به مشهد روی دستگاه‌های ضبط صدا، ضبط کرده و درحالی‌ که خودمان الکی مسیر فرودگاه به سالن دانشگاه فردوسی را پیش گرفته‌ایم، بدهیم صدایمان را در سالن دیگری پخش کنند. می‌شود داد مادام توسو‌های وطنی هم یک عروسک شبیه خودمان درست کنند تا درمواقع لزوم بشود بدل ما و صدایمان روی تصویر مادام توسویی‌مان بنشیند.

به نوشته این طنزنویس: برای سخنرانی درمشهد باید چند سالن مناسب، مجهز و جادار که تهویه خوبی هم داشته باشد، در زیرِزمین احداث کرد و فعالیت سخنرانی سیاسی را عینهو فعالیت‌های عرصه موسیقی در زیرِزمین انجام داد. حالا که بحث مادام توسو پیش آمد، می‌شود از همان مادام توسوهای ایرانی خواست. مثلا مجسمه احمدی‌نژاد که راحت درهمه شهرها سخنرانی می‌کند، را بسازند و صدای شما و سیمای احمدی‌نژاد در محل سخنرانی پخش شود تا همه فکر کنند ایشان سخنران هستند و قاعدتا کسی سخنرانی کارشناس قطعنامه دان‌ها را برهم نمی‌زند.

در پایان طنز شهرونگ آمده: خداراشکر فعلا از کسانی که می‌خواهند در مشهد کنسرت بروند، خواسته شده بروند یک استان دیگر و تاکنون از دوستانی که سخنرانی یا کنسرت برهم می‌زنند، نخواسته‌اند راه بیفتند بروند استان‌های دیگر. این جای شکر دارد؟ بله که دارد. فکر کنید اگر این دوستان از مشهد خارج و در هر شهر دیگری ساکن شوند، دیگر هیچ سخنرانی‌ای درکشور برگزار نخواهد شد.

موضوعات مرتبط