دولت آمریکا 'مجوز فروش بیش از صد ایرباس به ایران را صادر کرد'

آمریکا مجوز فروش بیش از صد ایرباس به ایران را صادر کرد حق نشر عکس AFP

وزارت خزانه‌داری آمریکا مجوز فروش ۱۰۶ هواپیمای مسافربری به شرکت هواپیمایی ملی ایران (هما) را برای شرکت ایرباس فرانسه صادر کرده است.

یک "منبع مطلع" که نامش فاش نشده به خبرگزاری رویترز گفته است این مجوز دیروز دوشنبه ۲۱ نوامبر، توسط وزارت خزانه داری آمریکا صادر شده است.

دو مقام دولتی آمریکا هم در گفت و گو با آسوشیتدپرس این خبر را تأیید کرده‌اند.

این در حالی است که مجلس نمایندگان آمریکا هفته پیش با تصویب طرحی، فروش هواپیمای مسافربری به ایران را منع کرده بود.

همزمان در روز سه شنبه پل رایان رئیس مجلس نمایندگان، کوین مکارتی رهبر اکثریت و اد رویس رئیس کمیته روابط خارجی این مجلس در نامه ای به باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا نوشتند: "محترمانه درخواست می کنیم که دولت شما دیگر در جهتی که باعث افزایش سرمایه گذاری بین المللی در ایران می شود گام برندارد."

شرکت ایرباس فرانسوی است، ولی بدلیل تامین بعضی قطعات ایرباس توسط شرکتهای آمریکایی باید برای فروش از آمریکا مجوز بگیرد.

گفته می‌شود که دست‌کم‌ده درصد قطعات ایرباس ساخت آمریکا هستند.

این در حالی است که اصغر فخریه کاشان، معاون وزیر راه و شهرسازی از تأمین اعتبار خرید بخشی از ناوگان ایرباس از طریق یک شرکت لیزینگ بین‌المللی خبر داده است.

آقای فخریه کاشان گفته است: "طبق قرارداد اولیه، روش خرید هواپیماها به صورت اجاره به شرط تملیک بلندمدت است و درهمین زمینه موفق شدیم با یک شرکت لیزینگ بین‌المللی برای تأمین مالی خرید ۷۷ فروند ایرباس به توافق نهایی برسیم."

معاون وزیر راه ایران البته نام این شرکت را ذکر نکرده است.

در جریان توافق جامع اتمی (برجام) میان ایران و گروه ۱+۵، ایالات متحده آمریکا با رفع تحریم فروش هواپیماهای مسافربری به ایران بدلیل فرسودگی ناوگان هوایی این کشور موافقت کرد و این موضوع در متن توافق گنجانده شد.

ایران در ابتدای سال جاری میلادی اعلام کرد که قصد دارد ۱۱۸ هواپیمای مسافربری به ارزش تقریبی ۲۷ میلیارد دلار از شرکت ایرباس خریداری کند، اما بدلیل نیاز به مجوز آمریکا برای فروش این هواپیماها، این خرید به تأخیر افتاد.

بیشتر بخوانید: اوباما مصوبه احتمالی کنگره در باره منع فروش هواپیما به ایران را 'وتو می‌کند'