استاندار خراسان رضوی: لغو سخنرانی مطهری بر اساس مکاتبه با اطلاعات سپاه بود

علی مطهری حق نشر عکس TASNIM

استاندار خراسان روز سه شنبه گفته است که لغو مراسم سخنرانی روز یکشنبه علی مطهری نایب رئیس مجلس در مشهد به درخواست اطلاعات سپاه انجام شده است.

مراسم یکشنبه که قرار بود به مناسبت اربعین و با سخنرانی علی مطهری برگزار شود، با دخالت ماموران پلیس و نیروهای لباس شخصی لغو شد که اعتراض صریح آقای مطهری و واکنش چهره های برجسته دولت را به دنبال داشت. از جمله حسن روحانی از این اقدام انتقاد کرد.

وزارت کشور ایران دادستانی مشهد را مسئول لغو سخنرانی آقای مطهری معرفی کرده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایرنا علیرضا رشیدیان، استاندار خراسان، اکنون می گوید که رئیس کل دادگستری استان خراسان در پی درخواست های مکرر استانداری عنوان کرده که "دادستان براساس مکاتبه اطلاعات سپاه مبنی بر احتمال بروز برخی تخلفات حکم به لغو جلسه داده است."

استاندار خراسان این دستور "توسط یک مقام قضایی ... با عنوان پیشگیری از وقوع جرم، بدون هماهنگی با سایر دستگاههای مدیریتی استان (را) اقدامی ناشایست و مذموم" توصیف کرد.

او گفت که تلاش های پیشتر معاون سیاسی استانداری خراسان برای تماس با دادستان بی پاسخ مانده بود و او نهایتا در پی "تاکید وزیر کشور بر حل مشکل" شخصا پیگیر موضوع شد که دادگستری او را در جریان مکاتبه اطلاعات سپاه گذاشت.

آقای رشیدیان گفت: "مبنای عمل دادستانی مرکز استان، نامه واصله از همکاران اطلاعات سپاه بوده است. اما با توجه به گزارشات اخذ شده از اداره کل اطلاعات، نیروی انتظامی استان و نامه معاون اطلاعات سپاه که به استانداری خراسان رضوی نیز ارسال شده بود وقوع هیچ حادثه و جرمی در این مراسم عزاداری پیش بینی نشده بود و درخواستی مبنی عدم برگزاری یا لغو مراسم در آن درج نشده بود."

او همچنین گفت: "تلاش برای بهره برداری از این رخداد توسط رسانه های بیگانه به منظور ایجاد اختلاف و تنش و حتی نسبت دادن آن به نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی اشتباه است... آیت الله علم الهدی از برگزاری این مراسم مطلع نبوده و هیچگونه ارتباطی با موضوع حکم دادستانی نداشت. "

در پی لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد، وی در نامه‌ای به حسن روحانی رئیس جمهور ایران، پرسید مشخص نیست "حاکم در استان خراسان رضوی استاندار است یا دادستان و امام جمعه".

او لغو مراسم سخنرانی خود را اقدامی "داعش‌گونه" خواند و از آقای روحانی خواست که "تمهیدی برای نجات استان خراسان رضوی از این گونه استبدادها بیندیشید".

در واکنش به ماجرای یکشنبه، حسن روحانی در نامه‌ای به وزرای کشور و دادگستری لغو مراسم سخنرانی علی مطهری را "مایه شرمساری" خواند و از آنها خواست که با بررسی موضوع "متخلفین و اهمال‌کنندگان" را شناسایی و معرفی کنند.

آقای روحانی با انتقاد از دادستانی مشهد نوشت لازم است رئیس قوه قضائیه ایران تاکید کند که استاندار و نیروی انتظامی و مقام‌های امنیتی "وظیفه حفظ اجتماعات قانونی و حمایت از آزادی بیان" را بر عهده دارند.

پیشتر در روز سه شنبه علی لاریجانی، رئیس مجلس شورا، هم از اقدام دادستانی مشهد انتقاد کرد.

رئیس مجلس در سخنان خود در آغاز جلسه علنی مجلس در روز سه‌شنبه، ۲ آذر (۲۲ نوامبر)، با اشاره به لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد، اقدام دادستانی مشهد را مورد انتقاد قرار داد و گفت: "این کار موجب این همه بحث شده که تاسف آور است."

روز دوشنبه نیز شماری از نمایندگان مجلس نیز از لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد به شدت انتقاد کردند و اقدام دادستانی در این زمینه را "ناسازگار با مبانی حقوقی و قانون مربوط به اداره امور استان" دانستند. از جمله به گزارش خانه ملت، بهروز نعمتی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس، گفت که در حالیکه لغو سخنرانی توسط دادستانی انجام شده، سئوال مجلس از وزیر کشور "مسیر اشتباه است" و باید قوه قضائیه این موضوع را حل کند.

مطالب مرتبط