نخست وزیر سوسیالیست فرانسه: در انتخابات ریاست جمهوری نامزد می شوم

حق نشر عکس AFP
Image caption قای والس که ۵۴ سال دارد، در اسپانیا متولد شده و در سن ۲۰ سالگی ملیت فرانسوی گرفته است

مانوئل والس نخست وزیر فرانسه از حزب سوسیالیست اعلام کرد که در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده این کشور نامزد خواهد شد.

آقای والس امروز دوشنبه ۵ دسامبر (۱۵ آذر) گفت که می خواهد "هرچه دارد را برای فرانسه بدهد". اعلام کاندیداتوری نخست وزیر سوسیالیست فرانسه، در حالی اعلام شده که به تازگی، فرانسوا اولاند رئیس جمهور این کشور گفته است که در انتخابات نامزد نخواهد شد.

در صورتی که حزب سوسیالیست فرانسه مانوئل والس رابه عنوان کاندیدای خود اعلام کند، وی در دور اول انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۷ با فرانسوا فیون کاندیدای حزب راست میانه "جمهوری خواهان" و مارین لوپن نامزد حزب راست افراطی "جبهه ملی" رقابت خواهد کرد. این انتخابات، در ماه آوریل (اردیبهشت) سال آینده برگزار می شود.

آقای والس که ۵۴ سال دارد، در اسپانیا متولد شده و در سن ۲۰ سالگی ملیت فرانسوی گرفته است. او از مارس ۲۰۱۴ (فروردین ۱۳۹۳) نخست وزیر فرانسه است و پیش از آن، وزیر کشور بود.

وی سه هفته پیش با هشدار در مورد دورنمای رشد گرایش‎های راست افراطی در فرانسه، اذعان کرد که مارین لوپن، رهبر جبهه ملی، در انتخابات سال آینده این کشور شانس پیروزی دارد.

مانوئل والس یکی از دلایل افزایش میزان شانس مارین لوپن برای پیروزی در انتخابات سال ۲۰۱۷ را پیروزی غیر منتظره دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواهان، در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا خواند.

نتایج نظرسنجی های انجام شده در فرانسه حکایت دارد که حزب خانم لوپن، احتمالا در انتخابات فرانسه که در ماه مه سال آینده برگزار می‌شود به دور دوم راه می یابد.

انتظار می رود مانوئل والس فردا سه شنبه، برای تمرکز بر مبارزات انتخاباتی سال آینده از سمت نخست وزیری استعفا بدهد.

مرحله اول این انتخابات در ۲۳ آوریل، و مرحله دوم در ۷ مه برگزار خواهد شد.