آیت‌الله خامنه‌ای: مشکلات فعلی توافق هسته‌ای به خاطر عجله و بی‌ملاحظگی است

حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption دیدار رهبر ایران با فرماندهان نیروی دریایی

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران در دیدار با فرماندهان نیروی دریایی "مشکل" فعلی در توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی را ناشی از "عجله و بی‌ملاحظگی" در مذاکرات هسته‌ای توصیف کرد.

آقای خامنه‌ای گفته است: "وقتی عجله داریم که کار را زودتر تمام کنیم و به جایی برسانیم، از جزئیات غفلت می‌کنیم و گاهی غفلت از یک امر جزئی، موجب ایجاد رخنه و نقطه سلبی در آن کار می‌شود."

از نظر رهبر ایران، مشکل فعلی در توافق هسته‌ای آنجاست که تحریم‌ها لغو نشده و تمدید تحریم هم از نظر او "نقض تعهدات قبلی از سوی طرف مقابل است."

او در این‌باره گفت: "در این مذاکرات بحث‌های فراوانی راجع به تحریم‌ها شد، اما اکنون در کنگره آمریکا، مسئله تمدید تحریم‌ها را مطرح می‌کنند و مدعی هستند که اینها، تحریم نیست، بلکه تمدید است."

اشاره رهبر ایران به طرحی است که مجلس نمایندگان کمتر از دو هفته پیش، در شانزدهم نوامبر تصویب کرد.

آیت‌الله خامنه‌ای می‌گوید که "شروع کردن یک تحریم" با "دوباره شروع کردن آن پس از پایان زمانش" تفاوتی ندارد و هر دو نقض تعهدات قبلی است.

مجلس نمایندگان آمریکا به طرح تمدید "قانون تحریم‌های ایران" برای ۱۰ سال دیگر رای داد. این طرح باید به تصویب مجلس سنا هم برسد و رییس جمهوری آمریکا آن را امضا کند.

"قانون تحریم‌های ایران" سال ۱۹۹۶ در دوره ریاست جمهوری بیل کلینتون تصویب شده بود. قانونی که سرمایه‌گذاری در صنعت انرژی ایران را ممنوع می‌کند.

این دومین بار است که بعد از تصویب این طرح، رهبر ایران از آن انتقاد می‌کند. آیت‌الله خامنه‌ای چند روز پیش هم گفته بود که اگر این تحریم اجرا شود، جمهوری اسلامی ایران در برابر آن واکنش نشان خواهد داد.

پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا درباره آینده توافق هسته‌ای ایران و برجام تردیدهایی به وجود آورده است. رهبر ایران گفته است که ایران فعلا قضاوتی درباره تغییرات پیش رو ندارد.

مطالب مرتبط