واکنش مجلس ایران به مصوبه سنای آمریکا؛ طرح سه فوریتی برای ازسرگیری فعالیت هسته‌ای

حق نشر عکس Getty Images
Image caption وزیر خارجه ایران پیش از این به نمایندگان مجلس گفته بود که تمدید قانون تحریم‌های ایران در آمریکا مغایر برجام است

خبرگزاری‌های ایران به نقل از نمایندگان گزارش داده‌اند که مجلس شورای اسلامی در واکنش به مصوبه مجلس سنای آمریکا برای تمدید تحریم‌های ده ساله ایران، طرحی سه فوریتی را برای از سرگیری فعالیت‌های هسته‌ای تهیه کرده‌ است.

اکبر رنجبرزاده، عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی ایران، به ایسنا گفته است این طرح سه فوریتی که "در حال اضطرار" تهیه شده، دولت را مکلف می‌کند در صورت تایید مصوبه سنای آمریکا توسط رییس جمهور ایالات متحده، به توافق برجام پایان دهد و مسیر فعالیت "صلح‌آمیز" هسته‌ای را از سر بگیرد.

قرار است طرح مجلس برای ادامه غنی‌سازی روز یکشنبه مطرح شود.

مجلس سنای آمریکا شب گذشته به اتفاق آرا به تمدید قانون داماتو یا تحریم‌های ده ساله آمریکا علیه ایران رای مثبت داد. حالا با مصوبه هر دو مجلس نمایندگان و سنا، تمدید قانون تحریم‌ها فقط به امضای باراک اوباما نیاز دارد. صاحب نظران سیاسی می‌گویند بعید است که باراک اوباما در ماه پایانی ریاست جمهوری خود، این مصوبه را که تمام نمایندگان سنا و اکثریت نمایندگان کنگره پشت آن ایستاده‌اند، امضا نکند.

قانون تحریم‌های ده ساله آمریکا سال ۱۹۹۶ در دولت بیل کلینتون تصویب و بعد از آن دو بار تمدید شد.

رهبر ایران بعد از آن که مجلس نمایندگان آمریکا به طرح تمدید قانون تحریم ده ساله رای داد، دو بار به این موضوع انتقاد کرد و آن را "نقض برجام" خواند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران هم پیش از این گفته بود که تمدید قانون تحریم‌های ایران "مغایر برجام" است.

مقام‌های ایران گفته‌اند که به این موضوع در زمان مناسب واکنش نشان خواهند داد.

مجلس ایران همچنین در واکنش به مصوبه تازه مجلس سنای آمریکا، طرح دوفوریتی را برای ممنوعیت استفاده از کالاهای آمریکایی به هیات رییسه مجلس داده است. خبرگزاری مجلس گزارش کرده که بیش از ۲۰۰ نماینده این طرح را امضا کرده‌اند.

نعمتی، سخنگوی هیات رییسه مجلس به خبرگزاری خانه ملت گفته است که "مجلس با تصویب طرح ضداستکباری ممنوعیت خرید کالاهای مصرفی آمریکایی قطعا به اقدامات آمریکایی پاسخ می‌دهد و در ادامه گام‌های موثر و مهم دیگری برخواهد داشت."

مجلس ایران اردیبهشت ۱۳۹۴ هم طرح سه فوریتی دیگری را برای توقف مذاکرات هسته‌ای تا رفع تهدیدهای آمریکا مطرح کرد که به نتیجه نرسید.

مطالب مرتبط