یک ایرانی آمریکایی در 'تلاش برای خرید موشک برای ایران' مجرم شناخته شد

وزارت دادگستری آمریکا حق نشر عکس AP

یک مرد ایرانی- آمریکایی روز سه شنبه در نیویورک در ارتباط با اتهام تلاش برای کمک به خریداری موشک های زمین به هوا و قطعات هواپیما برای دولت ایران در تخطی از تحریم های آمریکا گناهکار شناخته شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز رضا اولنگیان، ۵۶ ساله، در هر چهار مورد اتهام از جمله تلاش برای کسب و انتقال موشک های ضدهوایی در دادگاهی در منهتن نیویورک گناهکار شناخته شد.

او با مجازات اجباری حداقل ۲۵ سال زندان و حداثر حبس ابد روبروست که قرار است روز ۱۳ مارس اعلام شود.

لی گینزبرگ وکیل آقای اولنگیان گفت که این حکم "خیلی مایوس کننده است و ما قصد داریم تجدید نظر بخواهیم."

بنابه این گزارش آقای اولنگیان که در سال ۱۹۹۹ شهروند آمریکا شد در اکتبر ۲۰۱۲ در استونی دستگیر و به آمریکا مسترد شد که پس از یک عملیات مخفی سازمان مبارزه با مواد مخدر آمریکا بود.

دادستانی گفت که آقای اولنگیان در سال ۲۰۱۲ در اوکراین با یک خبرچین سازمان مبارزه با مواد مخدر که خود را یک دلال اهل روسیه برای خریداری موشک های زمین به هوا و اجزای هواپیماهای نظامی جا زده بود دیدار کرد.

گفته می شود که محاوره ها و ایمیل هایی که او در آنها از طرح هایش برای خریداری موشک ها و قطعات هواپیما برای قاچاق به ایران از طریق افغانستان یا سایر کشورهای همسایه صحبت می کند ضبط شده است.

دادستان ها می گویند که اولنگیان برای خرید ۱۰ موشک و ده ها قطعه هواپیما مذاکره کرد و در یک کنفرانس ویدئویی با آن خبرچین گفت که نهایتا قصد خریداری ۲۰۰ موشک را دارد.

آنها گفتند که او در سال ۲۰۰۷ هم برای خریداری ۱۰۰ موشک برای ایران تلاش کرده بود که شکست خورد. به گفته آنها هدف او رسیدن به سودی کلان با فروش این سلاح ها بود.

به گزارش رویترز وکیل آقای اولنگیان در جریان محاکمه گفت که او در جریان تحصیل در آمریکا در اعتراضات ضددولتی ایران فعال بود و وقتی احساس کرد ایران دمکراتیک تر خواهد شد به ایران برگشت.

به گفته او پس از انتخاب آقای احمدی نژاد در سال ۲۰۰۵ آقای اولنگیان وارد گفتگو با فروشندگان سلاح شد تا ایران را راضی به خریداری آنها کند چون می خواست دست دولت را فاش کند "تا نشان دهد واقعا چه ماهیتی دارند."

او گفت: "این آرزوی موکل من بود که دولت ایران را با یک قرارداد به دام بیاندازد، روی یک تکه کاغذ، تا به روشنی نشان دهد قصد چه کاری را دارند."

موضوعات مرتبط