انفجار عراق؛ بیش از هفتاد جسد به ایران منتقل می‌شود

حق نشر عکس AP
Image caption انفجار مقابل یک پمپ بنزین و رستوران در مسیر بازگشت زائران کربلا رخ داد

سرکنسول ایران در کربلااز انتقال بقایای ۷۱ جسد از محل انفجار روز پنج‍شنبه در شهر حله در جنوب بغداد به ایران خبر داده است.

مسعود حسینیان به خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا گفت "۷۱ کیسه شامل ۵۹ جسد سوخته تقریبا کامل و ۱۴ جسد متلاشی، برای تشخیص هویت تا عصر امروز (جمعه پنج آذر) به ایران انتقال می‌یابد".

به گفته آقای حسینیان هویت کشته‌شدگان که ممکن است ایرانی، افغان یا عراقی باشند با انجام آزمایش دی‌ان‌ای مشخص خواهد شد.

روز پنج‌شنبه چهارم آذر بمب‌گذاری در منطقه شوملی در نزدیکی حله و در مسیر بازگشت زائران کربلا دست کم ۸۰ کشته به جا گذاشت.

گفته می‌شود بیشتر قربانیان این حمله ایرانی هستند. دولت ایران تا کنون کشته شدن ۲۴ ایرانی را در این انفجار تایید کرده است.

سرکنسول ایران در کربلا گفته است در میان اجسادی که قرار است به ایران منتقل شود "فعلا هیچ جسد قابل تشخیص از شهروندان ایرانی وجود ندارد، اما تعداد ۲۸ مدرک شناسایی ایرانی، شامل عابر بانک، گذرنامه، شناسنامه و کارت ملی درمحل حادثه پیدا شده است."

به گفته آقای حسینیان این مدارک لزوما به معنای کشته شدن صاحبان آن نیست و "تنها بعد از آزمایش دی‌ان‌ای اجساد ، می‌توان اسامی و تعداد قربانیان را اعلام کرد".

پیشتر دبیر کل جمعیت هلال احمر ایران، گفته بود که سوختگی شدید اجساد قربانیان مانع از شناسایی سریع و تفکیک هویت آنان شده است.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در پیام تسلیتی که بعد از این انفجار مرگبار منتشر کرده، از دولت عراق خواسته است "با عاملان سیاه‌دل اینگونه حرکت‌های غیرانسانی" برخورد قاطعانه‌تری انجام دهد.

آقای روحانی تاکید کرده است که با وجود این حمله ایران "همچنان مصمم به مبارزه همه‌جانبه با تروریست‌ها و افراطیون است".

دولت افغانستان هم در بیانیه‌ای به گزارش‌ها درباره کشته و مجروح شدن تعدادی از شهروندان این کشور در انفجار حله اشاره کرده و گفته است وزارت امور خارجه و سفارت افغانستان در بغداد "با جدیت" این مسئله را دنبال می‌کند.

هم‌زمان دولت آمریکا این حمله را محکوم کرده و آن را تلاش برای دامن زدن به اختلافات مذهبی خوانده است.

ایران می‌گوید حدود دو میلیون زائر از این کشور برای شرکت در مراسم اربعین به کربلا سفر کرده‌اند.

+بیشتر بخوانید: مراسم اربعین در عراق: هویتی مذهبی یا سیاسی برای زائران ایرانی؟

موضوعات مرتبط