منع خشونت علیه زنان تایید خشونت علیه مردان نیست

حق نشر عکس Twitter
Image caption ۱۶ روز نارنجی، عنوان کارزار اطلاع رسانی است که به برای منع خشونت علیه زنان به راه افتاده است

ممکن است بعضی از ما با برخی از انواع خشونت علیه زنان آشنا نباشیم. کتک زدن و فریاد کشیدن و فحش دادن و سوءاستفاده جنسی، متلک گفتن، قاچاق زنان یا ناقص کردن دستگاه تناسلی زنان را غالبا از مصادیق روشن خشونت می دانیم.

اما سایت دولتی مربوط به سلامتی زنان در بریتانیا می نویسند رفتار آمرانه و حسادت آمیز، پیامک فرستادن پشت سر هم به قصد چک کردن و یا دور نگه داشتن زن از دوستان و اعضای فامیلش هم همه از مصادیق خشونت علیه زنان هستند.

برخی کاربران با دیدن آنچه زنان این روزها در شبکه های اجتماعی درباره خشونت علیه زنان می نویسند متعجب می شوند و حتی گاهی از کوره در می روند. علی در توییتر نوشته: ما هرکاری بکنیم و هر چه بگوییم می شود خشونت علیه زنان.

بر اساس تعریف کارشناسان، خشونت علیه زنان به هر رفتاری اعم از فیزیکی یا غیر فیزیکی گفته می شود که بر اساس جنسیت انجام شده و موجب آسیب‌های فیزیکی، جنسی، روحی، روانی یا اقتصادی و مالی شود.

شیرین که قربانی خشونت خانگی است و بعد از سالها کتک خوردن از همسرش، بالاخره از او جدا شده می گوید فقط کتک زدن و خشونت فیزیکی نیست، خشونت علیه زنان ابعاد گسترده تری دارد. شیرین با تاکید بر لزوم آگاهی رسانی در این زمینه، می گوید بسیاری از زنان ما هم ممکن است ندانند مورد خشونت واقع شده اند یا می شوند. او می گوید جدا از کتکهایی که از شوهرش می خورده، سالها بعد از اینکه از شوهرش جدا شده، متوجه شده که همسرش با تهدید به بیرون کردن او از خانه مدام به صورت جدی یا شوخی او را مورد خشونت قرار می داده. خشونتی که روح و روانش را مدام آزار می داده است.

شیرین کاربر شبکه های اجتماعی نیست ولی امثال او در شبکه های اجتماعی کم نیستند. کاربران شبکه های اجتماعی دو سه روز است که از خشونتهایی که در طول زندگی بر آنها اعمال شده می نویسند.

کمپین نارنجی سازمان ملل متحد برای پایان دادن به خشونت علیه زنان از ۲۵ نوامبر تا ۱۰ دسامبر یعنی از پنجم تا بیستم آذرماه برگزار می شود. به همین بهانه است که کاربران شبکه های اجتماعی هم با هشتگ های #نه_به_خشونت_علیه _زنان و #خشونت_علیه_زنان در این زمینه می نویسند. خیلی از کاربران زن و مرد شبکه های اجتماعی هم عکسهای پروفایلشان را برای حمایت از این کمپین نارنجی کرده اند.

در دو روز اخیر حدود ۲۵۰۰ توییت در مورد خشونت علیه زنان با هشتگهای مختلف در توییتر فارسی زبان منتشر شده. در فیس بوک هم به همین ترتیب پستهایی به خشونت علیه زنان اختصاص داده شده است.

حمایت از این کمپین مختص زنان نیست برخی مردان هم با اشاره به موارد خشونت یا مذمت سکوت در این زمینه در شبکه های اجتماعی مشارکت فعال داشتند.

ثاقب ریاض در توییتر می نویسد: من قول می دهم هرگز مرتکب خشونت علیه زنان نشوم و و یا در صورت شاهد بودن سکوت نکنم.

حق نشر عکس Twitter
Image caption ثاقب ریاض: من قول می دهم هرگز مرتکب خشونت علیه زنان نشوم و و یا در صورت شاهد بودن سکوت نکنم

حمیدرضا درباره خشونت مردان علیه زنان می نویسد:

حق نشر عکس Twitter
Image caption حمیدرضا رفعت‌نژاد از ناخوادآگاهانه بودن رفتار خشن بعضی از مردان علیه زنان نوشته

برخی کاربران به زن ستیزی زنان یا خشونتی که زنان علیه زنان به خرج می دهند اشاره می کنند:

حق نشر عکس Twitter
Image caption امیر ابتهاج در توییتر با انتقاد از یکی از نمایندگان زن مجلس ایران به موضوع خشونت علیه زنان که ممکن است از سوی زنان دیگر تقویت و یا نادیده گرفته شود پرداخته است

کم نیستند زنانی که از تجربیات خود در خانه یا جامعه ای که در آن زندگی می کنند می نویسند. محدثه می نویسد:

حق نشر عکس Twitter
Image caption محدثه به مزاحمت خیابانی به عنوان یکی دیگر از مصادیق خشونت علیه زنان اشاره کرده است

برخی مردان با دیدن حجم زیاد فعالیتهای سایبری در مورد خشونت علیه زنان به این فعالیت ها انتقاد دارند و می گویند مردها هم در معرض خشونت هستند و چرا درباره مردان چیزی گفته نمی شود.

کایوت از جمله کاربرانی است که به یکی از مصادیق این خشونت اشاره کرده :

حق نشر عکس Twitter
Image caption کاربری به نام کایوت هم در دفاع از مردان برخاسته توییت بالا را مثالی برای نقد خود آورده است

وبسایت ویژه خشونت علیه مردان در بریتانیا می نویسد بر اساس آمار از هر سه قربانی خشونت دو نفر زن هستند و یک نفر مرد یعنی در برابر ۲.۲ میلیون قربانی مرد ۴.۵ میلیون قربانی زن وجود دارد.

وبسایت کمپین روبان سفید که با خشونت علیه زنان مبارزه می کند درباره همین موضوع می نویسد:

هر رفتار خشنی از جانب هر که باشد و بر هرکسی اعمال شود، چه زن چه مرد، محکوم و اشتباه است.

هر انسانی حق دارد یک زندگی عاری از خشونت داشته باشد. این وبسایت همچنین می نویسد که آمار خشونت علیه مردان از سال ۲۰۰۵ دو برابر شده است.

با این حال این وبسایت منع خشونت علیه زنان می نویسد: ما از مردان می خواهیم که در این مبارزه دوشادوش زنان حرکت کنند چون مردان و پسران در فرهنگ سازی برای مبارزه با خشونت و سوءاستفاده و آزار زنان توسط مردان نقش اساسی دارند.

این وبسایت هم مانند وبسایتها و کمپینهای مشابه می نویسد ما ضد مرد نیستیم، فقط می خواهیم فضای مثبت تر و سالم تری برای مرد بودن ایجاد کنیم. ما می دانیم که بیشتر مردان با خشونت علیه زنان مخالفند و می دانیم که برخوردهای جنسیتی و ناآگاهی همانقدر که به زنان آسیب می زند به مردها هم می زند، پس کمک کنید که صدایمان شنیده شود.

بر اساس آنچه در این سایتها نوشته شده بخشی از اهمیتی که خشونت علیه زنان دارد، جدا از متر و معیار آماری آن این است که این خشونتها عمدتا به دلیل جنسیت آنها اعمال می‌شود.

موضوعات مرتبط