اسرائیل ماهان ایر را به نقش داشتن در انتقال سلاح به حزب الله متهم کرد

Mahan Air حق نشر عکس Mahan Air

اسرائیل سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران را به استفاده از پروازهای تجاری برای حمل سلاح برای گروه حزب الله لبنان متهم کرده است.

این اتهام را دنی دانون، سفیر اسرائیل در سازمان ملل، در نامه ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد مطرح کرده است.

او نوشت که ایران از ماهان ایر برای انتقال سلاح به حزب الله استفاده می کند.

دولت آمریکا قبلا خطوط هوایی ماهان ایر ایران را به ارائه خدمات به نیروی قدس سپاه پاسداران و همچنین حزب الله لبنان متهم و تحریم کرده است.

آقای دانون نوشت که ماموران نیروی قدس، واحد برون مرزی سپاه، سلاح و سایر تجهیزات را در چمدان هایی با پروازهای تجاری به بیروت یا دمشق می فرستند و از آنجا زمینی به حزب الله در لبنان منتقل می کنند.

او نوشت: "معلوم است که ایران هنوز تامین کننده اصلی سلاح و مواد مرتبط به حزب الله، در تخطی آشکار از قطعنامه های مکرر شورای امنیت است. شورای امنیت باید ایران و حزب الله را برای نقض قطعنامه هایش محکوم کند."

خبرگزاری رویترز نوشت که در این نامه به ۱۵ عضو شورا شواهدی از سوی اسرائیل ارائه نشده است.

ماهان ایر دومین خطوط هوایی بزرگ ایران است و از سوی دولت آمریکا به ارائه خدمات "حمل و نقل، انتقالات مالی و خدمات مسافرتی" به نیروی قدس سپاه پاسداران، حمل اعضای آن و سلاح به سوریه برای آموزش حزب الله، نیروهای ارتش سوریه و سایرین متهم شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس چندی پیش گزارش داد که هرچند بسیاری از کشورها تحریم ماهان ایر را مراعات می کردند اما از چند هفته پیش از امضای برجام میان ایران و قدرت ها در ژوئیه ۲۰۱۵، ماهان ایر پرواز به مونیخ را شروع کرد و بعدا سرویس آن به ۱۵ کشور دیگر از جمله فرانسه، روسیه، ایتالیا و چین از سر گرفته شد.

وزارت خزانه داری آمریکا ماهان ایر را در ماه اکتبر 2011 تحریم کرد که یک روز پس از آن بود که دولت باراک اوباما نیروی قدس سپاه را به تلاش برای ترور سفیر عربستان سعودی در واشنگتن متهم کرد؛ اتهامی که ایران قویا رد کرد.

موضوعات مرتبط