ده نکته درباره لایحه بودجه سال آینده ایران

حق نشر عکس AFP

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، امروز یکشنبه چهاردهم آذر با حضور در مجلس لایحه بودجه سال آینده را ارائه کرد.

منابع بودجه کل کشور در سال آینده خورشیدی ۱۰۸۴ هزار میلیارد تومان تعیین شده است و قرار است این لایحه حدود ۴۵ روز دیگر در مجلس ایران بررسی شود.

بعضی از قسمت‌های این لایحه ممکن است مستقیما با زندگی شما سر و کار داشته باشند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption میدان نفتی سروش در خلیج فارس

درآمدهای نفتی

بر اساس لایحه بودجه سال آینده درآمدهای نفتی ایران ۱۱۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است. مبنای محاسبه صادرات ۲ میلیون و ۴۲۰ هزار بشکه نفت در روز است. قیمت هر بشکه نفت در لایحه بودجه سال آینده ۵۰ تا ۵۵ دلار پیش بینی شده است. بر اساس تصمیم اخیر سازمان کشورهای صادر کننده نفت، ایران کماکان از معافیت خود در کاهش تولید نفت برخوردار است. این در حالی است که این سازمان هفته پیش تصمیم گرفت که تولید نفت را از آغاز سال ۲۰۱۷ میلادی کاهش دهد.

حق نشر عکس AFP

قیمت دلار

قیمت دلار در لایحه بودجه سال بعد ۳۳۰۰ تومان تعیین شده است. این نرخ در بودجه سال جاری ۲۹۹۸ تومان است و نسبت به بودجه امسال ۳۰۰ تومان افزایش داشته است. قیمت دلار در هفته‌های اخیر به طور کم سابقه‌ای در بازار آزاد ارز جهش داشت و هفته گذشته در صرافی‌ها به مرز چهار هزار تومان هم رسید.

حق نشر عکس AFP

معافیت مالیاتی اقشار کم درآمد

اقشار کم درآمد در ایران از مالیات معاف هستند. دولت در لایحه بودجه سال آینده پیشنهاد کرده که کسانی که کمتر از یک و نیم میلیون تومان ماهیانه درآمد دارند، از مالیات معاف شوند. سقف معافیت مالیاتی حقوق در سال آینده ۱۸ میلیون تومان در سال است.

حق نشر عکس Getty Images

افزایش قیمت بنزین و فرآورده‌های نفتی

بر اساس لایحه بودجه سال ۹۶ وزارت نفت "مکلف" شده برای نوسازی و توسعه شبکه خطوط لوله انتقال نفت و توسعه پالایشگاه‌ها اقدام کند و منابع مورد نیاز را از محل افزایش "پنج درصدی" قیمت هر لیتر فرآورده‌های نفتی تأمین کند.عباس کاظمی، معاون وزیر نفت ایران گفته است: "پنج درصدی که در بودجه ذکر شده هر سال وجود دارد و از محصول برداشته می‌شود، اما قیمت ها ثابت می ماند."

حق نشر عکس AFP

افزایش ۲۰ درصدی قیمت گازوئیل

لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ می‌گوید که دولت پیشنهاد کرده ۲۰ درصد قیمت گازوئیل را در سال آینده بالا ببرد. قرار است دولت از این طریق ۹۲ میلیارد و ۳۳۰ میلیون تومان درآمد کسب کند.

حق نشر عکس AFP

افزایش درآمدهای مالیاتی دولت

در سال آینده درآمد دولت از محل اخذ مالیات ۱۱۲ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است. حسن روحانی، رئیس جمهور ایران گفته است: "از مجموعه درآمدهای دولت، حدود ۷۱ درصد را درآمدهای مالیاتی تشکیل می‌دهد". جمع درآمد مالیاتی دولت از حقوق بگیران شامل کارکنان بخش خصوصی و عمومی در حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است.

حق نشر عکس MEHR

افزایش عوارض واردات خودروی سواری

دولت ایران در لایحه بودجه سال ۹۶ پیشنهاد کرده است که عوارض واردات خودروهای سواری به میزان ۵ درصد بر روی کشتی افزایش یابد. دولت درآمد خود از این محل را ۲۶۰ میلیارد تومان پیش بینی کرده است.

حق نشر عکس TASNIM

کاهش حمایت مالی دولت از پروژه مسکن مهر

در لایحه بودجه سال آینده سهم دولت در اعتبارات زیرساخت مسکن مهر نصف شده و به ۱۲۵ میلیارد تومان کاهش یافته است. به گزارش تسنیم، در لایحه بودجه سال ۹۵ این رقم۲۵۰ میلیارد تومان بود.

حق نشر عکس AFP

افزایش عوارض قبوض برق

بر اساس لایحه بودجه سال ۹۶، عوارض قبوض برق از ۳۰ ریال در هر کیلوات ساعت به ۵۰ ریال افزایش می‌یابد. در این لایحه آمده است: "عوارض موضوع ماده ۵ قانون حمایت از صنعت برق کشور به میزان ۵۰ ریال در سقف یازده هزار میلیارد ریال تعیین می گردد تا پس از مبادله موافقتنامه با سازمان برنامه و بودجه کشور برای موارد مطروحه در قانون فوق صرف گردد."

حق نشر عکس AFP

وام ازدواج ده میلیون تومان باقی ماند

در لایحه بودجه سال آینده تسهیلات وام ازدواج (ازدواج اول) بدون تغییر باقی ماند. سال آینده هم مانند امسال عروس و داماد بطور جداگانه می‌توانند ده میلیون تومان وام دریافت کنند. در بودجه سال آینده همچنین بودجه قانون حذف یارانه‌ها بدون تغییر باقی ماند.