ظریف درباره طرح تمدید تحریم‌ها: رئیس‌جمهوری آمریکا هم امضا کند اثر اجرایی ندارد

حق نشر عکس European Photopress Agency
Image caption وزیر خارجه برای دیداری رسمی به هند سفر کرده است

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه که به هند سفر کرده، درباره تصویب طرح تمدید تحریم های ۱۰ ساله در مجلس سنای آمریکا گفته است که این طرح "در صورتی که به امضای رئیس جمهور آمریکا هم برسد اثر اجرایی ندارد".

آقای ظریف که پیش از این تمدید تحریم‌های ۱۰ ساله را "مغایر برجام" خوانده بود، در اولین اظهاراتش پس از تصویب این طرح در سنای آمریکا لحن ملایم‌تری نسبت به برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درباره این طرح داشته است.

شماری از نمایندگان مجلس ایران اجرایی شدن تمدید تحریم های را "نقض" توافق اتمی برجام خوانده‌اند . یک عضو هیات رئیسه مجلس گفته است که برخی از نمایندگان در پی تصویب طرحی سه فوریتی هستند تا در صورت تایید نهایی طرح تمدید تحریم های ۱۰ ساله، دولت ایران را مکلف کند به اجرای توافق برجام پایان دهد. بیشتر بخوانید

مصوبه جدید کنگره آمریکا در تمدید تحریم‌های ایران، محدودیت های تازه‌ای نسبت به آنچه در حال حاضر وجود دارد، اعمال نمی‌کند. مقام‌های ایالات متحده گفته‌اند که مواردی که اجرای آن بر اساس برجام متوقف شده بود، همچنان متوقف خواهد ماند.

قانون تحریم‌های ایران ۲۰ سال پیش در دوره ریاست جمهوری بیل کلینتون برای مدت ۱۰ سال تصویب شد و در سال ۱۳۸۵ مجددا به مدت یک دهه تمدید شد. این قانون در آخر ماه جاری میلادی (کمتر از چهار هفته دیگر) منقضی می‌شد.

آقای ظریف گفته "همانطوری که درگذشته مقامات امریکایی موظف بودند، اجرای تحریم‌ها را [بر اساس برجام] متوقف کنند، در حال حاضر نیز همین وظیفه را دارند".

وزیر خارجه ایران گفته است تمدید تحریم‌ها "از نظر جامعه بین المللی بی اعتباری دولت آمریکا را نشان می‌دهد" و "هیچ تاثیری برکشورهای ثالث برجای نمی‌گذارد".

کاخ سفید به بی بی سی فارسی گفته است رئیس جمهور آمریکا طرح تمدید قانون تحریم‌های ایران را امضا می کند اما تحریم‌های اتمی، مطابق توافق برجام اجرا نخواهد شد. بیشتر بخوانید

آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران بعد از آن که مجلس نمایندگان آمریکا به طرح تمدید قانون تحریم ۱۰ساله رای داد، دو بار از این موضوع انتقاد کرد و آن را "نقض برجام" خواند.

رهبر ایران گفته است که گفته کشورش در صورت اجرایی شدن این تحریم به آن واکنش نشان خواهد داد.

مطالب مرتبط