روحانی لایحه بودجه سال ۹۶ را به مجلس ارائه کرد

روحانی در مجلس حق نشر عکس Tasnim

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، امروز یکشنبه چهاردهم آذر لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ را به مجلس ارائه کرد.

منابع بودجه کل کشور در سال آینده خورشیدی ۱۰۸۴ هزار میلیارد تومان تعیین شده است و قرار است این لایحه حدود یکماه و نیم دیگر در صحن علنی مجلس بررسی شود.

قیمت هر بشکه نفت در بودجه ۵۵ دلار پیش‌بینی شده که نسبت به پیش‌بینی بودجه امسال ۱۵ دلار افزایش خواهد داشت.

صادرات نفت ایران در این لایحه ۲ میلیون و ۴۲۰ هزار بشکه در روز پیش‌بینی شده است.

بر همین اساس، نرخ دلار آمریکا در بودجه سال آینده ۳۳۰۰ تومان محاسبه شده که نسبت به امسال حدود ۳۰۰ تومان بالاتر است.

جزئیات لایحه بودجه سال آینده را اینجا بخوانید

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران گفته است: "از مجموعه درآمدهای دولت، حدود ۷۱ درصد را درآمدهای مالیاتی و ۲۹ درصد را سایر درآمدها تشکیل می‌دهد."

بر اساس لایحه بودجه سال ۹۶ وزارت نفت "مکلف" شده برای نوسازی و توسعه شبکه خطوط لوله انتقال نفت و توسعه پالایشگاهها اقدام کند و منابع مورد نیاز را از محل افزایش "پنج درصدی" قیمت هر لیتر فرآورده‌های نفتی تأمین کند.

بیشتر بخوانید: ۱۰ نکته درباره لایحه بودجه سال آینده ایران

بنابراین افزایش قیمت بنزین و فرآورده‌های نفتی در بودجه سال آینده گنجانده شده است.

دولت ایران در لایحه بودجه سال ۹۶ پیشنهاد کرده که حقوق ماهانه زیر یک و نیم میلیون تومان از مالیات معاف شود. سقف معافیت مالیاتی حقوق در سال آینده ۱۸ میلیون تومان در سال و یک و نیم میلیون تومان اعلام شده است.

حق نشر عکس ICANA

این چهارمین بودجه دولت آقای روحانی و آخرین بودجه دولت یازدهم است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران امروز با ارائه لایحه بودجه از عملکرد دولت خود دفاع کرد و گفت: "تا قبل از دولت یازدهم هیچ دولتی در تاریخ جمهوری اسلامی ایران کار خود را با تورم بالای ۲۳ درصد آغاز نکرده بود در حالی که در شروع به کار این دولت نرخ تورم بالای ۴۰ درصد بود."

رئیس جمهور ایران تاکید کرد که علیرغم مشکلات به جامانده از از جمله "سوء مدیریت های گذشته و تحمیل تحریم های ظالمانه" دولت موفق شد که "ظرف کمتر از سه سال تورم بالای ۴۰ درصد را به زیر ۱۰ درصد کاهش" دهد.

رئیس جمهور ایران در ادامه سخنان خود با اشاره به توافق هسته‌ای بین ایران و قدرتهای غربی موسوم به برجام گفت: "خوشبختانه با گشایش‌های ایجاد شده با برجام از زمستان ۹۴ تولید نفت افزایش یافت و تکان منفی کاهش قیمت نفت آثار کمتری در اقتصاد کشور نسبت به بسیاری از کشورهای تولید کننده نفتی داشت."

به گزارش خبرگزاری "خانه ملت"، علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران اظهار امیدواری کرده که کمیسیون تلفیق مجلس کار خود را درباره لایحه بودجه تا پایان هفته نهایی کند تا بودجه جدید برای بررسی در دستور کار مجلس قرار گیرد.

توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی

آقای روحانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت که توافق هسته ای موسوم به برجام توافقی "برد-برد" است و افزود که کشورش در اجرای آن "مصمم" است، اما در عین حال هشدار داده که "در مواجهه با هرگونه بدعهدی، تعلل، تأخیر یا نقض در اجرای برجام" قاطعانه عمل خواهد کرد.

او گفت: "ایران هیچ‌گاه نقض‌کننده برجام نخواهد بود، اما به عنوان رئیس جمهور و رئیس شورای عالی امنیت ملی اعلام می‌کنم که ما نقض برجام را تحمل نخواهیم کرد و به ‌آن پاسخ مناسبی خواهیم داد."

هفته گذشته کنگره آمریکا با اکثریت آرا طرح تمدید قانون تحریم‌های ده ساله ایران را تصویب کرد که البته این لایحه را باید باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا هم تایید کند.

آقای روحانی مصوبه اخیر آمریکا را مغایر توافق جامع اتمی ایران با قدرتهای بزرگ جهانی دانسته است.

علی لاریجانی، رئیس مجلس هم در جلسه امروز مجلس خواستار اقدام متقابل دولت در برابر این مصوبه شده است.