صالحی: ایران پاسخی برای آمریکا آماده دارد که فعلا 'علنی' نمی‌کند

حق نشر عکس Getty Images

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران می‌گوید که اگر آمریکا قانون تمدید تحریم‌های ده ساله جمهوری اسلامی را اجرا کند٬ ایران واکنشی نشان خواهد داد که فعلا نمی‌تواند آن را "علنی" اعلام کند.

علی‌اکبر صالحی که از اعضای تیم مذاکرات هسته‌ای در دولت حسن روحانی بود٬ در حاشیه همایشی به خبرنگاران گفته که ایران می‌تواند در فاصله یک سال و نیم به "حجم قابل توجهی" از ظرفیت غنی‌سازی برسد، اما در عین حال تاکید کرده: "دلمان نمی‌خواهد به برجام خدشه‌ای وارد شود که ما بخواهیم واکنش نشان دهیم."

از زمان تصویب تمدید قانون تحریم‌های ده‌ساله جمهوری اسلامی ایران در کنگره آمریکا در روز ۲۶ آبان امسال٬ رهبر ایران تا کنون دو بار به این موضوع اشاره و از آن انتقاد کرده است.

در تازه‌ترین واکنش٬ دیروز آیت‌الله خامنه‌ای در جمع فرماندهان نیروی دریایی ایران دلیل این اتفاق‌‌ها را "عجله" و "بی‌ملاحظگی" در مذاکرات عنوان کرد؛ انتقادی که احتمالا متوجه تیم مذاکرات هسته‌ای ایران است.

آقای صالحی می‌گوید که در جلسه‌ کمیته نظارت بر برجام به ریاست حسن روحانی٬ تصویب قانون تمدید تحریم‌های ده ساله بررسی و پیش‌بینی لازم انجام شده است: "در زمان مقرر و لازم قرار شد بنابر ارزیابی و رصدی که می‌شود و تحلیل‌ها راجع به این اقدام کنگره٬ نظر کمیته اعلام شود."

رئیس سازمان انرژی اتمی هم مانند رهبر ایران عقیده دارد که تصویب نهایی قانون تمدید تحریم‌های ایران در آمریکا "نقض برجام" خواهد بود.

او تأکید کرد: "وقتی وارد مذاکره شدیم همواره در نظر داشتیم چنانچه روزی برجام بر هم بخورد٬ به اعتبار این‌که نمی‌شود به طرف مقابل اعتماد کرد٬ ما پیش‌بینی‌های لازم را کردیم اما نمی‌توانیم این مسائل را علنی مطرح کنیم."

تصمیم مجلس نمایندگان آمریکا برای تمدید "قانون تحریم‌های ایران" در صورتی اجرایی می‌شود که مجلس سنا هم آن را تصویب و رئیس‌جمهور آمریکا آن را امضا کند.

"قانون تحریم‌های ایران" در سال ۱۹۹۶ و در دوره ریاست‌جمهوری بیل کلینتون تصویب شد. این قانون تا پایان سال ۲۰۱۶ یعنی حدود یک ماه دیگر اعتبار دارد و برای تمدید دوباره آن باید مجلس سنا و رییس‌جمهور آمریکا تصمیم بگیرند.

انتخاب دونالد ترامپ٬ نامزد جمهوری‌خواه به عنوان رئیس‌جمهور آینده آمریکا٬ آینده توافق هسته‌ای با ایران را مبهم کرده است. رهبر ایران گفته است که فعلا قضاوتی درباره تغییرات پیش رو ندارد. علی‌اکبر صالحی هم امروز گفت که برجام یک توافق دوجانبه نیست٬ بلکه معاعهده‌ای بین‌المللی است و آمریکا به تنهایی نمی‌تواند آن را نقض کند.