محمود صادقی، نماینده مجلس 'به دادسرا احضار شد'

حق نشر عکس ILNA

محمود صادقی، نماینده مجلس ایران، از احضار خود به دادسرا خبر داده است.

او در توییتر خود نوشته است: "امروز یکی از اعضای هیأت رییسه مجلس به من اطلاع داد که از دادسرا تماس گرفته‌اند و خواسته‌اند اینجانب به دادسرا مراجعه کنم."

آقای صادقی به خبرگزاری ایسنا گفته است دادستانی از او به خاطر اظهارنظر درباره یاشار سلطانی، روزنامه‌نگار افشاگر تخلفات شهرداری تهران، شکایت کرده است.

در عین حال خبرگزاری فارس می‌گوید جواد ساداتی نژاد، نماینده دیگر مجلس، از آقای صادقی به اتهام نشر اکاذیب و تشویش اذعان عمومی شکایت کرده است.

محمود صادقی از بازداشت یاشار سلطانی، سردبیر معماری نیوز، انتقاد کرده و او را "نماد شفافیت و صداقت رسانه‌ای" معرفی کرده بود. او همچنین خواهان توضیح درباره حساب‌های بانکی رئیس قوه قضاییه شد.

'نماینده‌ای با کمال وقاحت'

چند روز پیش صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران، بدون نام بردن از محمود صادقی گفت: "اینکه نماینده‌ای از فراکسیون امید... با کمال وقاحت از پشت تریبون مجلس، رئیس قوه قضاییه را متهم به واریز ۱۰۰۰ میلیارد تومان به حساب شخصی خود کرده است، مایه شرمساری نیست؟"

محمود صادقی حدود دو هفته پیش در مجلس ایران خواهان توضیح مقام‌های مربوطه درباره "شایعات" واریز میلیاردها تومان از وجوه قوه قضاییه به حساب‌های شخصی رئیس این قوه شد.

چندی پیش وبسایت آمدنیوز در گزارشی مدعی شد ۶۳ حساب بانکی شخصی به نام صادق لاریجانی وجود دارد که سالانه ۲۵۰ میلیارد تومان سود به آنها واریز می‌شود.

علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد ایران، تخلف در این زمینه را رد کرده و گفته است: "از ۲۰ سال پیش با هماهنگی خزانه کل کشور و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مجموعه مبالغی با رعایت حدود قانونی و موازین شرعی برای قوه قضاییه به صورت سپرده در سیستم بانکی کشور قرار گرفته است... به این مبالغ سودهایی نیز تعلق گرفته که البته از اصل پول ها به هیچ وجه استفاده نشده... سود حاصله از مبالغ مذکور، صرفا برای برخی هزینه های معین در قوه قضاییه صرف شده است."

محمود صادقی در نطق خود در مجلس گفت "کدام قانون اجازه می‌دهد وجوه دولتی به حساب‌های شخصی واریز شود؟" و از صادق لاریجانی خواست "برای جلوگیری از ادامه سوءاستفاده بیگانگان و به‌منظور شفاف‌سازی" گزارشی از عملکرد ۵ ساله حساب‌های مورد بحث و مصارف سود حاصله از آنها منتشر کند.

پس از طرح این سوالات از طرف آقای صادقی، صادق لاریجانی به تندی از حسن روحانی و علی لاریجانی انتقاد کرد که چرا از او در برابر این "تهمت‌ها" دفاع نکرده‌اند.

امروز عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران هم در توضیح حساب‌های بانکی صادق لاریجانی گفت از سال ۱۳۷۳ و در دوره ریاست محمد یزدی و محمود هاشمی شاهرودی حساب‌هایی "با رعایت موازین شرعی و قانونی و اخذ مجوزهای لازم به نام قوه قضاییه افتتاح شد."

او گفت "مدیران و مسئولان ارشد نظام" از این مساله آگاه بوده‌اند و حمایت از نشردهندگان "اخبار کذب" در این رابطه قابل تعقیب قضایی است.

محمود صادقی می‌گوید تهمتی نزده و تنها خواهان ارائه توضیح شده است.

مطابق قوانین ایران نمایندگان مجلس مصونیت حقوقی دارند و نمی‌توان آنها را برای انجام وظایف نمایندگی تحت تعقیب قرار داد.

آقای صادقی درباره احضاریه خود نوشته است: " قرار شد مطابق قانون اخطاریه به مجلس ابلاغ شود و در هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان بررسی و اتخاذ تصمیم شود."

مطالب مرتبط