رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران: دولت فقط ۲۰ درصد بودجه دفاعی را تامین کرده است

حق نشر عکس Tasnim

سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح در ایران، می‌گوید دولت این کشور با گذشت نیمی از سال تنها ۲۰ درصد بودجه دفاعی را تامین کرده است.

آقای باقری گفته است: "کشور گرفتار تحریم و فروش نفت و دریافت پول نفت است و بعد از برجام تحریم های فروش نفت تا حدودی برداشته شد اما پول فروش نفت به کشور بازنگشت."

او گفت: "برداشت مسئولان این بود که از بهمن سال گذشته پول فروش نفت به سهولت به کشور بیاید که اینگونه نشد و برای همین است که دولت تاکنون که بیش از نیمی از سال گذشته، ۲۰درصد بودجه دفاعی را پرداخت کرده است."

سرلشکر باقری پیش از این نیز از دولت در زمینه بودجه دفاعی انتقاد کرده است.

بخش‌هایی از محافظه‌کاران و فرماندهان سپاه انتقادهایی به توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی دارند و دولت حسن روحانی را متهم می‌کنند که بیش از حد به پیامدهای مثبت این توافق خوشبینی داشته است.

سرلشکر باقری در همین حال گفته است: "برجام علاوه بر برخی نقاط ضعف، نقاط قوتی هم دارد که نمایندگان ۶ کشور قدرتمند می‌آیند و توافق می‌کنند و بعدی ها می‌گویند آن را پاره می‌کنیم."

آقای باقری گفته ایران به دنبال ساخت بمب اتمی نبوده و نیست، اما توان غنی سازی اورانیوم تا ۹۵ درصد را هم دارد و به همین دلیل قدرت‌های جهانی حاضر به مذاکره با ایران شدند.

او گفته است مهمتر از فناوری هسته‌ای ایجاد پایگاه‌های فرامرزی است.

رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران گفته است: "نیاز به پایگاه‌هایی در دور دست داریم و شاید در زمانی امکان داشته باشد که در سواحل یمن یا سوریه پایگاه داشته باشیم."

موضوعات مرتبط