تذکر صادقی به لاریجانی: چرا از شأن مجلس دفاع نمی‌کنید

حق نشر عکس ICANA
Image caption محمود صادقی خواهان توضیح درباره حساب‌های قوه قضاییه شده بود

محمود صادقی، نماینده مجلس ایران که به دلیل اظهاراتش درباره حساب‌های بانکی قوه قضاییه به دادسرا احضار شده بود، در تذکری به علی لاریجانی، رئیس مجلس، از او به دلیل واکنش نشان ندادن به تعقیب قضایی خود انتقاد کرده است.

آقای صادقی در جلسه علنی امروز یکشنبه ۱۴ آذر از رئیس مجلس پرسید که چرا در حالی که مأموران دادستانی نیمه‌شب برای دستگیری او به محل زندگی‌اش رفته بودند، اشاره‌ای به "تعرض به حریم مجلس" نکرده و از شأن مجلس دفاع نکرده است.

محمود صادقی، نماینده فراکسیون امید در مجلس ایران چندی پیش خواهان توضیح وزیر اقتصاد درباره "شایعات" مربوط به واریز میلیاردها تومان از وجوه قوه قضاییه به حساب‌های شخصی صادق لاریجانی، رئیس آن شده بود.

او امروز یکشنبه ۱۴ آذر در مجلس گفت که پیگیری موضوع حساب‌های قوه قضائیه از سوی او "هیچ مغایرتی با آرامش در جامعه ندارد" بلکه "آرامش را کسانی به هم می‌زنند که نیمه‌شب به حکم یک بازپرس نابخرد یک نماینده مجلس را می‌خواهند اینگونه جلب کنند".

بیشتر بخوانید: 'تلاش نافرجام' برای بازداشت نماینده مجلس ایران

+ محمود صادقی در دادسرای فرهنگ و رسانه حاضر شد

+ مروری بر کشمکش مجلس و قوه قضائیه ایران بر سر مصونیت نمایندگان

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، در پاسخ به آقای صادقی گفت که صحبت‌های او "متناسب با روابط بین قوا" نیست و ذکر این نکته که پول‌های مربوط به قوه قضاییه به حساب شخصی واریز شده "محل اتهام است".

آقای لاریجانی خطاب به محمود صادقی گفت: "بنده به شما عرض کردم که این اتهامی نادرست بوده است و این پول‌ها به نام قوه قضاییه بوده و به نام شخص نیست؛ چرا صحبتتان را اصلاح نکردید؟"

رئیس قوه قضاییه ایران پیش از این بدون نام بردن از آقای صادقی گفته بود: "اینکه نماینده‌ای از فراکسیون امید با کمال وقاحت از پشت تریبون مجلس، رئیس قوه قضاییه را متهم به واریز ۱۰۰۰ میلیارد تومان به حساب شخصی خود کرده است، مایه شرمساری نیست؟"

چند روز بعد از این اظهارات، مأموران دادستانی برای جلب آقای صادقی به محل زندگی او رفتند، اما موفق به بازداشت او نشدند.

روز سه‌شنبه هفته گذشته آقای صادقی خود در دادسرای فرهنگ و رسانه حاضر شد و بعد از انجام تحقیقات با صدور قرار کفالت و با معرفی کفیل آزاد شد.

مطالب مرتبط