شکایت ۱۰ نماینده به کمیسیون اصل نود مجلس ایران از دادستان مشهد در مورد لغو سخنرانی مطهری

حق نشر عکس Mehr
Image caption سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی این کمیسیون را "نقطه ‌قوت نظارتی مجلس بر قوای سه‌گانه" توصیف کرده است

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس ایران گفته است که ۱۰ نفر از نمایندگان از دادستان مشهد به دلیل "نحوه عملکرد قضایی این مقام" در موضوع لغو سخنرانی علی مطهری شکایت کرده اند.

بهرام پارسایی امروز نهم آذر (۲۹ نوامبر) به خبرگزاری ایلنا، گفت که این شکایت چون یک روز پیش از تعطیلی مجلس به کمیسیون ارائه شد، فقط اعلام وصول شده و پیگیری آن به هفته آینده و پس از تعطیلات موکول می شود.

موضوع لغو سخنرانی علی مطهری مربوط به برنامه او در مشهد است که قرا بود در روز اربعین (کمتر از دو هفته پیش) انجام شود اما قبل از آغاز مراسم، گزارش شد که به دستور دادستانی مشهد این مراسم لغو شده است. بیشتر بخوانید

با وجود اینکه لغو سخنرانی به دستور مقام قضایی انجام شد، آقای مطهری در نامه‌ای به رئیس جمهور و وزیر کشور، نسبت به لغو سخنرانی برنامه ریزی شده اش اعتراض کرد.


اصل ۹۰ قانون اساسی ایران

هرکس شکایتی از طرز کار مجلس یا قوه مجریه یا قوه قضاییه داشته باشد، می‌تواند شکایت خود را کتبا به مجلس شورای اسلامی عرضه کند. مجلس موظف است به این شکایات رسیدگی کند و پاسخ کافی دهد و در مواردی که شکایت به قوه مجریه و یا قضائیه مربوط است رسیدگی و پاسخ کافی از آنها بخواهد و در مدت متناسب نتیجه را اعلام نماید و در موردی که مربوط به عموم باشد به اطلاع عامه برساند.


حسن روحانی رئیس جمهور و علی لاریجانی رئیس مجلس هر دو لغو سخنرانی آقای مطهری را محکوم کردند. آقای روحانی این اقدام را "مایه شرم ساری" و آقای لاریجانی آن را "تاسف آور" خواند.

لغو این سخنرانی به سلسله ای از اظهارت موافق و مخالف چهره های سیاسی دامن زده است. از جمله این اظهارات، گفته های صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه است که از رئیس جمهور و رئیس مجلس به دلیل اظهاراتشان درباره وقایع مشهد، انتقاد کرده بود. بیشتر بخوانید

شکایت ۱۰ نماینده مجلس از دادستان مشهد به کمیسیون اصل نود، تازه ترین واکنش به لغو سخنرانی آقای مطهری در مشهد است.

سخنگوی کمیسیون اصل نود این کمیسیون را "نقطه ‌قوت نظارتی مجلس بر قوای سه‌گانه" توصیف کرده است.

کمیسیون اصل نود در مجلس ایران "به منظور سامان دادن و کارآمدسازی مجلس و نمایندگان، خصوصا نسبت به طرز کار قوای مجریه و قضائیه و مجلس مبتنی بر اصول متعدد قانون اساسی بالاخص اصل نودم" آن تشکیل می‌شود.